tätä palstaa? Onko täällä lestadiolaisia vai jonkin muun vinksahtaneen uskon-suunnan edustajat AINA äänessä?
Pyydän nöyrimmin - poistukaa palstalta.
Täällä on tarkoitus keskustella eräästä elämän kipeimmästä asiasta, jonka nainen elämässään voi kokea.
Antakaa heille rauha keskustella keskenään ilman ylimääräistä moralisointia.
Jos te synnin näkökulmasta täällä häiriköitte, niin sekin itsessään on jo syntiä. "Älä lausu perätöntä lähimmäisestäsi jne".
Lääketiede Suomessa on onneksi auttamassa näitä ihmisiä. Antakaa arvoa sille, että täällä keskustelevat saavat vertaistukea ja lääketieteellisiä arvokkaita neuvoja.
Ratkaisun tekee jokainen omaan elämäntilanteeseensa sopien, eikä siihen pidä ulkopuolisten puuttua!!
T: äiti ja isoäidiksi toivova
Pyydän nöyrimmin - poistukaa palstalta.
Täällä on tarkoitus keskustella eräästä elämän kipeimmästä asiasta, jonka nainen elämässään voi kokea.
Antakaa heille rauha keskustella keskenään ilman ylimääräistä moralisointia.
Jos te synnin näkökulmasta täällä häiriköitte, niin sekin itsessään on jo syntiä. "Älä lausu perätöntä lähimmäisestäsi jne".
Lääketiede Suomessa on onneksi auttamassa näitä ihmisiä. Antakaa arvoa sille, että täällä keskustelevat saavat vertaistukea ja lääketieteellisiä arvokkaita neuvoja.
Ratkaisun tekee jokainen omaan elämäntilanteeseensa sopien, eikä siihen pidä ulkopuolisten puuttua!!
T: äiti ja isoäidiksi toivova
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tämähän on todettu henkisen väkivallan palstaksi puolin ja toisin. Henkistä väkivaltaa täällä kokevat kaikki osapuolet: abortin vastustajat, puolustajat, abortin tehneet, aborttia harkitsevat, lääkärit, uskovaiset, nuoret synnyttäjät, vanhat synnyttäjät jne määrä on aika moinen.
Epäilen, että et ole oikeassa, jos luulet, että häiriköijä olisi joku yksittäinen henkilö. Tällä palstalla liikkuu paljon porukkaa - jotkut varmaan satunnaisia abortista syystä tai toisesta kiinnostuneita ja joitakin, jotka asuvat tällä palstalla. Kunnon loanheittoa on ja varmaan paljon pelkkiä provoja.
vaikka jotkut sellaista jostain syystä kirjoittelevat.
Palstalla on tarkoitus keskustella abortista ja antaa tukea toinen toisillemme.
tai sitä suunnittelevien vertaistueksi.
Häipykää abortin vastustajat jonnekin hornan tuuttiin täältä!
Minusta on erittäin vastuullinen päätös päätyä aborttiin, jos itse tietää, että ei voi/pysty/kykene ottamaan lapsesta vastuuta SYYSTÄ TAI TOISESTA näillä näkymin seuraavan lähes parinkymmenen vuoden ajaksi. Ja tehdäänhän abortteja myös lääketieteellisin perustein, syitä on hyvin monia.
Häiriköt ovat mieleltään sairaita, eikä kukaan todellinen kristittykään tule tuntemattomia ihmisiä tuomitsemaan, koska tietää, että hänellä ei ole edes valtuuksia toisille tuomion jakamiseen.
Tämä yhteiskunta on mennyt raiteiltaan jo aikaa päiviä sitten, laittomia huostaanottojakin tehdään laillisten lisäksi. Joten häiriköiltä sopii kysyä, että lisää huostaanotettaviako tänne pitäisi jatkuvasti synnyttää? Asiassa on sellainenkin puoli. Vai sijaishuollon rahanahneetko täällä lapsia kärkkyvät?
Tällaisten koulujen ampumatragediojen jälkeen vielä, kun juuri on ollut tapetilla, mitä henkinen väkivalta toiselle ihmiselle aiheuttaa, saisitte häiriköt hävetä käytöstänne!
vertaistukipalstaksi, vaan yleiseksi keskustelupalstaksi. Kaikki suomi24-palstat ovat yleisiä keskustelupalstoja, joille saa kirjoittaa kuka vain. Tämän palstan kirjoittajat ovat pääasiassa äitejä ja isiä, koska tämä palsta on täällä äidit ja isät -osastolla. Et sinä voi ajaa ketään tältä palstalta pois.
