Jos saa hieman tunnelmoida,

Pär Scarwa

ja vaipua muisteloihin, niin...

http://www.youtube.com/watch?v=x8fNDfdjXd8&feature=related

...muistaakseni tämän biisin tunnelmissa sain kokea nykyisen puolisoni kanssa ensikerran läheisyyttä koulubileissä.
Järkyttyneenä katsoin kalenteria ja ensiviikolla on meillä 30-vuotis hääpäivä.
Mitä teen, yllätänkö vaimoni uudella matolla ja päätämmekö päivämme P...gin kahvilla?

6

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tytsykkä tässä

      Ihana vanha biisi saa kenet vai herkäksi muistelemaan nuoruuttaan.

      Kuule Pär vie vaimokulta jonnekin mukavaan paikkaan, vaikka sinne uuteen mahtavaan kylpylään, joka avattiin pari viikkoa sit Vantaalla, nimeä en voi sanoa.
      Tai jos se on liian kaukana, vie paikalliseen kylpylään muutamaksi päiväksi.

      Ja ja MUISTA katsoa lempeästi silmiin ja kertoa miten paljon rakastat häntä ;)

      Oikein paljon ONNEA molemmille toivottaa Karjalan tyttö ;)

    • naisellinen nainen

      Miten ois lasilliset hyvää kuohuviiniä ja sylillen kauniita tummanpunaisia pitkävartisia ruusuja. Heti aamulla....varhain. Tän teidän biisin tunnelmoidessa niinku taustalla.Rakkauden tunnuksen kera.

      Älä nyt ainakaa mee ostaa mitää mattoo, sen ehtii myöhemminki hankkii.., multa menis ainaki "fiilis", jos mun mies tois jonku maton..
      Beatleseistä meillä teinejä kolahti toi Michelle. Ja sit tietysti Månsasilaisena meidän oma kundi toi Kirka. ja Hector tietty. Mäkään en käynyt opparii, mut systerit kävi. Oltii jotain....tosi pentuja.

      Hyvää Yötä Pär.

      t.friidu

    • 30 vuotta on pitkä ja kunnioitettava aika. Nuoret, pyrkikää samaan!
      Itse olen ollut aviossa muutaman vuoden kauemmin. Ensi kesänä tulee 35 vuotta täyteen. Meillä ei hääpäivää juhlita mutta yllätä sinä vaimosi vaikkapa edellisen kirjoittajan konstilla. Se oli mainio neuvo. Jotenkin tää biisi pitäisi saada siihen yllätykseen koska siitä kaikki alkoi.

      Itse kuuntelen Beatlesta aina kun on jotenkin murheellinen olo. Niillä on niin ihania kappaleita että tulee aina hyvä mieli. Ja tietenkin se nuoruus mieleen...
      Niiden musiikki on jotenkin rehellistä, suoraa ja aidolla tunteella ja innolla tehtyä. Ei ole kummoiset studiot ja äänitys laitteet olleet vielä siihen aikaan mutta musiikki soi aivan ihanasti.
      Tästä kaikesta huomaa että olen tulossa vanhaksi!!!

      • Pär Scarwa

        mistä kerroin tossa edellisessä aloituksessa, oli tarkoitettu puolisolle lahjaksi. No nyt täytyy viedä se verstaalle ja tutkia onko paljon töitä siinä edessä. Voi olla, että helojen kiillotus ja puupintojen kevyt uusintakäsittely riittävät.


      • naisellinen nainen
        Pär Scarwa kirjoitti:

        mistä kerroin tossa edellisessä aloituksessa, oli tarkoitettu puolisolle lahjaksi. No nyt täytyy viedä se verstaalle ja tutkia onko paljon töitä siinä edessä. Voi olla, että helojen kiillotus ja puupintojen kevyt uusintakäsittely riittävät.

        ...jos, se on toiselle mieleinen. Sen voi sit antaa "lapsille". Mut älä unohda tota "romantiikka".

        Sain itse on faijani kunnostaman "liinavaate"-kaapin, joka oli hankittu ku mutsi ja faija oli nuoripari. Tää kaappi ja vanhempani joitakin hääastioista kulkevat nyt meillä, muutosta muuttoon. Sit taas aikanaan ku musta aika jättää niin kundi. Perii nää jutut.


    • vaan mattoa osta..Tuli mieleen yks tuttu nainen,joka kertoi,että sai lahjaksi paistinpannun...:D

      Hieno saavutus tuo kolkyt vuotta...:)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1955
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      109
      1035
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      757
    5. 52
      704
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      32
      633
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      608
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      556
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      482
    Aihe