Pikkumieheni(6v.) olisi halunnut alkaa säästeliääksi ja halusi itselleen Hippo- säästölippaan, mutta kuinka pikkumiehen kävikään. Hän tomerana kaverina halusi itse käydä kauppareissumme yhteydessa hakemassa lippaan pankista. Kiukkusena hän tuli autoon ilman lipasta. Kassaneiti oli kysynyt, että oletko pankinjäsen, poika ei tietenkään osannut vastata tähän muuta, kuin että ei tiedä. Neiti ei voinut lipasta antaa, kun niitä ei anneta, kuin jäsenille. Itse olin lähdössä, sitten pojan kanssa hakemaan lipasta, pojalla kun on tili kyseissä pankissa, mutta hän ei enää halunnut Hippo- lipasta, joten ei menty.
Ketkä ovatkaan niitä tulevaisuuden kuluttajia? Täytyy kyllä sanoa, että olen huomannut, että monella lapsella on näitä aikoina enemmän rahaa käytettävissä, kuin monella aikuisella ja lapset oppivat nopeasti äänestämään jaloillaan. Ehkä poika tämän kokemuksen pohjalta siirtää säästönsä muualle, kun tulee siihen ikään.
Osuuspankin asiakaspalvelu
15
2479
Vastaukset
- itse..
mennyt pojan kanssa heti pankkiin. Olisit antanut pojan asioida, mutta itse ollut varulta taustalla, jos kysyttävää tulee. Ei tullut mieleen, vai?
- Siis....
Meinaat siis että pankin pitäisi antaa säästölipas jokaiselle kakaralle joka sitä keksii tulla pyytämään?? Kuule ei ne lippaat ilmaisia ole!
Todella tyhmää sinultakin laittaa kuusivuotias yksinään pankkiin vaivautumatta opettamaan hänelle, mitä siellä tulee sanoa (eli "minulla on tili täällä, haluaisin lippaan"). Tai kuten jo neuvottiinkin, niin olisit voinut mennä sinne mukaan ja seistä taka-alalla.
Kyllä lasten saaminen näyttää heittävän ihmiseltä aivot pihalle!- lastensa äiti
Tuskin niitä lapsia siellä on jonoksi asti pyytelemässä. Miten säästäminen sitten yleensä aloitetaan, kuin sanomalla, että haluan alkaa säästämään ja tarvitsen siihen lippaan.
Joka asiasta touhottamalla ei tee lapselleen parhainta. Lapsi pitää panna itse miettimään ja tekemään asioita. Lapsuus tähtää itsenäisyyteen ja aikuisuuten.
Poika sai tänään lippaansa toisesta pankista ja on nyt iloinen säästäjä. - kertoo
kaiken osuuspankista. Asiakas on ongelma osuuspankille ja varsinkin lapsi,eläkeläinen tai vähäosainen. Tällainen pieni asiakas ei kiinnosta koska se ei maksa palvelumaksuja eikä sillä ole satojatuhansia euroja velkaa pankissa mikä maksaisi tämän säästölippaan. Eikä pankkia kiinnosta muutaman satasen säästö, eihän se maksa siitä mitään korkoakaan mikä taasen kertoo, että osuuspankki on todellinen ongelma asiakkaalle.
- Miten s
lastensa äiti kirjoitti:
Tuskin niitä lapsia siellä on jonoksi asti pyytelemässä. Miten säästäminen sitten yleensä aloitetaan, kuin sanomalla, että haluan alkaa säästämään ja tarvitsen siihen lippaan.
Joka asiasta touhottamalla ei tee lapselleen parhainta. Lapsi pitää panna itse miettimään ja tekemään asioita. Lapsuus tähtää itsenäisyyteen ja aikuisuuten.
Poika sai tänään lippaansa toisesta pankista ja on nyt iloinen säästäjä."Miten säästäminen sitten yleensä aloitetaan,"
meillä aloittivat säästämisen jotain 22v iässä, kun alkoivat saamaan opiskelun takia palkkaa josta jäi säästöön,
siten kysyivät mihin tallettavat.
