Kuopiolaiset viljelevät Savon Sanomissa vertauskuvia kosinnasta ja Kuopiosta sulhasmiehenä ja Siilinjärvestä kainona, rikkaana mutta tyhmänä morsiamena. Miksi emme puhu asioista niiden oikeilla nimillä? Miksi sanotaan miestä, joka ei usko EI-sanaa? Joka vonkaa ja vonkaa? Ja lopulta toteaa kunnallispamppunsa suulla, että otetaan sitten väkisin? Kosinnan sijaan tulee mieleen sanat raiskata ja raiskaaja. Kuopiolaisten käytös alkaa lähennellä pöyristyttävää. Näidenkö kanssa samojen vällyjen alle?
Pitäisikö Kuopion (sulhasen) mennä peilin eteen ja miettiä miksei heru? Onkohan tarjokkaassa itsessään jotain vikaa?
Pitäisikö Kuopion (sulhasen) mennä peilin eteen ja miettiä miksei heru? Onkohan tarjokkaassa itsessään jotain vikaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
tosin aina kuvattu hienona kaupunkilaisvanhapiikana ja Siilinjärvi maalaisjunttina, mutta oikeampi on tuo tilanne toisinpäin.
naisen kaato onnistui jo. Ei mennyt pakkokaadoksi, mutta nyt tämä nainen katuu loppuelämänsä suostumustaan. On nimittäin Vehmersalmea kohdeltu liitoksen jälkeen niin alistavasti ja väheksyen että tiedä vaikka isännät lähtee kohta rakentamaan muuria vanhalla rajalle. Tapaus Vehmersalmi laittaa kyllä hälytyskellot soimaan ja laittanee liitosta kannattavat siilinjärveläiset miettimään kantaansa uudestaan.
oli mahtava heitto demarivaltuutetulta. Sitä oli varmaan pyöritelty pienessä sosialistin päässä oikein urakalla ja loppuun asti. Voin kuvitella, kun tuo kyseinen ajatusten tonava on ideaansa hionut lähiökuppilan pyödässä.
Kovasti tuntuu olevan Kuopiossa halua olla suuri, eli otetaan mallia Helsingistä. Eikös Kuopio ole viime aikoina kehunut, että tonttimaata riittää, laajennutaan etelään päin. No, laajentukaa sitten, turha haikailla pohjoiseen.
vetoaminen, kun Kuopio on käytännössä pelkkää järvien halkomaa metsää.