Pääsin Islannissa kokeilemaan issikkavaellusta, ja olin ihan kerralla myytyä tyttöä. Nyt näen unta issikoilla ratsastamisesta ;-)
Satulaan on päästävä, mutta missä? Asun Oulussa ja olen kyllä valmis ajamaan vaikka sadan kilometrin päähän päästäkseni aloittamaan harrastuksen. Mutta onko issikkavaelluksia tarjolla edes sillä etäisyydellä?
Olisin tavattoman ilahtunut vinkeistä!
Issikalla maastoon
13
1153
Vastaukset 13
- <><
http://www.hevostalli.net/tallit/
Sieltä löytyy haulla lähelläsi olevat ratsastuskoulut (ei siis harrastetalleja, käsittääkseni), myös issikkavaelluksia järjestävät paikat jos niitä on. Varoitus kuitenkin, Islanti on hieman eri paikka kuin Suomi, vaikka täällä onkin hienoa käydä vaelluksilla. Ja ainahan on muitakin hevosia ~ - 123
Käyppä katsomassa www.islanninhevonen.net
- Muuta issikka
Käyppä kattoo http://www.moilasentila.fi/
- Tyyyyyhmä
Ois kysymys :)
Onko issikat helppoja ja hyviä ratsastaessa? :D- MOIII!
ON, ISSIKAT ON TOSI HYVÄLUANTEISIA JA HYVIÄ ALOITELIJAN RATSUJA!=) JOS ETT O RATSASTANU IKINÄ NII KANNATAA KOKLA ON SIIS NII KIVA ETT VARMAAN IHASTUT SIIHEN HETI!
- Issikkavaellus
www.jokivarrenvaellusratsastus.
- vm 95
hei sinä joka kysyt onko issikat helppoja ja hyviä ratsastaessa, eivät ole. Ainakaan jos niillä on passitahtinen ravi/töltti, ne on todella hankala saada laukkaamaan pyöreästi tai edes ravaamaan, vaan ne menevät possupassia missä hevonen juoksee kuin kameli. ( riippuu tietenkin kentän koosta ja ratsastajan taidoista). Itse tunnen monta issikkaa jotka tarvivat kunnon pitkän suoran mennäkseen esimerkiksi ravia tai tölttiä,jotta ne saavat tarpeeksi hyvän vauhdin. Usein tarvitaan ammattilaisen apua. Sitten on sellaisia kuin oma vuokraissikkani, ravi ja laukka puhtaita, mutta töltti todellakin on hakusessa. Passia tuskin koskaan mennytkään. Issikat ova siitä huonoja, että sekoittavat helposti askellajinsa ja voivat vaikka lopettaa ravaamisen. Mutta silti niin moni jää koukkuun näihin hellyttäviin, kiltteihin karvapalleroihin, :)
- vm 95
niiin ja ketjun aloittajalle vielä että suomessa issikat vaellustalleilla eivät ole läheskään yhtä laadukkaita kuin islannissa.. /= Mutta ihania silti! harvemmin vaa iha luonnontölttäreitä, tai jos on nii ei meno kuitenkaa oo nii pehmeetä..
- Neppis
Kokeile Torpin tallia, kovin suosittu tosin, mutta hyvä paikka!!
- jenskuc...-
Moilasentilalla Kirjota googleen moilasen tila
- HeppaIhminen
Olen etsinyt talleja, joissa olisi issikkavaelluksi 9v eteenpäin.
Jos tiedät issikkatalleja, kertoisitko? Huom! Ei Tampereella
olevia talleja. - jenskuc
Moi. Sano omin sanoin mikalaisia hevosia moilasen tilalla on! Kun mä meen sinne leirille heinäkuussa. Esim:
-Minkalaisia hevosi esim:rauhalisia, villejä.....jne
-Onko kiva ratsastus. Esim: on huumorin tajua, komeltelija, tosi mukava.,....jne
-Mikä on sinun lempi hevonen?
-Minkalaiset maastot ja kenttä on?
Olisin iloinen jos vastaisit, vastaa tänne tai laita viestiä
sähköpostiin joka on: [email protected]- jenskuc.
MISÄÄ LUKEE ONKO KIVA RATSASTUS TARKOTAA ONKO KIVA RATSASTUS OPE!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022142Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93787
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109697