Uusi struct

Liian vaikeeta

Moi

Mulla on

struct autoItem (
char *nro;
char *moottori;
char *nopeus;
char *kulutus;
.
.
.
)

Haen tiedot autot.csv tiedostosta. Nyt vaan pitäis luoda haetusta rivistä olio, jotenkin näin

struct autoItem *createautoItem (char *s)
(
struct autoItem *pvw;
pvw = new struct autoItem;

//tämä homma sitten mättää, miten se täytetään rivin (line) tiedoilla, kun kaikissa kohdissa ei välttämättä ole tietoa eli
234;tehokas;;nopea.... Eli nuo pitäisi jotenkin tutkia. Ilmeisesti siinä voisi käyttää strdup ja strtok apuna. Mutta vääntäkää nyt joku rautalangasta, miten se tehdään.

//koodi jatkuu
pvw->nro = ...

return pvw;
)

1

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hemmoit

      tarkista että rivi on validi ';' merkkien määrä
      char *nro = strtok(rivi,";");
      char *mootori = strtok(NULL,";"); /* Huomaa NULL */
      ....

      pvw = (struct autoItem *)calloc(1,sizeof(struct autoItem)); /* imho, Älä käytä new operaatoria jos et oikeasti tee C koodia */

      pvw->nro = strdup(nro);
      ...

      ;; välin pitäsi näkyä arvona jonka pituus on 0.

      Huomaa että tuossa on monta osoitinta ja muistin varausta, eli ennen kun vapautat autoItemin joudut vapautamaan jäsenet (tee vaikka freeAuto funktio tai makro) ja tarkista muistin varausten onnistuminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      270
      1646
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      41
      1519
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1239
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 137
      1025
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      971
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      943
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      445
      909
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      872
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      149
      843
    Aihe