Jarrullinen kärryhän täytyy katsastaa vuosittain. Mutta mikä määrää katsastusajankohdan? Rekisterinumero vai kalenteri? Onkos tuo katsastus voimassa sitten kalenterivuoden vai seuraavan vuoden loppuun? Voikos katsastusta siirtää hamaan tulevaisuuteen, jos tietää ettei kärryä tarvitse ennen kuin silloin?
Peräkärryn
14
9335
Vastaukset
- katsastus
jarrullinen kärry eli O2 luokan kärry pitää katsastaa jokatoinen vuosi vuoden loppuun mennessä.
eihän sitä pakko katsastaa jos ei käytä. - kahden vuoden välein
katsastusaikaa koko vuosi. Voit siirtää katsastuksen tulevaisuuteen. Tammi-huhtikuussa tehty vastaa edellisen vuoden katsastusta, mikäli katsastus olisi pitänyt suorittaa edellisenä vuonna. Toukokuussa saa sen vuoden leiman, josta kahden vuoden aika lasketaan eteenpäin.
O3 ja o4 luokan perävaunut katsastettava vuosittain käyttöönottopäivän tai rekisteritunnuksen viimeisen numeron mukaan. Katsastusaika puoli vuotta.- sitä, että
"Toukokuussa saa sen vuoden leiman, josta kahden vuoden aika lasketaan eteenpäin". Näinkö siis saa ajella aina 2 vuotta 8 kuukautta, jos malttaa odotella kolmanne vuoden toukokuulle asti?
- on näreet
sitä, että kirjoitti:
"Toukokuussa saa sen vuoden leiman, josta kahden vuoden aika lasketaan eteenpäin". Näinkö siis saa ajella aina 2 vuotta 8 kuukautta, jos malttaa odotella kolmanne vuoden toukokuulle asti?
Moni sitä ei tiedä. Asuntovaunukin kannattaa katsastaa toukokuussa tai myöhemmin. Säästöä pitkässä juoksussa.
- Katsastus
on näreet kirjoitti:
Moni sitä ei tiedä. Asuntovaunukin kannattaa katsastaa toukokuussa tai myöhemmin. Säästöä pitkässä juoksussa.
Ei menen ihan noin, mutta melkein. Et siis voi ajaa 2 v 8 kk, vaan kärrysi on ajokiellossa sen kolmannen vuoden tammikuu-katsastushetki välisen ajan. Muuten kyllä toimii juuri noin.
Jos ei ole ajoa alkuvuonna, niin silloin kannattaa katsastaa juuri noin, varsinkin asuntovaunut, joissa lisäkuluna on sammuttimen leimaus. - veto lopetetaan syksyllä,
Katsastus kirjoitti:
Ei menen ihan noin, mutta melkein. Et siis voi ajaa 2 v 8 kk, vaan kärrysi on ajokiellossa sen kolmannen vuoden tammikuu-katsastushetki välisen ajan. Muuten kyllä toimii juuri noin.
Jos ei ole ajoa alkuvuonna, niin silloin kannattaa katsastaa juuri noin, varsinkin asuntovaunut, joissa lisäkuluna on sammuttimen leimaus.se kannattaa katsastaa keväällä toukokuussa. Talven yli se voi olla ladossa ilman leimaakin.
- Vuoden 2007 katsastus
Katsastus kirjoitti:
Ei menen ihan noin, mutta melkein. Et siis voi ajaa 2 v 8 kk, vaan kärrysi on ajokiellossa sen kolmannen vuoden tammikuu-katsastushetki välisen ajan. Muuten kyllä toimii juuri noin.
Jos ei ole ajoa alkuvuonna, niin silloin kannattaa katsastaa juuri noin, varsinkin asuntovaunut, joissa lisäkuluna on sammuttimen leimaus.jäänyt tekemättä. Asuntovaunu katsastetaan toukokuussa 2008, jolloin se vastaa vuoden 2008 katsastusta. Seuraava katsastus viimeistään 12/2010. Näin ainakin aikaisemmin LTJ:n aikaan. Kuka muistaa rekisteröintitodistuksesta, miten siihen tulee seuraava katsastusaika näissä tapauksissa. Jos olen väärässä, niin korjatkaa. Voihan se olla että AKE on tukkinyt tämän porsaanreiän.
