Nyt kun uskikset ovat kovasti hokeneet että ateistilla ei ole moraalia niin päätän kertoa mikä tämän uskislogiikan takana on.
Ateisti uskoo evoluutioon --> Raamattu on väärässä--> Jumalaa ei ole olemassa --> Syntiä ei ole olemassa --> Ateisti voi tehdä mitä haluaa.
Eli lyhyesti ateisti uskoo evoluutioon jotta saisi tehdä mitä haluaa ja koska ateistilla ei ole moraalia niin hän voi vaikka ammuskella ihmisiä. Kaiken tämän lisäksi ateisti on tietämättään saatanan voimien vallassa ja läpeensä paha.
Tälläisen käsityksen ateismista useampi uskovainen allekirjoittaa täysin.
Ainoana lääkkeenä ateismin saatanalliseen juoneen pidetään jeesuksen ristikuoleman omaksumista ja avautumista jumalan rakkaudelle sekä raamatun tekstien lukemista. Hallelujaa ja niinpä niin.
Aloitetaanpa analyysi.
Evoluution on fakta.
Raamattu on ihmisten kirjoittama satukirja.
Kristinuskon jumalasta ei ole mitään todisteita.
Synti on vain uskovaisten käsite.
Ateisti ei tee mitään pahaa koska on ateisti.
Ateismi ei johda mielipuoliseen ammuskeluun.
Saatana on satuolento.
Kulttihenkilö jeesuksen kuolema on merkityksetön 2000-luvulla jos lasketaan pois sen ympärille syntyneet lahkot (myös ev.lut.) ja taikausko.
Uskovainen on nyt aivan tyhjän päällä ja hämillään. Mistä sitten moraali ja "hyvyys" tulevat jos ei suoraan jumalalta ja uskosta?
Nyt uskovaiset tarvitsevat ateistien apua tämän propleeman selittämiseen. Voisiko joku kertoa sen heille? (Itsekkin voisin yrittää mutta tarvitsen lisää kahvia.) Muuten uskovaiset lähtevät raiskaamaan ja tappamaan arvotyhjiössään.
Moraalin todellinen perusta
6
333
Vastaukset
- SemiSeppä
Näen asian hieman toisin.
Uskovaisille Jumala antaa moraaliohjeet, jos Jumalaa ei ole ei ole moraaliakaan. Jos hylkäät Jumalan hylkäät myös moraalin.
Joten logiikka menisi näin:
Ateisti kieltää Jumalan --> samalla hylkää moraalin --> ateisti on moraaliton.
Mikä ei ole loogista lainkaan, jos huomioidaan mitä uskovaiset sanovat Jumalastaan ja että Jumala on asettanut moraalin jokaiseen ihmiseen. Kieltäessään Jumalan ei siis voi kieltää moraalia. Vai seuraako tästä se, että kieltäessään Jumalan kaikkivoiva ja hyvä olento imaisee moraalin kieltäjästä.
Noh, yllä olevassa ateismin määrittelyssäkin on virhe, mutta eihän ketään voi kieltää tulkisemasta noin :-)- DarkNinjaHiiri
>>Noh, yllä olevassa ateismin määrittelyssäkin on virhe, mutta eihän ketään voi kieltää tulkisemasta noin :-)
- SemiSeppä
DarkNinjaHiiri kirjoitti:
>>Noh, yllä olevassa ateismin määrittelyssäkin on virhe, mutta eihän ketään voi kieltää tulkisemasta noin :-)
Kävi tuon kirjoitukseni yhteydessä ajatus, että ei voi kieltää olematonta. Mutta taidatpa olla oikeassa, että kielletään uskontojen/uskovaisten hahmottelema jumalallisuus tai mikä tahansa yliluonnolinen entiteetti.
- johda mielipuoliseen
DarkNinjaHiiri kirjoitti:
>>Noh, yllä olevassa ateismin määrittelyssäkin on virhe, mutta eihän ketään voi kieltää tulkisemasta noin :-)
ammuskeluun MUTTA antaa viisautta. Tyypillistä.
on omatunto. Ateistilla voi olla jopa korkeampi moraali kuin uskovalla, koska hän on "itse itselleen laki".
- Neiti Etsivä
Moraalintaju on ihmisillä sisäsyntyistä kuten kielentajukin, evoluution tuloksena syntynyttä. Tietyt käyttäytymiskoodit ovat kaikille ihmisille yhteisiä, esim. uskonnollisesta tai etnisestä taustasta riippumatta.
http://www.tiede.fi/arkisto/artikkeli.php?id=1014&vl=2008
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3241
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2844494Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3142490Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1262487Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1602372Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1952232Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a4831225Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii3861142Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki121091Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v38943- 92908