genoan vaihto

Osaako joku sanoa helpoimman tavan saada purje siististi säkkiin kannelta. Ja niin, että nousee taas helposti...
51409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihan mukavasti, kunhan viikkaat sen käytön jälkeen siististi kannelle ja viikkaat pussiin. Tänä kesänä on kyllä riittänyt kryssifokka ihan kotitarpeiksi, sen verran nuo tuulet ovat olleet mutkikkaita. Kerran olemme käyttäneet genaakkeria, pari kertaa genuaa ja loppuaika on mennyt kryssifokan kanssa. Myrskyfokallakin on ollut käyttöä jonkin verran.

Äänestä
  • Ennen rullagenuoiden aikaa oli tapana, että pistoolihakojen avulla förstaagiin kiinnitetty genua (tai yhtä hyvin kryssifokka) viikattiin siististi keula- ja sivukannelle, skuutit irrotettiin ja purje taitettiin sen jälkeen pituussuunnassa sellaiseen mittaan, että se sopi mukavasti pussiin. Purjepussi kiristettiin förstaagin luota, ettei pussiin päässyt ainakaan paljon vettä, jos yöllä sattui satamaan.

    Näin pakattuna purje oli käyttövalmiina aamulla, vain skuuttien kiinnitystä vailla. Jos aamun keli taas edellytti purjeen vaihtoa, ei tarvinnut kuin irrottaa pistoolihaat ja ravistaa purje pussiin.

    Tätä toimintaa ei ole ihan helppo kuvata sanallisesti. Toivottavasti ymmärsit. Jos et, kysy uudestaan.

    Äänestä

  • Hakro kirjoitti:

    Ennen rullagenuoiden aikaa oli tapana, että pistoolihakojen avulla förstaagiin kiinnitetty genua (tai yhtä hyvin kryssifokka) viikattiin siististi keula- ja sivukannelle, skuutit irrotettiin ja purje taitettiin sen jälkeen pituussuunnassa sellaiseen mittaan, että se sopi mukavasti pussiin. Purjepussi kiristettiin förstaagin luota, ettei pussiin päässyt ainakaan paljon vettä, jos yöllä sattui satamaan.

    Näin pakattuna purje oli käyttövalmiina aamulla, vain skuuttien kiinnitystä vailla. Jos aamun keli taas edellytti purjeen vaihtoa, ei tarvinnut kuin irrottaa pistoolihaat ja ravistaa purje pussiin.

    Tätä toimintaa ei ole ihan helppo kuvata sanallisesti. Toivottavasti ymmärsit. Jos et, kysy uudestaan.

    Olen tehnyt juuri noin. Purje kiinni pistoolihakasilla (falli tietty irti) ja pussiin vaan. Pussin saa kiristettyä lähes kokonaan umpeen.

    Äänestä

Ilmeisesti käytössä on edelleen säkkimäinen purjepussi, eikä modernimpi pitkä pussi. Ero tosin viikkaamisessa on minimaalinen.

Jos ei jätetä staagiin kiinni, kuten edellä oli puhe, irroitetaan skuutit, falli ja haat, mutta halssikulma saa jäädä kiinni. Vedetään alaliikki suoraksi, useimmissa veneissä helpommin vanttien sisäpuolelle ja muu osa hiukan järjestykseen. Ensimmäinen taitos määrää ryppyjen määrän ja nyytin koon. Siis vedetään kunnolla kiristäen niin, että kiristys tuntuu molemmissa liikeissä ja taitokseen ei jää ryppyjä siellä muun purjeen alla. Jos etuliikkiin tekee hieman leveämmät laskokset kuin takaliikkiin, kerääntyy etuliikki samaan paikkaan, jolloin nosto on helpompaa. Muutoin taitoksen leveys on sama kuin pussin pituus. Lopuksi rullataan alkaen skuutikulmasta ja taas on levittäminen helpompaa nostovaiheessa.

Oma vaivansa siinä ainaisessa laskostamisessa on, mutta jos helppoa haluaa, niin kai se olisi sitten moottorivene. Vielä hankalammaksi menee, kun käytössä on hakasten sijaan profiili ja purje valtoimenaan kannella nostettaessa ja laskettaessa. Mutta kun kisassa ei pärjää kuin tekemällä töitä.

Äänestä
  • Kannattaa rullata kummastakin päästä keskelle ja kääntää ja sitoa narulla purjerullat yhteen. Näin mikään reuna eijää repsottamaan rullasta esiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja laskostaminen kirjoitti:

Osaako joku sanoa helpoimman tavan saada purje siististi säkkiin kannelta. Ja niin, että nousee taas helposti...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu