tamd vetolaitteeseen?

Nyt tulee taas aikamoinen kysymys, mut menköön. Eli voiko volvon tamd41 koneen työstää vetolaitteeseen. Kuinka paljon muutoksia tarvis tehdä ja kannattaako rahallisesti. Tekijä löytyisi kyllä jos homma olisi luokkaa järkevä.
101489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voi hyvin helposti. Isoja muutoksia ei tarvitse tehdä. Mistä luulet saavasi vetolaitteen halvalla?

Äänestä
  • Ei kai noissa muuta eroa oli kuin, että TAMD koneesta otat sen merikytkimen pois ja hommaat tilalle ns. kaavelin. Se sopii sitten suorilta vetariin. Jotain pieniä muutoksia voi toki olla lisäksi, mutta en nyt jaksa keksiä; ehkä vesiletkujen kanssa, ehkä pakoputken kanssa???

    Oletin viestistä, että sulla on vetolaitteellinen vene johon haluat vaihtaa koneen, mutta vastaan tuli vain TAMD kone? Vai miten?

    Äänestä

  • eroja kirjoitti:

    Ei kai noissa muuta eroa oli kuin, että TAMD koneesta otat sen merikytkimen pois ja hommaat tilalle ns. kaavelin. Se sopii sitten suorilta vetariin. Jotain pieniä muutoksia voi toki olla lisäksi, mutta en nyt jaksa keksiä; ehkä vesiletkujen kanssa, ehkä pakoputken kanssa???

    Oletin viestistä, että sulla on vetolaitteellinen vene johon haluat vaihtaa koneen, mutta vastaan tuli vain TAMD kone? Vai miten?

    Jep. Eli vetolaite löytyy mallia 280db.

    Äänestä

...eli kone on sinänsä täysin sama ja olen nähnyt tuollaisia sovituksia tehdyn. Tiedän kaksi eroa merikytkimeen ja vetolaitteeseen alunperin tehtyjen koneiden välillä: TAMD-koneessa ei ole merivesisuodatinta vesipumpun vieressä kuten AQAD-koneessa (koska siinä on ajateltu, että suodatin sijoitetaan muualle konehuoneeseen) ja vetolaitetrimmin sulakkeelle ei ole kiinnityskorvaketta startin luona. Kummankaan ei pitäisi olla kovinkaan hankala juttu ratkaista.

Varsinaisesta voimansiirtopäästä en tiedä, lähinnä tulee mieleen, että vetolaitekoneen ns. väliperän tilalla saattaa olla erilainen osa. Tai sitten ei. Jos sinulla on vetolaite valmiina ja saat TAMD-koneen yli 2000 euron hintaerolla, niin mielestäni homma kannattaa.

Äänestä
  • Onko sulla pelkkä vetolaite vai onko kilpi ja sen osat myös? Pelkällä vetolaitteella ei vielä tee paljookaan.

    Äänestä

  • TAMD kirjoitti:

    Onko sulla pelkkä vetolaite vai onko kilpi ja sen osat myös? Pelkällä vetolaitteella ei vielä tee paljookaan.

    Kyllähän se kilpikin löytyy.

    Äänestä


Asiaa tuossa edellä jo onkin, mutta entäs vetolaitteen ohjaustehostimen pumppu? Pumppu on hihnavetoinen eikä sitä akselivetoversiossa (TAMD41) ole. Sähköpuolelta mieleen tulee lähinnä vetolaitteen trimmipumppu ja siihen liittyvät sähköosat, ne eivät tule yleensä vetolaitteen mukana. Aiemmin esitetystä linkistä kannattaa katsella räjäytyskuvia: http://www.marinepartseurope.com/fi/volvo-penta-rajaytyskuva-7745920-44-20559.aspx

Äänestä
  • ja "työsylinteri" ja tehostimen öljynlauhdutin maksaa n 800 euroa. Helppo homma asentaa ihan itse.

    Äänestä

  • Varmaksi en osaa sanoa, mutta onko 280 vetarissa alkujaankaan ollut ohjaustehostinta? Vai onko koneesta kiinni? Itsellä meinaan on 280 eikä siinä tehostinta ole. Joten se "ongelma" on ratkaistu helpolla. Asiaa kun lähtee selvittämään niin kannattaa tsekata että 280 kilpi on sovelias tuohon koneeseen. Kai sen pitäisi olla, miksi ei olisi?

    Tuolla aiemmin esitetyssä räjäytyskuvassa osa 1 on ns. kaaveli jonka sisältä löytyy pari laakeria, akselin tynkä ja kaksi stefaa pari jousiprikkaa. Simppeli, mutta näköjään kallis. Myin juuri vuosi sitten omasta purkukoneesta tuon setin uusilla laakereilla vissiin jotain 300-400e joten kannattaa katsella käytettynä. Veikkaisin, että on sama setti kaikissa näissä: AQD40A, TMD40, AQAD40 A ja B, TAMD40, AQ41, TAMD41....mitähän noita vielä on, no peruskoneet 130hv, 155hv, 165hv, 200hv. Varmaksi en tietenkään sano, mutta hyvin hyvin samanlaisia ovat 3600RPM 6-pyttyisiä dieseleitä. Ainoa missä koneen VÄÄNTÖ voi olla vaikuttava tekijä on akselin paksuus mitä vahvasti epäilen kuitenkin, koska käyvät samaan vetariin jossa kuitenkin sama kardaaninivel = sama.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puukäsi kirjoitti:

Nyt tulee taas aikamoinen kysymys, mut menköön. Eli voiko volvon tamd41 koneen työstää vetolaitteeseen. Kuinka paljon muutoksia tarvis tehdä ja kannattaako rahallisesti. Tekijä löytyisi kyllä jos homma olisi luokkaa järkevä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu