oloa en osaa sanoin kuvailla, testiä piti tarkistaa moneen kertaan että onko se varmasti totta... huomenna vien pissi näytteen terveyskeskukseen ja sitten tilaan ajan neuvolaan..
elämä voittaa ollaan yritetty vaavia yli vuos nyt oli kolmekuukautta silleen ettei ollut mitäään lääkkeitä ja tärppäs.. mä olen niin onnellinen!
elämä voittaa ollaan yritetty vaavia yli vuos nyt oli kolmekuukautta silleen ettei ollut mitäään lääkkeitä ja tärppäs.. mä olen niin onnellinen!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ajattelin vain onnitella plussasta. Jos olet kiinnostunut, niin meneppä verkkoklinikan sivuille ja sieltä "keskustelut" ja ryhmä vauvanodotus 0-21. Ehkäpä nähdään siellä. Huhuile minua niin ilmoittaudun ja tiedän et sinäkin olet siellä!!!!
mennä ja tilata suoraan neuvolasta aikaa kun siellähän se testi tehdään joka tapauksessa..
Meillä neuvolassa ei tehdä raskaustestiä ollenkaan. Suositus onkin että pitäs antaa kahdet oletetut menkat tulla ennekuin hätäilee edes soittaan neuvolaan. Meillä eka kerralla annetaan kyllä lähete ja pissapönttö labraan, mutta vain pissatulehdusta varten ( luulin kaksi ekaa kertaa et ne varmistaa raskauden ja vasta kolmannen kanssa mentyäni kysyin, mitä varten ne uusii testin aina. Nooo, ei ne uusikaan vaan just tuo tulehdus koska se voi raskaanaolevalla olla piilevä).
Täällä länsirannikolla raskaustesti on annettava terveyskeskuksen laboratoriossa ennen kuin saa ajan neuvolaan. Jokaisella neuvolakäynnillä annetaan virtsanäyte jolla seurataan valkuaisen määrää virtsassa (sillä ei ole mitään tekemistä virtsatulehduksen kanssa).
Onnea keskustelun aloittajalle mikäli nyt on tärpänny!
Virtsassa oleva valkuainen voi olla oire raskausmyrkytyksestä, virtsatietulehduksesta tai liian vähäisestä juomisesta. Myös runsas valkovuoto voi aiheuttaa virtsaan valkuaista.
Jos taas virtsassa on sokeria, seuraava näyte tutkitaan aamu- eli paastovirtsasta. Jos sekin näyttää plussaa, joudut sokerirasituskokeeseen, sillä liian korkea äidin veren sokeripitoisuus kasvattaa sikiötä liian nopeasti. Raskausaikana koholla olevat sokeriarvot ovat merkki siitä, että sinulla on raskausdiabetes. Se menee synnytyksen jälkeen ohi, mutta sen myötä riski sairastua aikuisiän diabetekseen on suurempi. Vähärasvainen ruokavalio on raskausdiabeteksen tärkein hoito. Dieetti tasapainottaa sokeritason, jolloin vauva ei kasva liikaa.