Yritin oman kuntani Kokoomusehdokkaita kaivella vaalikoneilla kokeilemalla erilaisia vastausvaihtoehtoja, mutta niin vaan lykkäsi sosiaalidemokraattia laidasta laitaan. on se vaan ihmeellistä.
Jotenkin on sellainen tunne että vaalikoneita käytettäisi taktikoimiseen. Täytyy useita koneita vissiin käydä läpi, niin selviää onko vaalikone taktikoimisväline. Kokeilkaa muutkin.
Jotenkin on sellainen tunne että vaalikoneita käytettäisi taktikoimiseen. Täytyy useita koneita vissiin käydä läpi, niin selviää onko vaalikone taktikoimisväline. Kokeilkaa muutkin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaalithan ovat vilpillisiä Suomessa, vaikka muka toisenlaista mielikuvaa yritetään tyrkyttää.
Koneet voidaan ohjata suosimaan sitä ketä halutaan. Ohjattiinhan Köyhien Asialla -puolueen äänet vuoden 2007 eduskuntavaaleissa toisille puolueille. Ja siitähän on dokumentit, kuten myös puolueen pj Terttu Savola television vaalimarkkinoilla pääsi sanomaan torstaina. Hyvä että ehti sanoa ennenkuin katkaisivat puheenvuoron!!
ennen eduskuntavaaleja jotain konetta ja se antoi ihan kummallisia vaihtoehtoja, vasureista kokoomukseen. vai vastaavatko ehdokkaat niin ympäripyöreästi vaalikonekyselyyn ettei niistä eroja löydy.
se sellaisilla kysymyksillä, jota on toisarvoisia suuriin kysymyksiin nähden ja maksimoidaan vain paikat tilastotieteen tuntemuksen tai galluppien tms. avulla
Jospa kysymys on siitä, että vaalikone jotenkin tunnistaa kokoomuksen patologiset valehtelijat ja mielistelijät, joten tulokset näyttävät hiukan oudoilta.
Vai että koneiden avulla.
Kokeile ajattelua.
Kyllä vaalikone tietää. Ongelma on sinussa.
Olet demari, mutta jostain syystä haahuilet kokoomusehdokkaita.
http://fi.wikisource.org/wiki/Eduskuntapuolueiden_vertailua_YLE:n_vaalikoneen_kysymyksiin_annettujen_vastausten_jakaumien_perusteella