ESPANJANKILPIKONNA

Nimetön

Millainen espanjankilpikonna on luonteeltaan ja onko se helppo hoitoinen???Mistä löytyy tämän rodun kasvattajia???Mitä muita kilpikonna rotuja on jotka voivat laittaa puolittaiselletalvilevolle eivätkä ne vaadi horrosta???

3

2197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konnuus

      Jos tarkoitat varsinaista "Espanjankonnaa" (Testudo Graeca Graeca) eivät nämä ole kovin helppohoitoisia. Eivät tosin vaikeitakaan, mikäli olosuhteet ovat oikeat..!

      Ne ovat herkkiä vieraille bakteereille, ja sairastuvat helposti. Ovat myöskin herkkiä vedolle, eikä niitä voi pitää ns. lattiakonnina, vaan vaativat ehdottomasti SUUREN terraarion.

      Ne kasvavat noin 20cm pituisiksi kilvenmitaltaan, paino noin 1500g. Uroskonnat jäävät hieman pienemmiksi.

      Noita ei kasvata kukaan tietääkseni täällä Suomessa, vaan lähes kaikki yksilöt joita Suomalaisilla omistajilla jo on, ovat jotain kautta kulkeutuneet suomeen (salakuljetuksen seurauksena tms.)

      Suosittelisin mieluummin vaikkapa Kreikankonnaa (Testudo Hermanni Boettgeri) lemmikiksi. Se muistuttaa aika paljon "Espanjankonnaa", jää hieman pienemmäksi mutta on huomattavasti kestävämpi fysiikaltaan. Kreikankonnia saa eläinkaupoistakin sekä nykyisin myös suomalais-kasvatteina, joilla on lainmukaiset EU-todistukset.

      Toinen vaihtoehto olisi toki Nelivarvaskonna, jota niin ikään hoidetaan lähes samoin kuin Kreikankonnaakin =0)

      • Konnuus

        Tuosta horrosasiasta vielä kyselit..

        Nämä kaikki kolme mainitsemaani konnalajia tarvitsee OIKEAN horroksen, eikä ole olemassa konnalajia joka tarvitsisi "vain" puolittaisen levon.

        Tosin näistä Espanjankonna (kutsutaan mieluummin Testudo Graeca Graecaksi) horrostaa luonnossa lyhyemmän aikaa, eikä käsitykseni mukaan kärsi horrostamattomuudesta samoin kuin nuo kaksi muuta lajia. Tämän lajin suhteen on vielä se seikka, että täytyy tietää VARMASTI, että kyseessä todella on tuo laji; Espanjankonnaa muistuttavia T. Graeca-alalajeja kun on aika monta, joista jotkut eivät horrosta ollenkaan.


      • -emo-

        Taidan siis olla onnekas, kun meidän testudo graecoilla on ihan citekset ja ne on tuotu laillisesti maahan Saksasta Münchenistä paikalliselta kasvattajalta...ja Saksan matelijamessuilta saa kyllä konnilleen mukaan cites-toistuksen, eikä tarvitse olla vastuuton ja salakuljettaa =o)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      60
      7062
    2. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      152
      6665
    3. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      69
      5607
    4. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      100
      5395
    5. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      20
      5343
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      106
      5005
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      9
      4814
    8. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      27
      4814
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      77
      4603
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      77
      4213
    Aihe