Ainakin omalta osaltani

pesunkestävä Skorppari

voin sanoa, että mua kiinnostaa enemmän ihmiset, joiden ympärillä normaalisti ei kaverit ampiaisparven lailla pyöri, vaan jotka tulevat toimeen itsekin ilman mahdollisimman suuren kaverilauman mukanaan tuomaa hyväksytyksitulemisen tunnetta. Jos huomaan jonkun ihmisen olevan mahdollisimman paljon kaverien kanssa ja hakevan tällä tavoin hyväksyntää olemassaololleen, oma kiinnostukseni tätä ihmistä kohtaan lopahtaa lähes täysin. Tiivistetysti voin sanoa, että mua kiinnostaa enemmän ihmiset, joilla on vähän kavereita kuin ihmiset, joilla on paljon kavereita. Tämä koskee molempia sukupuolia.

Onko muilla skorppareilla tällaisia tuntemuksia?

5

1091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skorpparinainen

      kiinnosta mikään massa hurmio, eikä sellaiset ihmiset jotka haukkuvat toisia kummalliseksi vaan sen vuoksi ettei joku tee heidän mieliksi, annan kaikkien kukkien kukkia.

    • omalta

      osaltasi oletkin sellainen ihminen että sinulla on vähän kavereita, ei syynä ole se että laatu olisi sinusta parempaa kuin määrä, vaan syynä on se että olet itse pelkuri etkä uskalla tutustua uusiin ihmisiin.

      Siitä syystä nyt uskottelet itsellesi että seinäruusut olisivat sinun mielestä kiinnostavampia ihmisinä kuin suositut.

      Mutta jatka vaan itsellesi valehtelua ihan niinkauan kuin haluat. Ellet tunnusta tosiasioita omasta elämästäsi ja omista puutteistasi sosiaalisten taitojen osalta, et pysty kehittymään henkisesti.

      • skopunainen

        minä ainakin uskallan tutustua moniinkin uusiin ihmisiin mutta kaikki pintaliitäjät eivät yksinkertaisesti kiinnosta, jätän heidät muille. Kysymys ei ole sosiaalisista taidoista vaan siitä että tutustuu mielummin syvällisemmin sellaiseen ihmiseen joka todella kiinnostaa, on hullua pitää kaverisuhteita yllä vaan sen vuoksi että haluaa ympärillään pörräävän kaiken karvaista väkeä ja haluaa uskotella että on muka suosittu. Mielummin olen hyvä ystävä ja kaveri muutamalle kuin pintaliitäjä monelle.


    • se on

      Laumasieluihin ei voi luottaa ;-)

      • herttaa

        Olen itse kaksonen, syntynyt lähempänä härkä -merkkiä kuitenkin. Nousu leijona. Seurustelen skorpioni -miehen kanssa. Paljon yhteenkuuluvuudentunnetta yms :) Huumori ja muukin yhteistoiminta pelaa...toivottavasti ei lopu, vaan jatkuu. En voi sanoa itseäni pintaliitäjäksi, niinkuin yleensä kaksosista sanotaan. Mielummin olen herkkä, toiset huomion ottava, rauhallinen, jääräpäinenkin :)Osaan kyllä iloita ja juhliakin, kunhan kaikki tapahtuu hyvässä hengessä. Minun skorppari ei ole vetäytyvä, eikä mitenkään yksien tuttavuuksien mies, hänestä löytyy myös rauhallista, tulista, koti-ihmistä..lämmintä sellaisata :). Hän on kyllä välillä niin villi ja enemmän ehdottelee menoja kuin minä olen kerinnyt...toistaiseksi. Kyllä näyttää kaksostytölle riittävän haastetta ja tutkimista pidemmäksikin aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      46
      4964
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      62
      2797
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      236
      1145
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1094
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1074
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1055
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      127
      1036
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      994
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      905
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      884
    Aihe