Abortti jakaa jyrkästi mielipiteitä eikä se ole koskaan mikään eettisesti neutraali toimenpide. Joidenkin mielestä ilmeisesti kaikki vähänkin ei-hyväksyvät mielipiteet sen eettisyydestä olisi hyssyteltävä abortintekjöiden miellyttämiseksi sensuuriin..
henkistä tukea. He ovat jo karmean tekonsa jo tehneet. Tukea tarvitsevat odottavat äidit, että he jaksaisivat viedä raskautensa loppuun.
paras pitää mölyt mahassaan. Abortin tehneet tarvitsevat tukea siinä missä muutkin ihmiset. Ja tämä palsta on myös tätä tukea varten.
häirikkö tän jatkuvan saman 'hyysätään lapsentappajia lässyti lässyti' -paskanjauhastas kanssa!
parissa. Abortin jälkihoitoon on kiinnitetty aivan liian vähän huomiota ja siihen on vasta viime vuosina ryhdytty panostamaan. Esim. käypä hoito -ohjeista voit huomata tämän, uusimmissa on henkisen tuen antamista korostettu.
on yksi räikeimmistä esimerkeistä vapaan mielipiteen rajoittamisesta. Ei ole epäilystäkään kummalle puolelle palstan ylläpito on kallistunut. Abortista suoraan ja kaunistelematta annetut kommentit (kuvista puhumattakaan) sensuroidaan alta aikayksikön kunhan joku traumojensa vallassa kärvistelevä ressukka niistä keksii vingahtaa.
Abortti ei ole niin kauan mikään henkilökohtainen päätös kun niihin haaskataan kaikkien yhteisiä verovaroja, eikä senkään takia koska se koskee vielä enemmän jonkun toisen elämää, sen henkensä menettävän lapsen. Joidenkin täytyy puolustaa niitäkin yhteiskunnan heikoimpia jäseniä jotka eivät suojelua saa niiltä joiden sitä heille eniten tulisi antaa.
käynnissä, mitenkähän käy.
Abortti on henkilökohtainen päätös. Olet väärässä jos muuta väität.
Pidätkö omaa toimintaasi "suojeluna". Katsopa peiliin. Haluat vain läyhätä.
imukaavinta-abortti. En ole itse katsonut tuota videota, koska kaikki leikkauksia yms lääketieteellisiä toimenpiteitä koskevat kuvat inhottavat minua. Kyllä usein tämän toimenpiteen tekevien lääkärien posket kalpenevat, ja he voivat huonosti.
Tuo aborttivideo pitäisi näyttää pakolla kaikille abortinhakijoille
siihen ei kuulu pään murskaus eikä muutkaan raakuudet joita näillä videoilla esitetään. Imuaspiraatiota käytetään vain viimeistään rv 12
tehtävissä ei-lääkkeellisissä keskeytyksissä. Suurin osa meillä tehdään lääkkeellisesti ennen rv 7.
Jenkkiabortit tehdään eri menetelmin ja myöhäisemmillä viikoilla.
En kannata vierasperäisten filmien näyttämistä.
Asiallinen lääkkeellisen keskeytyksen esittely voisi olla paikallaan. Vähentäisi turhia pelkoja ja turhaa mystisyyttä asian ympärillä.
mieleltäsi järkkynyt häirikkö katselemaan yksin niitä videoitasi!
Hyvä, että poliisitutkinta on aloitettu!
siis koska johonkin asiaan tuhlataan myös minun verovarojani minulla on syy esittää siitä mielipiteeni juklkisesti.
Siispä jättäkää muiden elämäö rauhaan ja keskittykää kasvattamaan lapsianne. Tässä maassa kasvatetaan alpsia ihan pereseelleen, niille tuputetaan jotain vanhempien ideologia paskaa, niitä hakataan, niille ei ole aikaa... Koska maksan verovaroillani lapsienne koulutuksen ilmoitan nyt ihan suoraan, että tässä maassa on aivan liian helppo ryhtyä vanhemmaksi. Riittää kun omaat kohdun ja tapaat joskus miehen. Jokaikinen syntynyt lapsi ansaistisi kuitenkin paljon enemmän. Ja veronmaksajana voin ilmoittaa näin mielipiteeni,e ttä tähän maahan pitäisi ottaa käyttöön jotkut minimi kriteerit, jotka pitää täyttyä ennenkuin naisten annetaan lisääntyä.
sikiö/alkio tulee palasina ulos. Olet ehkä lukenut jutun lääkäristä, joka teki aborttia ja sitten hänen eteensä toimenpidepöydälle putosi pikkuruinen irtirepeytynyt jalka. Meillä ei tehdä tällaista aborttia niin myöhäisillä viikoilla kuin jossain muissa maissa, joten esim pään murskaamista ei tarvita.
