K-kauppiuuden huonoja puolia

Kauppiasuralle??

Haluaisin tietää K-kauppiasuran huonoja puolia. En ole löytänyt aiheesta mitään kunnollista keskustelua, niin kysyisin, josko täällä olisi sellaisia, joilla on ko. työstä kokemusta. Huonoilla puolilla tarkoitan nyt niitä, joita ei tulisi heti ajatelleeksi. En siis kaipaa tilitystä siitä, kuinka kauppa vie kaiken ajan ja kuinka joka aamu joutuu heräämään viideltä töihin. Eli kannattaako K-kauppiasuraa edes harkita, ts. tuleeko sillä toimeen, vai joutuuko ensimmäiset kymmenen vuotta elämään pelkällä lainarahalla?

8

7468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kökököl

      Keskon renkipoikanahan sitä siinä hommassa. Pompit Keskon pillin mukaan ja jos tulosta ei synny, monoa takalistoon ja uusi renki tilalle.

    • sanon mä

      Ompa tullut nähtyä sellainenkin tilanne, jossa Kesko sanoi kaikki ostoluotot kerralla irti ja sitä myöten konkurssi. Kauppias ei taida tänä päivänäkään tietää syytä miksi näin tapahtui. Todellinen syy oli erään toisen, lähiaulueella toimivan, kauppapaikan myynti toisella kauppiaalle. Tämä toinen kauppias pisti ehdoksi saman ketjun kilpailijan alasajon.

      • kauppiaaksi??

        miten kylmälaitteiden kunto vaikuttaa kaupan kustannusrakenteeseen, siis tarkoitan huoltooa ja korjauksia ja kuka ne maksaa kauppias vaiko kesko?????.


    • NäkijäKertoja

      Uudet kauppiaat ovat paremminkin franchining yrittäjiä kuin "oikeita" kauppiaita...

      Vai mistä tulee tälläinen "uusi k-kauppias" joka alkaa vetämään jopa 2-3 toimipistettä...
      Historiana myyjänä toimiminen ja k-kauppiasvalmennus.
      Kyllä siinä on kädet sidottu ja suu tukittu kun Kesko rahoittaa ja omaisuus on pantattu.

      Itse asiassa Keskon "kauppiaat" ovat nykyään kuin ennen niin parjattu osuuskaupan hoitaja...

      Totta tietenkin ettei mistään löydy sellaisia rahamiehiä jotka pystyisivät kauppapaikkoja/tavaravarastoja oikeasti ostamaan.
      Tai jos sellaisia rahamiehiä onkin niin he omaavat myös laskutaidon eivätkä kauppiaiksi lähde..ja itsenäisen/itsepäisen luonteen..

      Joten varmempaa Keskolle itse valmentaa ja rahoittaa sopivaa ainesta kauppiaiksi. Toimitilatkin ovat yleensä Keskon suoraan tai välillisesti vuokraamia.

      Toki hyvällä kaupppaikalla hyvä tyyppi voi pärjätäkin ja jopa vaurastua mutta mistään itsenäisyydestä ja todellisesta päätöksenteon ja yrittäjyyden vapaudesta on turha puhua..

      • J.P.K.

        K-kauppias on tänä päivänä ainoita ammatteja, joissa voi oikeasti vaurastua. Muu on kateellisten panettelua.


      • sanon mä
        J.P.K. kirjoitti:

        K-kauppias on tänä päivänä ainoita ammatteja, joissa voi oikeasti vaurastua. Muu on kateellisten panettelua.

        Kuka käyttää Keskossa valtaa? Ne on ne isot kauppiaat. Jaa, että kuinka? Itse olen ollut hommissa isolla kauppiaalla. Kauppiaan työpöydällä lojuu Keskon organisaatiokaavio. Eli iso kauppias päättää kuka Keskossa etenee ja voi olla ihan varma, että tämmöinen henkilö hyppää ilmaan aina kun kauppias viheltää. Palaan tuohon aikaisempaan kommenttiini, että jos vaikuttaa siltä, että Kesko nujertaa kauppiaita, niin todellinen syy on se lähialueen iso kauppias!


    • siitäsuntästä

      Huonot puolet vois olla ketju/markkinointimaksun suuruus, taitaa k-marketilla olla yli 4% lv:stä.

      Päätäntävalta valikoimien, hinnoittelun, hyllyjärjestyksen yms on pinentynyt.
      Mutta enpä tiiä onko se nyt niin kauhean huono puoli.
      Ammiattilaisethan niitäkin suunnittelee, vaikka
      on paljon kauppiaita jotka mielummin säätäis oman mielensä mukaan.

      Ehdottomasti tärkeämpi asia on kauppapaikan "tilanne"
      Historia, kilpailu, sijainti, alueen näkymät tulevaisuudelle jne. Kannatta todellakin katsoa
      kriittisellä silmällä kauppapaikkan "tilanneta", vaikka aluejohtajilta tuliski "juu uskomme että fiksu ja filmaattinen kauppias kyllä tässä paikassa menestyy" puheita.

      Eli jos pääset kauppapaikkaan joka on jo hyvässä kunnossa, myynnillisesti ja muutenkin,
      niin ei missään nimessä tarvitse 10 vuotta kitua.
      Toki omalla osaamisella ja jaksamisella on merkittävä rooli myös. Kuluhallintaa kuluhallintaa...

      Itse maksoimme 3 vuodessa varaston pois kokonaan, kaupan tuloksella. Paikka on tosin varsin hyvä.

    • HulluHulluHullu

      www.kasvukayra.blogspot.fi

      Katotaan miten käy!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe