eli te jotka olette ajelleet enemmän talvioloissa skodillanne.. miten niissä on tarennu ilman lisälämmittimiä(eber tai webasto)? itse ostin vasta tossa alku keväästä -98 1.9TDI 66kW ocun ja silloin oli säät jo lämmenny sopivasti(samoissa lukemissa kun nyt) ja vielä on tarennu ilman pilkkihaalareita ajella.. mutta kun juttuja oon kuullu, että noi nyky tiiselit ois kylmiä pelejä ajella ilman lisälämmittimiä?
onko lämmin talvella?
hessu
61419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kolme talvea TDI Oculla ajaneena voin sanoa, että kyllä se ihan lämmin on kunhan koneen saa ensin lämpimäksi. Siihen tuhraantuu helposti n. 10-15 ensimmäistä kilometriä. Meikäläinen oli tuolla matkalla jo työpaikalla, joten talviautoilu oli melko viileää lyhyillä matkoilla vaikka molemmissa päissä oli kone sisätilalämppärit päällä. Webasto tai vastaava on varmasti harkinnanarvoinen asia. Vaikka kuinka TDI:stä väitetään, että se on yhtä lämmin kuin bensavehje, niin kyllä ainakin 1.8t Superb on aivan toista maata lämpimyydessä ja lämpiämisnopeudessa positiivisessa mielessä.
Ai ocu hee heeeeee heeee ocuuuuuuuu
onko ocu se emil skodan keksimö kylbä rattori?
Menkääs pojat ulos vaikkapa piilosille.
Onko isi laittanut pornosivuille estot?
lämmitä kauan paukkupakkasilla (yli -20). Lämpimämpiä dieseleitä olen ajellut, mutta kyllä sen kanssa toimeen tulee. Takasivulasit pyrkivät huurtumaan melko helposti. Autossani vielä hauska "ominaisuus": pakkasta 30 astetta tai enemmään niin moottorin lämpömittari menee ylös-alas liikettä vaikka moottori käy normaalissa lämpötilassa. Muista pitää viimasuojaa nokalla!
Noita viimasuojia ei taida löytyä kaupan hyllyltä..oletteko tehneet ne perinteisesti pahvista ja miten laittaneet kiinni?