Onko teillä tietoa, miten monta kummia voi sitten pyytää?
montako kummia?
4
922
Vastaukset
- kaksi..
kirkkoon kuuluvaa kummia pitää olla, mutta minkäänlaista ylärajaa ei ole. Voitte periaatteessa pyytää niin monta kuin kehtaatte! Me pyydetään kolme pariskuntaa, siis kuusi kummia. Se on aika paljon, mutta kun tää tulossa oleva taitaa jäädä meidän ainoaksi lapseksi, ellei ihmettä tapahdu, niin haluan kummeiksi tärkeimmät ihmiset. Joillakin kavereiden lapsilla on 8 kummia.
- määää
Voihan kummeja toki olla vaikka kuinka monta. Itse olen kuitenkin toisella kannalla, elikkäs mielestäni kaksi on sopiva määrä. Olen kolmen äiti ja kahden kummi.
Jos olisin jonkun lapsosen kummina niin, että olisin yksi kuudesta tai kahdeksasta, niin se kyllä tuntuisi etäännyttävältä. Olisi joukkio kummeja ja minä siellä yhtenä murusena, eli itse asiassa en olisikaan erityinen ihminen. Toki voisi silti syntyä hyvä kummisuhde, mutta epäilen.
Toisaalta jos omilla lapsillani olisi kullakin kahdeksan kummia eli yhteensä 24, niin kyllä suhteiden hoitaminen voisi jäädä retuperälle. Ja jos kummeja olisi niin paljon ja odotukset suuret es. muistamisten ja lahjojen suhteen, niin huh huh.
- siinä...
...ole mitään rajaa tietääkseni?? Mutta oma mielipiteeni on ettei oo mitään järkee olla kymmentä kummia.. Esim kaks pariskuntaa on ihan normaali. Tai miten niitä läheisiä itsellä on, ei kaikilla ole kuin yksi kummi. Mutta kannattaa kummit valita harkiten, ettei käy niin että lapsella ei kohta olekkaaan yhtään kummia joka häntä muistaisi.. Kun on hyvä kummi, yksikin riittää hyvin.
- on oltava
Suomen evankelisluterilaiseen kirkkoon kastettavalla lapsella tulee olla vähintään kaksi kummia. Ylärajaa ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1082070En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761558Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 79889
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7738