Minä en pidä mitenkään oikeudenmukaisena lasta kohtaan , että antaa rahaa hänelle ja sanoo että pitää säästä ja siten sillä saa jotain ostaa kun vanhemmat antavat luvan.
Aina pitää miettiä,
mitä jos sinä olisit samassa asemassa, olisiko kivaa. - lastensa äiti
Miten s kirjoitti:
"Miten säästäminen sitten yleensä aloitetaan,"
meillä aloittivat säästämisen jotain 22v iässä, kun alkoivat saamaan opiskelun takia palkkaa josta jäi säästöön,
siten kysyivät mihin tallettavat.
Minä en pidä mitenkään oikeudenmukaisena lasta kohtaan , että antaa rahaa hänelle ja sanoo että pitää säästä ja siten sillä saa jotain ostaa kun vanhemmat antavat luvan.
Aina pitää miettiä,
mitä jos sinä olisit samassa asemassa, olisiko kivaa.Teillä aloitettiin 22v ja poikani teki kyseisen päätöksen 6v. Kirjoitinkin jo siitä, että lapsuus tähtää itsenäistymiseen ja lapsella on lupa ja oikeus käytää rahojaan omalla katsomallaan tavalla. Lapset myös osaavat ajatella itsenäisesti, jos koko ajan säädellään, ei lapsella ole syytä ponnistella.
Eihän minulla, aikuisella ihmisellä ole tuota vapautta, joten aina ei ole kivaa. Kuten varmasti veronmaksajana käsität. Lapsi tarvitsee myös pieniä pettymyksiä. - Miten s
lastensa äiti kirjoitti:
Teillä aloitettiin 22v ja poikani teki kyseisen päätöksen 6v. Kirjoitinkin jo siitä, että lapsuus tähtää itsenäistymiseen ja lapsella on lupa ja oikeus käytää rahojaan omalla katsomallaan tavalla. Lapset myös osaavat ajatella itsenäisesti, jos koko ajan säädellään, ei lapsella ole syytä ponnistella.
Eihän minulla, aikuisella ihmisellä ole tuota vapautta, joten aina ei ole kivaa. Kuten varmasti veronmaksajana käsität. Lapsi tarvitsee myös pieniä pettymyksiä."lapsuus tähtää itsenäistymiseen ja lapsella on lupa ja oikeus käytää rahojaan omalla katsomallaan tavalla.."
minusta itsenäistymiseen ei mitenkään säästöpossu, eikä tuossa iässä vielä kuulu itsenäistyä.
Tulee "pikku-vanha", osaa keskustella kyllä aikuisten kanssa,
mutta ei oman ikäistensä kanssa.
Jos oikein itsenäistyy, alkaa miettiä aikuisten asioita, eikä yksinkertaisesti lapsi voi niitä riittävästi ja oikeilla tavoilla käsitellä, ”missähän vaiheessa Jokelan kaveri itsenäistyi” ?
Käyttää rahojaan omalla katsomallaan tavalla, minusta ei tuonikäisellä kuulu olla mitään tuollaisia tapoja, ne kuuluvat vanhemmille.
Ei taasen pidä opettaa lasta ikäistään vanhemmaksi, antamalla rahaa ja käskemällä säästää, sitten ostetaan jotain aikuisen määräämää.
Herää kysymys, kuinka itse osaat rahojasi käyttää ja säästää,
yritätkö siirtää jotenkin vastuun lapselle.
Kyllä lasten säästämien on jo ollut 20–40 vuotta ”menneen talven lumia”.
Ei kai enää koulussaan säästetä, antako enää kaikki paikkakunnan pankitkaan pikku lahjaa kun syntyy, kuten vielä -70 luvulla
------------------------------------------------------------------------------------------
Mutta ymmärrän, katsantokantoja on kaikenlaisia.
Meillekin on päiväkodin tädit sanonut nyt kun muistavat, kun meidän lapset tulivat farkuissa ja uudessa t-paidassa päiväkodin juhliin, kun useilla oli paidat, kravatit ja jopa pukuja, tai puettu prinsessaksi.
Nyt ovat asiat toisinpäin, siististi päiväkotiin puetut kulkevat likaisissa työvaateissa kaiket päivät, juuri ja juuri pärjäävät elämässään.
-----------------------------------------------------------
Tässä oli yksi katsantokanta,
arvostan niin tavattomasti hyvien ja parempien perheiden kaverien/lasten seuraa, että aina vihastun kun joku keksii lapselle jotain pikku juttuja, jolla aika kuluu kodin piirissä.
Pitää ymmärtää että lapset ovat vaan lainassa, ”aika hyvin” heidän pitäisi pärjäillä jo 7-v, jotta koulu olisi kiva ja sujuisi heti, 10–11-v. heidän pitäisi jo olla valmiina jotta kestävät sen vaikean murrosiän.
Ainakin me panostimme ystäviin, meillä kävi useita lapsia syömässä ja leikkimässä viikkoja, vaikka omat lapset olivat lomamatkoilla.
Leluja oli ”liikaa” jotta saimme lapset meidän kodin piiriin, kaikkia aikuisten ansiota vältettiin.
Ei paljoa kaduta, kuin se että kun lapset pyysivät jotain leluja,
olisi pitänyt heti antaa mitä he pyysivät, sillä he olivat niitä jo tarkkaan harkinneet.
Joskus hieman viivytimme ja/tai keksimme jonkin korvaavan jutun,
aina huomasimme myöhemmin, että lapset kyllä olivat oikeassa.
(heh, onneksi, pystyy olemaan salaisena)
- säästöpossu
Vaihtakaa poikanne kanssa pankkia, niin homma selviää.
- vaari vaan 53v.
on epäterve pankki,
meillä ei ole yksikään lapsi, eikä nyt lapsenlapsi säästä, mutta hienosti menee myös talousasioissa,
ei tuollaisia aikuisten asioita kuulu lapselle opettaa,
hänen pitää leikkiä, harrastaa ja olla kavereiden kanssa aamusta iltaa,
tuon edellisen puhun kokemuksesta 4 iskänä, 8 isoiskänä
leiki on lasten töitä, ei rahojen kanssa leikkiminen minuuttiakaan ei myöskään kaupoissa kiertely aikuisten kanssa, jos ei lapsille osteta jotain tarpeellista.- täti vaan
Vanhana setänä olet varmasti myös kuullut sanonnan, minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa. Varmasti olet myös tietoinen, että lapset osaavat itsekkin ajatella asioita ja jotkut asiat tulee heiltä luonnostaan.
Lasten pitää myös viettää joutoaikaa perheensä kanssa ilman aikatauluja, eikä vain harrastaa ja olla kavereiden kanssa.
Miksi nuorten velkakierre on sitten kasvussa. Onko tosiaan pikavipit yms osamaksusopimukset, joita ei pystytä maksamaan, sitten säästämistä parempi vaihtoehto. Onhan se kansantaloudellisessa mielessä parempaa laittaa kaikki heti kiertoon mitä tulee ja sekin mikä ei ole edes käytettävissä. - vaari vaan 53v.
täti vaan kirjoitti:
Vanhana setänä olet varmasti myös kuullut sanonnan, minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa. Varmasti olet myös tietoinen, että lapset osaavat itsekkin ajatella asioita ja jotkut asiat tulee heiltä luonnostaan.
Lasten pitää myös viettää joutoaikaa perheensä kanssa ilman aikatauluja, eikä vain harrastaa ja olla kavereiden kanssa.
