Ainakin omalta osaltani

pesunkestävä Skorppari

voin sanoa, että mua kiinnostaa enemmän ihmiset, joiden ympärillä normaalisti ei kaverit ampiaisparven lailla pyöri, vaan jotka tulevat toimeen itsekin ilman mahdollisimman suuren kaverilauman mukanaan tuomaa hyväksytyksitulemisen tunnetta. Jos huomaan jonkun ihmisen olevan mahdollisimman paljon kaverien kanssa ja hakevan tällä tavoin hyväksyntää olemassaololleen, oma kiinnostukseni tätä ihmistä kohtaan lopahtaa lähes täysin. Tiivistetysti voin sanoa, että mua kiinnostaa enemmän ihmiset, joilla on vähän kavereita kuin ihmiset, joilla on paljon kavereita. Tämä koskee molempia sukupuolia.

Onko muilla skorppareilla tällaisia tuntemuksia?

5

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skorpparinainen

      kiinnosta mikään massa hurmio, eikä sellaiset ihmiset jotka haukkuvat toisia kummalliseksi vaan sen vuoksi ettei joku tee heidän mieliksi, annan kaikkien kukkien kukkia.

    • omalta

      osaltasi oletkin sellainen ihminen että sinulla on vähän kavereita, ei syynä ole se että laatu olisi sinusta parempaa kuin määrä, vaan syynä on se että olet itse pelkuri etkä uskalla tutustua uusiin ihmisiin.

      Siitä syystä nyt uskottelet itsellesi että seinäruusut olisivat sinun mielestä kiinnostavampia ihmisinä kuin suositut.

      Mutta jatka vaan itsellesi valehtelua ihan niinkauan kuin haluat. Ellet tunnusta tosiasioita omasta elämästäsi ja omista puutteistasi sosiaalisten taitojen osalta, et pysty kehittymään henkisesti.

      • skopunainen

        minä ainakin uskallan tutustua moniinkin uusiin ihmisiin mutta kaikki pintaliitäjät eivät yksinkertaisesti kiinnosta, jätän heidät muille. Kysymys ei ole sosiaalisista taidoista vaan siitä että tutustuu mielummin syvällisemmin sellaiseen ihmiseen joka todella kiinnostaa, on hullua pitää kaverisuhteita yllä vaan sen vuoksi että haluaa ympärillään pörräävän kaiken karvaista väkeä ja haluaa uskotella että on muka suosittu. Mielummin olen hyvä ystävä ja kaveri muutamalle kuin pintaliitäjä monelle.


    • se on

      Laumasieluihin ei voi luottaa ;-)

      • herttaa

        Olen itse kaksonen, syntynyt lähempänä härkä -merkkiä kuitenkin. Nousu leijona. Seurustelen skorpioni -miehen kanssa. Paljon yhteenkuuluvuudentunnetta yms :) Huumori ja muukin yhteistoiminta pelaa...toivottavasti ei lopu, vaan jatkuu. En voi sanoa itseäni pintaliitäjäksi, niinkuin yleensä kaksosista sanotaan. Mielummin olen herkkä, toiset huomion ottava, rauhallinen, jääräpäinenkin :)Osaan kyllä iloita ja juhliakin, kunhan kaikki tapahtuu hyvässä hengessä. Minun skorppari ei ole vetäytyvä, eikä mitenkään yksien tuttavuuksien mies, hänestä löytyy myös rauhallista, tulista, koti-ihmistä..lämmintä sellaisata :). Hän on kyllä välillä niin villi ja enemmän ehdottelee menoja kuin minä olen kerinnyt...toistaiseksi. Kyllä näyttää kaksostytölle riittävän haastetta ja tutkimista pidemmäksikin aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      484
      3314
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      151
      2348
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2182
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      36
      1673
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1635
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1426
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1414
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      14
      1274
    9. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1182
    10. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1126
    Aihe