Akvaarion kypsytys

Aloitus apua

Olen aloittanut akvaarion kypsytyksen toissapäivänä. Laitoin Tetran Aqua Safea sekä Tetran Safe Start bakteeriaineen kumpaakin ohjeen mukaan. Pesin hiekan mielestäni ihan hyvin, mutta en lienee kuitenkaan tarpeeksi. Sillä vesi on sameaa. Voiko syynä olla jokin muu? Ehdotuksia seuraavaan siirtoon? Akvaariossa on vasta muutama kasvi, kanto ja muita koristeita. Kaloja ei vielä ole.

Onko hirvensarvisuola pakollinen vai kypsyykö akvaario ilman sitä? Nitriitti sekä nitraatti on yhä lähes nollilla. Ph n. 7, vesi normaalisti pehmeää (tikkutestit näytti aluksi kovaa, mutta nekin alkanut pikku hiljaa näyttämään pehmeämpää. Milloin odotettavissa muutosta?

7

2560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Lukaise tuo 100 litrasen akvan kypsytys juttu...

      Nyt hankit apteekista hirvensarvisuolaa ja tislaat sitä ohjeeni mukaan oikean kerta annos määrän.
      Käytä myös hienoksi murennettua kalan ruokaa tuleville bakteereille.

      Akvan tilavuus sekä suodattimen tiedot?

      Mitä "muita" koristeita?

      Kalat vasta kypsytyksen jälkeen... hanki muutama tippamittalaite joista tuolla jutussani kerron.

      Nitriitti alkaa ohjeideni mukaan toimittaessa nousta korkeisiin pitoisuuksiin n. viikolla 2-3 kunnes se äkisti laskee liki nollatasolla ja nitraatti jatkaa nousua. Kun viikolla 3-4 nitriitti on todettu lähes nola tasolla olevaksi akvaarion vettä täytyy vaihtaa vasta tässä kohtaa niin runsaasti, max. 2/3 kerralla kunnes päivittäisten vaihtojen jälkeen ei nitraattiakaan enää akvaariossa ole 30mg/l enempää.

      Nyt akvaarioon voi hankkia kaloja sekä istuttaa kasveja jotka tulisi hankkiakin kaikki samaan aikaan jotta typen kiertokulku toteutuisi nopeasti täydellisenä... tästä lisää kun akva alkaa näyttää kypsymiesn merkkejä.

      Nyt ostoksille ja akvaariota kypsytteleen... kirjotellaan!

    • mitäääh??

      Mikä järki kypsytyksessä on jos kerran vesi vaihdetaan melkein viikoittain??

    • Galaks

      Ne bakteerit on akvaarion pinnoilla ja hiekassa (ja ulkosuodattimessa, sisäsuodattimessa ei niinkään), joten vedenvaihdoilla ei ole mitään tekemistä akvaarion kypsyyden kanssa sinänsä. Kypsymisvaiheessa (kalaton kypsytys) olevan akvaarion vettä ei vaihdeta ennen kuin nitriittipiikki on ohi.

      • pää pyörällä

        Jatkampa tähän..kävi äsken vahinko ja multaa tippui kukkaruukusta valmiiseen vuoden pyörineeseen akvaarioon. Vesi on jo kirkasta ja sihtailin multakikkareet pinnalta.
        Tuleekohan tuosta jotain typpibakteereita liikaa tai joku tasapainohäikkä? Vesiarvot oli aamulla ihan normaaleja kultakaloille. En nyt heti ehdi vesiä vaihtaa vaan menee tuonne sunnuntaille, ellei tuo multalisä nyt haittaa?


    • Outboing

      Ei se mitään haittaa, anna olla vaan.

      • Auttakaa joku !

        Olen ostamassa valmista akvaariota, joten miten tuo kypsytys nyt onnistuu, kun allas jonka saan sisältää jo muutaman kalasen ja kasvin ?

        En voi niitä moneksi viikoksi mihinkään ämpäriin kodistaan laittaa, mutta miten on, onnistuuko tasapainon hakeminen jolain konnstein kalojen jo asuessa siinä...

        En tietenkään voi vanhoine vesineenkään allasta kuskata, kun siinä on litroja 300...


    • firefly55

      Itse käynnisitn juuri kuukausi sitten uuden akvaarioni Prodibion Start Up-kapseleilla (googlella löytyy), joiden avulla akvaarioon voi tuoda kaloja jo minimissään 4 tunnin kuluttuja käynnistyksessä, eli kypsytystä ei siis tarvita. Käytin näitä juurikin sen takia, että edellinen akvaarioni hajosi yllättäen, enkä voinut pitää kaloja useita viikkoja ämpäreissä.

      Noiden kanssa pitää vaan olla tarkkana ja seurailla vesiarvoja, varsinkin nitriittipitoisuutta, ja tehdä tarvittaessa useampia vedenvaihtoja, mikäli siihen on tarvetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      845
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe