Olisi aika pelottava juttu jos koko valtuusto vaihtuisi sillä uusilla valtuutetuilla menee aina noin vuosi ennenkuin pääsee sisälle asioihin sen tietävät kaikki jotka ovat valtuustossa päättäjänä olleet! Mikäli kansa näin päättää virkamiehet tekevät päätökset eli ohjailevat vielä enemmin päätöksentekoa!
Ei kannata mennä halpaan!
Ei kannata mennä halpaan!
Vastaukset 4
Vanhimmat
no niin johan vitsin murjaisit, ettei nyt olisi vaan oma penkki vaarassa mennä muille?? kun tuollaisia höpiset. taitaa tuo vuosi olla omalta ajaltasi?? nykyiset ehdokkaat osaavat ottaa jo huomioon nykypäivän asioita,mikä on aivan hyvä.
tuota aloituksen tyyliä taidetaan kutsua disinformaatioksi, heheheheeehehhee... toiset ostaa vielä tuollaista sontaa.. mutta täytyy toivoa kansalaisille viisautta erottaa tuommoset viljelijät..
Taidat itse olla kaupungin virkamies, koska kukaan täysjärkinen ei muuten tuollaista kirjoittaisi. Ideahan on se, että, kaupungin virkamiehet eivät pääse enää tekemään omia päätöksiään, oman eduntavoitteluaan, epäoikeudenmukaisuutta jne. mitä tähän mennessä on päässyt tapahtumaan. Nyt on osaavaa ehdokasta tarjolla lainoppineista lähtien, joten, älä turhaa yritä mustamaalata tällaista varteenotettavaa ehdotusta.
Virkamiehet eivät tee yhtään päätöstä. Virkamiehet ovat Kotkassa perinteisesti esitelleet asiat yhdessä kaupunginjohtajan kanssa muka välttämättöminä faktoina ja valtuutetut puolestaan, yhtä perinteisesti, kumileimasimina puoluetovereitaan peesanneet. Mitä enemmän saadaan uusia kasvoja valtuustoon ja erityisesti, mitä enemmän ihan uusista puolueista, niin sitä hankalammaksi käy virkamiesten ja kaupunginjohtajien suunnitelma rapauttaa kotikuntamme syrjäkylät Rion slummeiksi.
P.S. Minä en yhtään tykkää näistä kasvottomista virkamiehistä. Eduskuntavaalien tiimellyksessä jouduin esimieheni puhutteluun. Kaupungin virkamiehet olivat pyytäneet kertomaan, että jos ei kirjoitteluni lehdissä lopu, loppuu työpaikkani kaupungilla. Niin paljon asia korpeaa vieläkin, että jos on minusta kiinni ja jos joskus ne virkamiehet paljastuvat, niin teen kyllä kaikkeni mainitun pingviinilauman harventamiseksi. Säästökohteeni numero yksi on selvä.