Veikkaukseni kouluampujasta

Taas eräs mahdollisesti koulukiusattu nuori mies, joka syönyt psyykelääkkeitä ja mennyt pää niistä lopullisesti sekaisin ja pimahtanut, halunnut lopettaa sen ahdistuksen ja paineen.

Näitä on viimeaikoina riittänyt. Koulukiusattuja ja syrjääntyneitä, joita hoidettu lääkkeillä ja sitten alkaa aseet paukkua ja puukot heilua. Milloin se uskotaan, että niistä lääkkeistä ole nuorille ihmisille muuta kuin haittaa, niillä pää sekoaa.
5567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuota noin. Ei se pää varmaankaan lääkkeistä sekaisin mene, vaan siitä että ei ole saanut keskusteluapua ammattiauttajalta. Korjaus siis edelliseen: lääkkeillä yksin ei parane, vaan lääkkeiden ohelle tarvitaan AINA terapia.

Äänestä
  • itsekin. kuulostaako hyvältä pumpata elimistöön kaikkea synteettistä myrkkyä..
    lääkkeet ei paranna, ne pitää sivuvaikutuksineen ehkä oireet kurissa.

    todellakin voi lääkkeistä mennä pää entisestään sekaisin.

    Äänestä

  • Minä kävin monella lääkärillä että saisin keskusteluapua (terapiaa) sitä ei kuulemma saa ellei ensin syö vuodenpäivät lääkkeitä, yritin kovasti mutta kun tälläinen oli aina vastaus, lopetin ja nyt koitan pärjätä yksin.

    Äänestä

  • totta!! kirjoitti:

    Minä kävin monella lääkärillä että saisin keskusteluapua (terapiaa) sitä ei kuulemma saa ellei ensin syö vuodenpäivät lääkkeitä, yritin kovasti mutta kun tälläinen oli aina vastaus, lopetin ja nyt koitan pärjätä yksin.

    No aika hyvää palvelua!

    Äänestä

mielestäni kyllä. Meillähän vieläkin määrätään kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön helposti vain masennuslääkettä. Kaksikanavaiset SNRI lääkkeet voivat ajaa bipolaarin hypomaniaan tai maniaan. Tämä on yleensä masentuneelle kuitenkin sekamuotoinen ja runsaasti ärtyneisyyttä sisältävä "elevated mood", joka voi ajaa epätoivoisiinkin tekoihin. Kannattaa muistaa, että sekamuotoisen bipolaarin itsemurhaalttius on 34 kertaa suurempi kuin muissa "taudin" vaiheissa.

Sanotaanko näin, että riski on olemassa, mutta mitään faktaa en osaa varmaksi sanoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


veikko veikkaaja kirjoitti:

Taas eräs mahdollisesti koulukiusattu nuori mies, joka syönyt psyykelääkkeitä ja mennyt pää niistä lopullisesti sekaisin ja pimahtanut, halunnut lopettaa sen ahdistuksen ja paineen.

Näitä on viimeaikoina riittänyt. Koulukiusattuja ja syrjääntyneitä, joita hoidettu lääkkeillä ja sitten alkaa aseet paukkua ja puukot heilua. Milloin se uskotaan, että niistä lääkkeistä ole nuorille ihmisille muuta kuin haittaa, niillä pää sekoaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu