Saas nähdä. Kun hovioikeus toteaa parkkifirmojen toiminnan laittomaksi ja harhaanjohtavaksi, niin näin saadut tulot tulevat menetettäviksi valtiolle. Sitten tulee se hauska osuus. Paljonko arvelette parkpatrolilla olevan varoja? Parkcomilla on vissiin vielä jotain jäljellä, mutta vahvasti epäilen parkpatrolin vakavaraisuutta. Itse en ainakaan laittaisi latiakaan kiinni kyseiseen yritykseen. Kuinka pitkä on muuten parkpatrolin tilikausi? Ilmeisesti lait eivät koske kyseistä yritystä tässäkään kohdassa:-))))
Rikoksella saatu hyöty
Rahat valtiolle
10644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Kun hovioikeus toteaa parkkifirmojen toiminnan laittomaksi"
älä pety,
oikeus ei lopussa totea ko. laittomaksi.
käräjillä pelaa paljon, valitettavasti se kun tunnetaan henkilökohtaisesti, yms.
---------------------------------------------
aikoinaan kun minäkin olen olut, perin 3 kk vuokrasaatavia.
sain kaikki vaatimukseni sellaisena, kun esitin menemään läpi,
vaikka vastapuolella oli ekonomi ja hänellä tuomari avustamassa.
Toki asiassa olin oikeassa, sitä ei ole kyse,
mutta pyysin ylisuuria korvauksia kuluistani ja vaivoistani,
joita oli vain vuokran laskeminen, eikä mitään muuta,
hovi sen sitten kohtuullisti 250 €.
mutta minä olin ja olen paikkakunnan poikia,
he 600 km päästä, oli vuokralaisen iskä ekonomi
ja hänellä paikkakunnan varatuomari.
Ota tuosta soperruksesta sitten selvää. Oliko siinä jokin sanoma? Jos, niin hyvin oli kätkettynä.
> aikoinaan kun minäkin olen olut, ...
hovi muuttaa päätöksen
tätä tapausta. Jokainen tapaus on asia erikseen.
mut kovin väärin,
Ei hovioikeus tule toteamaan parkkifirmojen toimintaa "laittomaksi". Siellä on vireillä yksittäinen velkomusasia.
Hovioikeus tulee kuitenkin toteamaan, että vastaajalla ei ole velvollisuutta maksaa valvontamaksua. Tästä seuraa, että firman toiminta loppuu, ja maksunsa jo maksaneet voivat vaatia rahojaan palautettavaksi.
Hovioikeuden tuomio käynnistää myös firmoihin kohdistuvat rikostutkinnat.
Esitutkintalain mukaan, esitutkinta on aloitettava viipymättä. jos poliisi "odottaa" hovin päätöstä, se itse rikkoo laki, jota poliisin kuuluisi valvoa.
Saamme nähdä mielenkiintoisia asioita tämän jälkeen.Poliisi syytettynä oikeudessa, esitutkintalain rikkomisesta?
;)
Rikostutkinnat firmoja vastaan on jo aloitettu, mutta ne on jätetty lepäämään ja odottamaan hovioikeuden tuomiota, koska kysymys siitä, onko valvontamaksussa tosiasiallisesti kyse pysäköintivirhemaksusta vai ei vaikuttaa olennaisesti tutkinnan kulkuun.
Täysin lakien mukaista.
"EI RIKOSTA - VIELÄ"
Hovioikeuden istunnossa kävi ilmi, että vastaajan auto on ollut pysäköitynä pelastustielle. Yksityisellä valvontayhtiöllä ei ole oikeutta kirjoittaa minkäänlaista valvontamaksua tälläiseen autoon. Pelastustietä, ja sille väärin pysäköintiä valvoo poliisi ja kirjoittaa pelastusrikkomuksesta rikesakon. Parkcom on syyllistynyt esivallan anastukseen kun se väittää että sillä olisi oikeus "laputtaa" pelastustielle pysäköityjä autoja. Siinä on jo rikosta ihan tarpeeksi.
Aivan. Tämä seikka tuli esille hovioikeuden istunnossa. Täten esitutkintojen jäädyttäminen odottamaan hovioikeuskäsittelyä on osoittautunut oikeaksi päätökseksi.
Kun näin kauan on odoteltu, niin odotellaan nyt se vajaa pari kuukautta vielä sitä tuomiotakin. Saadaan sitten samaan nippuun tehtyä rikostutkinta myös siitä törkeästä petoksesta.