Suopo teki pahimmat rikokset

Vasemmistolainen Suopo toimitti valtavan määrän, siis kymmentuhat-luokassa, kaiken menettäneitäneitä ihmisiä Neukkujen käsiin rajan taakse varmaan kuolemaan. Mm. virolaisia esim.
Siis monta junallista.. ja karjavaunuissa lähetettiin.. mitähän mielleyhtymiä siitä tuleekaan..

Ettekö yhtään häpeä ?

Vasemmisto on aina heikon ja sorretun puolella !
5683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aatelkaa, kunnollisia kansalaisia jotka yrittivät pelastaa ihmisiä jotka olivat auttaneet Suomea selviämään joutumasta Neukkulan ikeeseen piilottelmalla ja auttamalla länsieurooppaan, pidätettiin maanpettureina...

käsittämätöntä !

Vasemmisto on aina heikon ja sorretun puolella !

Äänestä

Taitaa vasemmistolaiset olla enemmän Nazeja ja Fasisteja kuin ne itse aikanaan.

Eikös se Stalinkin tapattanut yli 60.000.000 omaa kansalaistaankin.

Äänestä

suomi24 palstalta.Satusetiä.Suopo ei ole ikinä ollut vasemmiston käsissä.

Äänestä
  • Suojelupoliisi (lyhenne Supo, aikaisemmin Suopo)

    ----

    Valpo II, punainen Valpo
    Otto Brusiinin päällikköaikana 26. huhtikuuta 1945 - 10. tammikuuta 1946 erotettiin Valposta paljon henkilökuntaa ja korvattiin kommunisteilla ja muilla äärivasemmistolaisilla. Useat heistä olivat olleet vanhan Valpon tarkkailtavina. Kautta kutsuttiin yleisesti Punaiseksi Valpoksi, virallisemmin Valpo II. Punaisen Valpon syntyyn vaikutti valvontakomission ja kommunistisen sisäministerin Yrjö Leinon (Otto Wille Kuusisen vävy) lisäksi asekätkentäjutun paljastuminen.


    Brusiinin jälkeen Valpossa toimi useita lyhytaikaisia päällikköjä. Yksikön todellisena johtaja pidettiin ylimääräiseksi osastopäälliköksi nimitettyä SKP:n puheenjohtaja Aimo Aaltostakenen mukaan?, joka puolueen sisäisistä syistä joutui eroamaan 1947. Lyhyen aikaa Supon johtajana toiminut Hanno J. Kunnas vahvisti Aaltosen vahvan aseman Valpon toimintaa tutkineen nk. Ahlbäckin komitean kuulustelussa. Tutkinta johti sittemmin Brusiinin ja eräiden muiden Valpon henkilöiden asettamiseen syytteeseen virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.[10]

    ---

    Valpo II tunnettiin sodan jälkeen kansankiessä Suopona

    Äänestä

,,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suiomen historiassa kirjoitti:

Vasemmistolainen Suopo toimitti valtavan määrän, siis kymmentuhat-luokassa, kaiken menettäneitäneitä ihmisiä Neukkujen käsiin rajan taakse varmaan kuolemaan. Mm. virolaisia esim.
Siis monta junallista.. ja karjavaunuissa lähetettiin.. mitähän mielleyhtymiä siitä tuleekaan..

Ettekö yhtään häpeä ?

Vasemmisto on aina heikon ja sorretun puolella !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu