Palkanalennukset

Työnantajat kaavailevat Palkanalennuksia Kokoomuksen johdolla!

Kotkalainen toimihenkilö tai duunari ei voi enää tuudittautua ajatukseen että palkka on saavutettu etu - josta ei tarvitse luopua.

Tuoretta tietoa tämä...


Tämmöinen kehitys on herkkua asuntovelkaisille,
vielä kun asuntojen hinnatkin ovat alkamassa tippua.

1990 luku on ovella!
4317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

joku demaripelle provoaa...

Äänestä

  • Sanottavaa ;-) kirjoitti:

    Koomisia heittoja tulee kun aiheesta kertoo


    Toivottavasti tää linkki jossa kerrotaan aiheesta saa jäädä
    http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2008/0...kanalennuksia/200824493/139

    ON nousussa.. Ensi viikosta alkaen KAIKKI työntekijämme suhteellisen isossa firmassa saa n. 100€/kk lisää! OK, ei ole paljon, mutta otan aika mieluusti vastaan senkin rahan.

    Äänestä

  • meilläpä palkat kirjoitti:

    ON nousussa.. Ensi viikosta alkaen KAIKKI työntekijämme suhteellisen isossa firmassa saa n. 100€/kk lisää! OK, ei ole paljon, mutta otan aika mieluusti vastaan senkin rahan.

    Onnittelut palkankorotuksen johdosta.


    Ymmärsitkö kuitenkaan mistä lakimuutoksessa olikaan kyse;

    siitä että tuo 100 euroa ja paljon muutakin palkastasi voidaan ottaa pois, sinulta kysymättä - tuon esittelyssä olevan lakimuutoksen perusteella

    jos Kokoomus sen läpi siis saa.



    Tälläistä lakia ei siis ole ennen ollut ja näissä asioissa kannattaa katsoa tulevaisuuteen!

    Jos laki menee läpi, niin huhhuh!

    Kotkassa missä on vähän töitä, mutta paljon työntekijöitä - yritykset voi jatkossa sanoa;

    me maksetaan enää tästä työstä puolet nykyisestä - kyllä sen joku siihen hintaan tekee!

    Kato jos et suostu alennukseen, otat tai saat sitten loparit.


    Duunarit ei tajua muutosten mittakaavaa ja kun niille antaa 100 euroa tai ilmasen kossupullon - niin sitten saakin säätää vaikka mitä lakeja.


    // muutos ei koskea kaikki duunareita ja ehkä joku onnellinen on paikassa jossa palkkoja ei lasketa - lain säädännön perusteissa oli se että;

    tätä lakia tullaan tarvitsemaan

    ja siten myös käyttämään!


    Koskettaa ehkä noin 80 % duunareista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulossa!?!? kirjoitti:

Työnantajat kaavailevat Palkanalennuksia Kokoomuksen johdolla!

Kotkalainen toimihenkilö tai duunari ei voi enää tuudittautua ajatukseen että palkka on saavutettu etu - josta ei tarvitse luopua.

Tuoretta tietoa tämä...


Tämmöinen kehitys on herkkua asuntovelkaisille,
vielä kun asuntojen hinnatkin ovat alkamassa tippua.

1990 luku on ovella!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu