Eikö nämä perässä roikkujat ole ärsyttäviä? Ajan nopeusrajoitusten mukaan, ja takana on kokonainen jono, edessä taas on pari sataa metriä vapaa.. Eikö ne muutkin voi pitää vaikka 5-10 metrin väliä, vaan on pakko ajaa tosi lähellä?
Ei se mun syy ole että nopeusrajoitus on 40 tai 30km/h, enkä ajo ajaa ylinopeutta vaikka kuinka lähellä ajaisitte!
Ei se mun syy ole että nopeusrajoitus on 40 tai 30km/h, enkä ajo ajaa ylinopeutta vaikka kuinka lähellä ajaisitte!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä nuo perässäroikkujat ärsyttävät lähes kaikkia, jotka osaavat katsoa peiliin. Jopa perässäroikkujia se ärsyttää.
Pidä pintasi vaan. Uudella kuskilla tuo itsetunto on vielä heikko, mutta oikeinhan sinä ajelet.
Täälaisena vanhempaa kuskia, ei nuo roikkujat pysty enää provosoimaan.
kannattaa kuitenkin tarkistaa autosi nopeusmittarin virhe. mittarinopeuden tarkistus onnistuu useimmilla autonavigaattoreilla tai tienvarsien nopeusnäytöillä.
autojen nopeusmittarit saattavat näyttää liikaa, eli vaikka mittari näyttäisi 100 km/h, oikea nopeus voi olla jotain 90 km/h. tämä aiheuttaa jonoutumista vaikka kaikki ajaisivat rajoituksen mukaan omasta mielestään -eli toiset mittarirajoitusnopeutta ja toiset oikeaa rajoitusnopeutta.
tiedän tämä kokemuksesta, oman autoni mittari heittää 8 km/h satasen vauhdissa. ja harvemmassa vanhassa käytetyssä (joka usein on kortin saaneen eka auto) on virheetön mittari, eikä välttämättä kaikissa uusissakaan virhettä ole poistettu..
-mittarin heitto yleensä mitataan prosenteissa, joten 40:n vauhdissa heitto on aika vähäinen mutta voi olla huomattava jo satasen vauhdissa.
jos mittarissasi ei ole vikaa, on vika perässäroikkujien päässä. muista, että muiden painostus ei ole syy ajaa ylinopeutta ja ylinopeuden vastuu on aina kuskilla ei painostajalla. pieni jarruvalon väläytys voi saada useimmille järjen liikenteeseen - kovapäisimmille sillä ei ole vaikutusta. parempi vain siinä tilanteessa, ettet noteeraa heitä - sillä he maksavat jos peräänajo tulee hätäjarrutuksessa, ei sinulla ole huolia kun takana on maksumies ;)
Tulet vielä (toivottavasti) tajuamaan sen tilannenopeuden merkityksen...
= Täälläkin jono kulkee lähes aina 60km/h rajoituksella lähes poikkeuksetta 80-90km/h ja tähän eivät myöskään poliisit tunnu puuttuvan, koska se on täysin turvallinen nopeus ko. pätkälle...
Siellä mennään lähes poikkeusetta AINA ohi noista 50-60 km/h ajavista ihmisistä... (onneksi sentään kaksi kaistaa yhteen suuntaan...)
Ja näinhän se pitäisikin mennä... Kuten liikenneturva aina muistuttaa = Muista sopiva tilannenopeus...
Mutta älä huoli, kyllä sinäkin toivonmukaan vielä opit...
Kyllä täällä pääkaupunkiseudulla on aika hyvin opittu ajamaan 60:n alueella hiljempaa. Osa varmasti kantapään tai lompakon kautta. Sieltä saattaa rahan lisäksi lähteä korttikin.
Aina löytyy niitä, jotka haluavat päteän kouluauton takana, mutta älä välitä. Useimmat jättävät ilman kolmiota olevat rauhaan. Niille sitkeimmille auttaa yleensä, kun alkaa hiljalleen vähentää nopeutta. Ymmärtävät jättää hieman enemmän väliä tai menevät ohi. Tuntuu, että jotkut eivät ihan yksinkertaisesti osaa ajaa iman edessä ajavaa opasta. Kun yksi lähtee edestä, haetaan toinen tilalle. Vika se on pienikin, kun se on korvien välissä.
Ajeltiin kouluajoa kehällä ihan rajoitusten mukaan. Monet ne vaan vauhdilla kiitivät ohi.
Koomillisen näköistä kun ajoivat suoraan tutkaan ja pysäytettiin. Tutkapoliisi näkyi kaukaa jo sillalla, mutta eihän nämä kiireiset varmaan edes katsonet ympärilleen.
Meillä oli autossa kyllä aika hilpeä olo.
ajavat noin lujaa? eikö ole aika riskiä, jos ei pysty ympäristöä havaitseen ja ajaa kuitenkin ylinopeutta...varmaan niillä menee aika nopeusmittarin tuijottamiseen että kokoajan on ylinopeuden puolella..
viestissäsi oli perustetta "80 oikea tilannenopeus 40-aluella"-tyypille. tuosta huomaa vain sen, että syyksi ajaa ylinopeutta kelpaa mikä tahansa.
Ite, kun ajelin inssiajoa muutama vuosi sitten niin jollain oli niin kiire päästä ohi, että jalkakäytävän kautta ohitti. Ohi kun oli päässy, niin lämä lattiaan ja kauas näkymättömiin.
tuumas??
Oli vähän siihen et WTF? Kysy multa, et näitkö mikä rekisterinumero siin autossa oli? En nähny, mutta ei inssikään sitä kerenny näkeen, sen verran nopeesti ampas ohi.