- Anonyymi
Katsastussäännöt on muuttuneet moneen kertaan mutta päteekö edelleen sama jarrullisten peräkärryjen osalta: toukokuusta alkaen saa kuluvan vuoden katsastuksen, jos katsastus on sattunut unohtumaan edellisenä vuotena?
- Anonyymi
Katso suoraan säädöksestä: Valtioneuvoston asetus ajoneuvojen liikennekelpoisuuden valvonnasta 1455/2019.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katso suoraan säädöksestä: Valtioneuvoston asetus ajoneuvojen liikennekelpoisuuden valvonnasta 1455/2019.
"6) O2-luokan perävaunut ensimmäisen kerran viimeistään kalenterivuoden loppuun mennessä sinä vuonna, jolloin käyttöönottopäivästä on kulunut kaksi vuotta, ja sen jälkeen kahden vuoden välein kalenterivuoden loppuun mennessä;"
Eikö tämä ole asiallisesti aivan sama kuin vanhakin käytäntö? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"6) O2-luokan perävaunut ensimmäisen kerran viimeistään kalenterivuoden loppuun mennessä sinä vuonna, jolloin käyttöönottopäivästä on kulunut kaksi vuotta, ja sen jälkeen kahden vuoden välein kalenterivuoden loppuun mennessä;"
Eikö tämä ole asiallisesti aivan sama kuin vanhakin käytäntö?On, eikä siinä puhuta mitään toukokuusta. Itsekin olen joskus kuullut tuon väittämän, ehkä siitä on joskus annettu jokin sovellusmääräys katsastuskonttoreille. Tai sitten moni vaan vie vaunuaan katsastukseen (ylivuotisena) toukokuussa talviseisonnan jälkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On, eikä siinä puhuta mitään toukokuusta. Itsekin olen joskus kuullut tuon väittämän, ehkä siitä on joskus annettu jokin sovellusmääräys katsastuskonttoreille. Tai sitten moni vaan vie vaunuaan katsastukseen (ylivuotisena) toukokuussa talviseisonnan jälkeen.
No liitteenä Erikoistapaukset mistä asia selviää.
Tämä tosiaan vanhaa lakia ,ikä ei voimassa enää, mutta näin oli ennen.
Ei ole väittämä vaan todellinen käytäntö ennen.
1. Milloin ajoneuvo on todistettavasti ollut tilapäisesti poistettuna liikenteestä tai ulkomailla koko sille säädetyn katsastusajan, se on esitettävä katsastukseen viimeistään kahden kuukauden kuluessa liikenteeseen ottamisesta tai maahantulosta. Todistus tai muu luotettava selvitys tilapäisestä liikenteestä poistosta tai ulkomailla olosta on pidettävä ajossa mukana, kunnes katsastus on suoritettu.
2. Auton katsastuskuukauden jälkeen seuraavan vuoden puolella suoritettu vuosikatsastus vastaa edellisen vuoden katsastusta, kun varsinaisen katsastuskuukauden alusta on kulunut vähemmän kuin viisi kuukautta.
3. Jos muu kuin 31 §:n 1 momentin b kohdassa tarkoitettu perävaunu esitetään katsastukseen vasta seuraavan vuoden puolella tammi-huhtikuussa, merkitään katsastus vastaamaan edellisen vuoden katsastusta.
4. Jos 31 §:n 1 momentin b ja d kohdan mukaisesti joka toinen vuosi tai 31 §:n 1 momentin d kohdan mukaisesti ensi kertaa kolmantena sen käyttöönottovuotta seuraavana vuonna katsastettavalle ajoneuvolle säädetty katsastus laiminlyödään, merkitään katsastusvelvollisuutta seuraavan vuoden tammi-huhtikuussa suoritettu katsastus vastaamaan edellisen vuoden katsastusta. säädös mistä kyseinen asia selviää. katso momentti 3.
- Anonyymi
on siinä kaikkitietävillä viisailla pohtimista
- Anonyymi
Eli siis? Jos nyt vie leimalle kärryn toukokuussa,joka olisi pitänyt leimata edellisen vuoden loppuun mennessä, niin tuleeko siihen pitkä leima vuoden 2024 loppuun vai loppuuko leima 2023 lopussa?
Onko tähän jollakin oikeaa tietoa, en oikein ymmärtänyt että oliko tuo tammikuu-huhtikuun loppu sääntö poistunut säädöksistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3904414Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit163272KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1082761Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511942Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181898- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241429