kummina siihen että kummilapsi ei nuorena eikä aikuisenakaan ole koskaan kiittänyt lähettämistäni lahjoista,tahi lähettänyt synttäri- tai joulukorttia.
Jos laitan tekstarin jossa toivotan jotain, joulua, synttäriä, onnea lapsen syntymästä, niin vastausta ei tule.
Eikö se kuuluisi ihan tapoihin viimeistään aikuisena , kiittää ja ehkä huomioida vähän myös kummia.
Kuinka pitkään pitäisitte yksipuolisesti yhteyttä.
miten
4
595
Vastaukset
- ehdottomasti.
molemmin puoleinen yhteys etenkin jo aikuisiällä on välttämtöntä. en minä ainakaan alkaisi aikuista väkisin "ahdistelemaan" soitoilla jne. jos en koskaan saa vastausta, oma aloitteista puhelua, onnitteluja tms. niin kiitos, mutta ei minunkaan tarvitse.
vuoden verran "odottaisin" sen jälkeen kun lapsi on kasvanut aikuiseksi henkisesti. vaikeaa tietenkin määrittää, mutta esim. oman lapsen syntyminen varmasti on ainakin jo kasvattanut sen verran että jos ei vielä pidä yheyttä niin ei tule pitämäänkään, anna säkin olla vaan.. tsemppiä!- sinulle paljon
vastauksestasi! Samoin ajattelen kuin sinä, tuntuu itsestä vaan vähän vaikealta tilanteelta.
- kaksi
kummi poikaa, ei ole koskaan kiittänyt lahjoista. monesti mietin että onko raha lähetys tullut edes perille, ku ei oo kuulunut mitään... ei paljoo innosta lahjojen ostelu, ovat nyt 13v. ja 18v.
- Tit-ta
opettanut lapseni kiittämään saamistaan lahjoista oli ne sitten keneltä tahansa. Pienenä soitettiin ja kun oppi lukemaan ja kirjoittamaan lähetettiin kiitoskortti. Nykyään hän lähettää oma-aloitteisesti tekstarin jos lahjan antaja ei ole paikalla kun se avataan.
Kummityttö saa multa yleensä rahalahjan ja tulee aina näyttämään mihin se on käytetty. Tai soittaa. Mun mielestä se on itsestäänselvyys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi474097Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal623753- 703288
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963190Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no892154- 352108
- 241959
- 381939
- 311921
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231844