Kuten useimmat tietävät, Helsingin kantakaupunkialueella on todella paljon kanien villiintyneitä jälkeläisiä.
Mites, jos tällainen villikani jää auton alle tai koira nappaa kiinni ja puree saman tein kuoliaaksi vaikkapa koirapuistossa tai vaikka kytkettynä työntää päänsä puskaan ja nappaa kanin kiinni.
Mitä raadolle pitäisi tehdä?
Jos samankokoiselle rotalle käy vastaavasti, raato heitetään lähimpään roskikseen tai vastaavaan paikkaan. Mutta kun kani ei ole sinänsä villieläin vaan lemmikki, vaikkakin syntynyt luontoon eikä sille ole osoittaa isäntää/emäntää.
Kaneilla kun ei ole pantoja, tatuointeja, siruja tms. josta voisi erottaa todella luontoon syntyneet mahdollisesti jonkun kotoa karanneista yksilöistä.
Pitääkä raato kiikuttaa lähimmälle poliisiasemalle,tai, nylkeä ja heittää pataan, heittää roskiin tai lähimpään puskaan josta esim kettu sen yöllä käy hakemassa. Tämähän se olisi luonno kiertokulun kannalta se oikea tapa, mutta miten on asian juridinen puoli?
Kaupunkialueella kun ei saa metsästää, mutta vahinko saattaa sattua esim. auton, polkupyörän tai koiran kanssa liikkuvalle.
H V
Koira tappaa villikanin, mihin raato?
5
597
Vastaukset 5
- tania78
Kyllä ne roskiin heitetään. Tai puskaan.
Villikanit - kuten totesitkin - ovat luonnossa syntyneitä. Niitä ei kukaa kaipaa. Ikävä kyllä.
Kaupunkialueella kaneja on metsästetty nuolilla ja verkoilla...
Karanneella kanilla saattaa hyvässä lykyssä olla oikeassa korvassa tatuointi (rekisteröity), jonka perusteella omistaja löytyy kanien kantakirjasta !- Anonyymi00002
Sinua ei kukaan kaipaa.
Dachaun keskitysleirissä on tilaa.
Terveisin
T. Eicke
- Anonyymi00003
Mulle joskus neuvottiin eläinsuojelusta kituvan oravan kanssa, joka oli kuulemma maannut pari tuntia elossa auton tönimänä ennenkuin itse menin katsomaan, että liikkumatonta luonnoneläintä voi ensin katsoa kepillä ja nostaa päätä, esim. nostaako sen jälkeen itsekin jo päätä. Jos ei, se ranka voi olla murtunut, ja orava kuolee sisäiseen verenvuotoon nopeasti, ja niin tekikin, en ehtinyt laatikossa edes sisätiloihin toista viedä.
Luonnoneläintä pitää aina auttaa, ja luontoa pitää myös auttaa, eli jos sen raadon saa vietyä etenkin kaupunkioloissa luonnoneläimien syötäväksi, auttaa se niitä. Meillä on täällä päin paljon vapaana ulkoilevia kissoja, jotka eivät toki kuolleista raadoista enää välitä, mutta monista metsiköistä huolimatta voi olla vaikea löytää paikkaa, mistä koirat eivät löydä raatoa, vaan vaikka kettu tai varikset, supikoiriakin täällä meillä.Myös kanahaukkaa, eli jos on aikaa, voi viedä kuolleen raadon luonnolle jälleen käytettäväksi (kissa tosiaan ei kiinnostu enää kuolleesta, mutta koira saattaa, eli mieluummin jonnekin ryteikköön, minne ei koira halua mennä).
Kerran kaninpoikanen meni juoksulenkillä kahden koiran kitaan tuosta vain, ei noita ehdi estää, mutta, jos koira tappaa turhaan tai eläin jää kitumaan, on ihmisen tehtävä auttaa ja huolehtia lopettamisesta ja jäljen hävittämisestä oikein. - Anonyymi00004
Varmistat että puku on kuollut, ja sitten nakkaat puskaan villien eläinten ateriaksi, tai sujautat taskuusi ja annat koiran syödä kotona
- Anonyymi00005
Eläinten kiduttajat pitäisi hävittää maan kamaralta.
- Natsi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48930Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15798Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46687
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35563
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470