Ns lääkkeelisessä abortissa istukan toiminta lopetetaan antamalla lamauttavaa myrkkyä, joten sikiö kuolee silloin tukehtumalla.
Minun tietääkseni Yhdysvalloissa niissä osavaltioissa, joissa "abortti on naisen oikeus" voidaan abortoida minkäikäisiä sikiöitä vain. (Lapsellehan on tietysti sama, minkäikäisenä hänet surmataan äitinsä kohtuun. Häneltähän jää joka tapauksessa koko ihmiselämä elämättä.) Ehkä näihin osavaltioihin tulee niistä osavaltioista kehittyneessä raskaudentilassa olevia abortintekijöitä, joiden oma osavaltio ei aborttia hyväksy.
Äideille, joka haluavat panna päänsä pensaaseen, alkuraskauden keskeytys on tietysti verrattomasti mukavempi, koska silloin voi ajatella, että sikiö oli niin pieni, ettei se tuntenut mitään kipua, ja voi myös lohdutella itseään, että ehkä raskaus olisi muutenkin keskeytynyt itsestään. Alkuraskauden keskenmenohan on niin tavattoman yleinen.
palstalla jotenkin rajattaisiin niin silloin tietysti vain äidit ja isät saisivat keskustella täällä, koska tämä palsta on äidit ja isät osastolla suomi 24:ssä.
Sinun kaltaisesi "naimattomat" ja lapsettomat ihmiset ovat aina tienneet parhaiten, miten lapsia pitäisi kasvattaa. Olet jäävi sanomaan mitään, ethän itse edes halunnut yrittää.
rajoittaa jokanaisen oikeutta lisääntyä ja saada se lapsiluku kuin haluaa..?
Onneksi laki ei kieltäny ykinäistenkään hedelmöityshoitoja eikä niitä evätä työttömyyden tms. takia (vrt. adoptio). Tekevät niin monta hoitoa kuin halutaan kun lyö vaan pätikkää pöytään! ;)
vain yksinäiset äidit tekevät abortteja.
Siinä oikein yksisilmäinen ajattelija typerässä vauhdissaan!
Halusin ilmaista mielipiteeni nykyisestä lapsien tekorumbasta, sillä maksan veroja, niitä rahoja joilla niitä lapsia hoidetaan ja koulutetaan, siksi minulla kuulema on oikeus mielipiteeseen.
Viestissä johon vastasin annettiin moinen lupa, kun kirjoittaja kertoi, että kaikilla on vapaus ilmoittaa mielipiteensä abortista, koska maksaa veroja, joilla abortit rahoitetaan. (mistä tietenkin voi suoraan vetää johtopäätöksen, että mm. lapsilla ja nuorilla ei ole oikeutta kertoa mielipidettään, niin kauan kun eivät ole työssä...)
Korjaus, kun luin viestin uudelleen...
Siis abortti ei ole kenenkään henkilökohtainen päätös niin kauan kun siihen tuhrataan verovaroja...
Siis lapsien teon ei pitäisi olla kenenkään henkilökohtainen päätös niin kauan kun lapsiin kulutetaan minunkin maksamia rahojani.
Jos joku haluaa luvan tehdä lasta, niin voi kysyä suoraan, minut löytää aina ajoittain, melko säännöllisesti täältä.
yhteiskunta haluaa tukea lastenhankintaa koska se katsoo hyötyvänsä siitä myöhemmin. Ja ne rahat joita nyt maksat lapsista palautuu sulle joksus niin että ne lapset maksaa sitä sunkin eläkettäs (vaikkei varmaan kiinnostaiskaan maksaa).
Yhteiskunta tukee myös abortteja, koska se katsoo hyötyvänsä niistä.
eli kyse ei todellakaan ole mistään naisen ylivertaisesta ihmisoikeudesta tappaa muita!