Monen monta vuotta oon ihannoinu mastiffia kaukaa.
Nyt olis tilanne, että voisimme koiran hommata ja olisikin muutama kysymys:
1. Tuleeko mastiffi helposti toimeen lasten kanssa vai hermostuuko lasten remuamisesta?
2. Tiedän, että kyseessä on laumanvartijarotu - onko tiedossa ongelmia lasten kavereiden ym. vieraiden kyläillessä?
3. Tarvitseeko mastiffi paljon liikuntaa ja virikeitä vai tyytyisikö omaan pihapiiriin ja leikkiin lasten kanssa (esim. kärryajelut)?
Tuossa muutama kysymys näin alkuun, kysyisin lisää kun mieleen tulee, jos joku vain viitsii vastata.
Mielelläni vastaan itsekin kysymyksiin, jos jollekin rodun harrastajalle tulee jotain kysyttävää. :)
Mastiffi lapsiperheeseen?
4
850
Vastaukset
Tuon linkin lisäksi joka mainittiin,kannattaa katsahtaa vielä rotuyhdistyksen sivuilta mastiffi.Sieltä löytyy myös jäsenkasvattajat,joilta saa tarkempaa tietoa.
Mastiffi ei ole noista isoista molosseista kaikkein vaativimmasta päästä,joten siinä mielessäkin hieno perhekoira oikeille ihmisille.
Kun lähtee hommaamaan pentua,niin kannattaa tarkoin kysellä kasvattajilta myös luonteet.Lähinnä arkuutta on ilmennyt jonkin verran,joitain vuosia sitten siitä käytiin enemmänkin keskustelua.
Ja mastiffi ei ole laumanvartijarotu.- Rodusta kiinnostunut
Vaikka bullmastiffi ehkä onkin hieman eriasia, kuin mastiffi, niin tämä uutinen saa miettimään asiaa toiseen kertaan...
- 2000e/vuosi koiraveroa minimi
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1595209 kanattaa hankkia
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1011795- 591180
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4561146- 1701053
- 58831
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132827Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49766- 84763
- 51718
- 57681