Köyhyysrajan alapuolella elää Suomessa 570 000 ihmistä eli 11 prosenttia väestöstä (Tilastokeskuksen mukaan 12 prosenttia).
Lähde: Stakes
http://dialogi.stakes.fi/FI/arkisto/2007/1/sivu/35.htm
On hyvä,
että Itsenäisyyspuolue haluaa aidosti puolustaa kansalaisten oikeuksia ja tasa-arvoa. Tukekaamme Itsenäisyyspuoluetta.
Tiedämme että VAIN irtiotto EU:sta pelastaa Suomen suuremmalta katastrofilta.
Kansasta etääntynyt puoluevalta ei ole pannut tikkua ristiin Suomen EU:sta irrottamiseksi.
PERIAATEOHJELMA
http://www.itsenaisyyspuolue.fi/default.asp?page=1
Lähde: Stakes
http://dialogi.stakes.fi/FI/arkisto/2007/1/sivu/35.htm
On hyvä,
että Itsenäisyyspuolue haluaa aidosti puolustaa kansalaisten oikeuksia ja tasa-arvoa. Tukekaamme Itsenäisyyspuoluetta.
Tiedämme että VAIN irtiotto EU:sta pelastaa Suomen suuremmalta katastrofilta.
Kansasta etääntynyt puoluevalta ei ole pannut tikkua ristiin Suomen EU:sta irrottamiseksi.
PERIAATEOHJELMA
http://www.itsenaisyyspuolue.fi/default.asp?page=1
Vastaukset 6
Vanhimmat
Rantavahdin kanssa samaa mieltä, vastatkaamme viestiin jo kuntavaaleissa, tarvitaan työtä, tuotantoa ja elämässä toimeentuloa puolustavia edustajia ei keskittyvän ja kasaavan sieluttoman markkinamafian tukijoita ja kaalimaankeisarin pehtooreja jotka on köyhdyttäneet kansaa.
Olen huomioinut että missä tahansa kun on kirjoituksia köyhyydestä niin vastauksia satelee asiaa vastaan, aina vastauksissa vain kehutaan kuinka nyt menee paremmin kuin koskaan ennen.
Todellisuus on toista. Suomessa on tetyt ryhmät jotka joutuvat tulemana toimeen köyheedessä, heillä ei ole mahdollisuuksia saada samoja palveluja kuin muilla.
saman aikaan maamme huostaanotot ovat lisääntyneet, koska resursseja otetaan pois avohuollon tukitoimista joka johtaa herkemmin huostaanottoihin.
Kotipalvelu puolella moni vanhus joutuu pienellä eläkkeellä itse rahoittaman avun kotiin koska halua ja varoja siirtyä kunnalliseen vanhustenkotiin ei ole.
Työttömät ja opiskelijat ovat entistä huonommassa asemassa. ei siis ihme että ruoka avun jonot kasvavat joka paikassa, mutta mitä tekee hallitus ja kunnan virkamiehet? Nostavat omia palkkojaan entisestään ja kehuvat kuinka hyvin suomella menee.
Kun katsoo tämänkin viikon tapahtumia, voi sanoa ettei suomen nuorisolla mene hyvin, pahoinvointi on pahentunut kun mielenterveys rahoja on aeikattu, nuorisotaloja on kunnissa lakkautettu ja komannen sektorin auttavia yhdistyksiä ei tueta.
On valitettavaa että nin moni sivullinen nuori joutuu päätätmään päivänsä niin monesti ehkä vielä jatkossakin ennenkö hallitus havahtuu todella siihen mikä on todellisuus suomessa.
Ja epäilempä ettei hallitus havahdu asian ennekö asia koskettaa heidän omaa perhettään.
Toivottavasti emme enää kuule jokelan ja kauhajoen kaltaisia uutisia vaan hallitus panostaisi NYT uudistamaan koko terveydenhuollon ja sosiaalitoimen toimintojaan.
Jos ei aihe kiinnosta on paras olla hiljaa.
sitä että nuoret myyvät itseään rahasta. Päivän hesari kertoo sen olevan hyvin vahingollista psyykkeelle. Myös pojat joutuvat myymään itseään.
Kenelle kaikille poliitikoille laitetaan mitali kaulaan tästä EU Suomen rappiotilasta.
Lontoossa (ja Leadsissä ym) löytyi jo tätä ennen malli siitä mihin tällainen politiikka johtaa. Siellä on myös sionismin ja luokkayhteiskunnan, voisi sanoa sairaalloisen elitismin keskus, mutta myös taantuma on siellä pidemmällä
Eduskunnan varapuhemies Johannes Koskinen
Herajoen työväenyhdistyksen 100- vuotisjuhlassa:
- Hallituksen politiikka on ideologista
yksityistämistä vailla yhteiskunnallisia ja
sosiaalisia perusteluja.
Koskisen mukaan on hyvä, että kansalaiset
heräävät vastustamaan Vanhasen hallituksen
eriarvoistavaa politiikkaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000224&posting=22000000032672608
Valtiosihteeri Raimo Sailaksen kannanotto:
"Suomi ei ole ollut enää 15 vuoteen hyvinvointivaltio" ...
http://groups.msn.com/sirmakka/omawebsivu42.msnw
Eriarvoistuminen on räikeämpää kuin halutaan myöntää.
Vaikeneminen ja passiivisuus ei muuta mitään.
Pään pensaaseen pistäminen ei kertakaikkiaan auta.
EU-syöpöstä on päästävä eroon -
KUNNALLISHALLINTO TÄYSREMONTTIIN !
SiskoSuomi
[email protected]
Valtuustoehdokas Oulusta
EU:sta kun sinne on jouduttu.