Miksi nuorten velkakierre on sitten kasvussa. Onko tosiaan pikavipit yms osamaksusopimukset, joita ei pystytä maksamaan, sitten säästämistä parempi vaihtoehto. Onhan se kansantaloudellisessa mielessä parempaa laittaa kaikki heti kiertoon mitä tulee ja sekin mikä ei ole edes käytettävissä."Miksi nuorten velkakierre on sitten kasvussa".
heh, ehkä yksi syy on kun ovat saaneet PIKKU-rahaa "ovista ja ikkunoista" koko lapsuutensa, mummeilta, papoilta, vanhemmilta, possut ovat täytyneet.
Ovat tottuneet käyttämään pikkurahaa, aina on varaa ostaa uusi känny, tai vaikka uus sohva, "eihän ne paljoa maksa".
[myös velaton, samoin kun omissa kodeissaan asuvat lapsetkin] - kaikki sileekx
vaari vaan 53v. kirjoitti:
"Miksi nuorten velkakierre on sitten kasvussa".
heh, ehkä yksi syy on kun ovat saaneet PIKKU-rahaa "ovista ja ikkunoista" koko lapsuutensa, mummeilta, papoilta, vanhemmilta, possut ovat täytyneet.
Ovat tottuneet käyttämään pikkurahaa, aina on varaa ostaa uusi känny, tai vaikka uus sohva, "eihän ne paljoa maksa".
[myös velaton, samoin kun omissa kodeissaan asuvat lapsetkin]ehkä pitäis antta lapsil kaik periks, sitä uut kännykkä varte, käydä iha ostamas se hänel iha just sellase mone sada euro arvoise, ku lapsi halu ja ens viikol sit taas uus ku tulee uus malli-
Heh, se toka syy - 4xma,mma
kaikki sileekx kirjoitti:
ehkä pitäis antta lapsil kaik periks, sitä uut kännykkä varte, käydä iha ostamas se hänel iha just sellase mone sada euro arvoise, ku lapsi halu ja ens viikol sit taas uus ku tulee uus malli-
Heh, se toka syyvenäjällä se on kielletty alta 10-v ?
suomessa ei suositella kuin hieman tekstiviestejä alta 10v.
"vaikka ei mitään aiheuttakaa”,
kuten
"ei USA lama vaikuta suomeen"
silti ei lapsille suositella kännyköitä.
Meillä aikoinaan sovittiin pelisääntöjä, mm kotiintulosta ja ilmoittamisesta missä on illan hämärtyessä, koko leikinympäristön vanhempien kanssa,
niin pitäisi nytkin menetellä, eli koko seudun lapsilta kielletään känny,
saavat sitten soittaa kaverin vanhempien kännyllä asiansa,
kuten ennen lankapuhelimella.
- vanhus67
muutenkin epäystävällinen pankki.laittaa vanhukset jonottamaan.poistivat jonotus laput.riviin vaan kuin sotilaat .huonot jalat ei kanna .osuuspankista poistun suurinen säästöineen.mokoma menee vielä nurin .niin siinä sitten ollaan.
- Op-setä
Hyvä onkin että lapsi oppii että aina ei saa mitä haluaa ja maailmassa ei aina ole kivaa. Nykyajan pullamössösukupolvi on oppinut että aina saa tahtonsa läpi ja koskaan ei kielletä mitään.
Op-lipas on hyvin edullinen ostaa, jos nyt ei satu olemaan pankin jäsen. Laitappas sille muksullesi pari euroa kouraan ja lähetä takaisin hakemaan Op-Hippo. Ja kerro samalla pikkukaverille, että ilmaisia lounaita on tässä maailmassa hyvin harvoin, ja että aina ei saa kaikkea mitä haluaa. Voi olla, että hänestä tulee tällä reseptillä yhteiskuntakelpoinen ja pettymyksiin tottunut tasapainoinen aikuinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553793- 332231
- 402104
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171721Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401552Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251492- 801447
- 1411186
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221143Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115