Minä olen rimpuillut syömisteni kanssa jo kymmenen vuotta,ja luulempa että usko parantumiseen alkaa horjua.Olen vuoroin konemaisesti ruokaa suuhunsa lappava kone tai todella säntillisen terveellisyyden vallassa pinaattikeittoa hämmentävä pelle.pelle siinä mielessä,että tuota "pinaatti-porkkana" vaihetta kestää usein vain viikon kerrallaan..oli kausia etten välittänyt painonnoususta ja söin pääasiallisesti roskaruokaa,pizzaa ,sipsiä yms. ja toisinaan taas urheilin hulluna estääkseni joka iltaisen herkkuhetkeni valahtamista lanteilleni.Nyt olen onnistunut vaihtamaan roskaruoan tavalliseen trrveelliseen ruokaan ,mutta sitäkin voi toki syödä liikaa,paras ja pahin viholliseni on voileipä,olen varmasti hiilariaddikti.näin ollen olen varustellut jääkaappini pelkällä tylsällä "turvaruoalla" kasviksia ,maitotuotteita,kalaa mutta mutta niitäkin tulee sitten himon iskiessä syötyä tolkuttomasti.Lopputulos on siis se että vaikka jääkaapistani löytyisi pelkästään 30kg pinaattia,vetäisin ähkyt siitäkin.ainoastaan lantioni hyötyy,minä en.nähtävaästi saankin kiksit vain mahani ylenmääräisestä täyttämisestä,niinkään ruoka-aineella ei ole väliä.sama kun söisi kiviä:)toiv.joku ymmärtää mitä selitän.huh.
onko mitään pakotietä?
ei ole.
2
637
Vastaukset
- .............
sama vika. jos osaisin auttaa niin, jee. kävin tänään kaupassa, enkä ostanut ainuttakaan herkkua! Leipää, actimellia, jugurttia ja salaattiaineksia.. ihan tavallista ruokaa. Söin kaikki. Kaikki danone actimellitkin. Sinne meni. Hups.
- syönyt olen
esimerkiksi leipäpaketin kerralla, kun muuta ei ollut.Joku siinä on, että pitää saada se ähkyn tunne..Yhtä hukassa olen asian kanssa. Viikot syön vähäkalorisesti, mutta viikonloppuina sorrun sitten herkuttelemaan.Pitää saada kaikkea, ja paljon!! Ruokaöverit ne kai on..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3269101Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835638Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3335160SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden733602Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33042Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal602426Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42382Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72308- 1132276
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402173