Uuutena karkoteaineena eri nimillä markkinoitu tervamainen koivutisle ei ole tehonnut ainakaan hirviin. Taimikoihin sekä hajusteena että oksiin ruiskutetusta tisleestä piittaamatta hirvet söivät taimia ja tisleoksia yleisesti. Tisle on kaiketi laitettu myyntiin ilman ennakkotestauksia. Pistävän hajuinen aine aiheutti vain päänsärkyä ja harmittelun siitä, ettei tullut käytettyä parempia menetelmiä. Lieneekö edes syöpäriskiä selvitetty, ovathan tervat varsin epäillyttävässä maineessa.
Koivutisle ei ole hirvikarkote
4
5957
Vastaukset
- agrologi
Koivutisle (tarkemmin Eco-koivu karkoite) on saanut eviralta koemarkkinointiluvan hirvienkarkoitukseen.
Tämä tarkoittaa, että tuote on todettu ohjeiden mukaan käytettynä ihmiselle vaarattomaksi.
Lisäksi markkinointiluvan saantiin on valmistajan pitänyt osoittaa tuotteelle ainakin jonkinlaista tehoa omissa kokeissaan. Joten ihan höpöjutussta ei voi olla kyse. Itse olen kuullut tuotteesta ihan myönteistä palautetta.
Ohjeen mukaan tislettä ei ruiskita suoraan puihin, vaan imeytetään puupelletteihin tai lastuihin ja lastut laitetaan kangaspusissa tms. roikumaan suojattavan taimikon reunoille.
Odotamme jännityksellä saako aine jatkuvan markkinointiluvan evralta kasvinsuojeluaineen statuksella. - luomubiologi
Kokeiltuani koivutislettä (markkinoilla mm. nimillä Eco-koivu karkote ja Hirvimuuri) päädyin siihen, että valmiste vain lisää hirvituhoa. Vaikka hajupusseja oli ohjetta enemmän, ei minkäänlaista tehoa havaittu. Hirvet söivät männyn- ja koivun taimia alkutalvesta lähtien.
Tehty työ meni hukkaan ja tappiota tuli lisäksi siitä, ettei tullut käytetyksi paremmaksi tunnettuja menetelmiä. Siis vahinko vain lisääntyi.
Missä ovat alustavat valmistajan tai tutkijoiden tulokset koivutisleen tehokkudesta hirvituhoissa? Itse en usko nopeasti haihtuvan ja veteen liukenevan valmisteen yleensäkään tehoavan karkotteena käytännön olosuhteissa. Onko varmaa, ettei valmiste haihtuessaan vaaranna haistelemaan joutuvan terveyttä?
Lupaviranomaisilta voisi toivoa parempaa harkintaa. Myös määräaikaisia myyntilupia pitäisi perustella selkeästi ja asiallisesti. Nyt toiminta vaikuttaa liiaksi kansalaisten harhauttamiselta sinänsä kannatettavan luomutoiminnan nimissä.- Istuttaja
Mitä Muita menetelmiä olet käyttänyt,itse en tunne muita kuin riista-aita, nyt ruiskutin tuota hirvimuuria kokeeksi.
- humppalekako
Istuttaja kirjoitti:
Mitä Muita menetelmiä olet käyttänyt,itse en tunne muita kuin riista-aita, nyt ruiskutin tuota hirvimuuria kokeeksi.
Käsittääkseni tisleen teossa löytyy kyllä tietotaitoa maastamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3178123Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne996369Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743673- 702440
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402430- 422204
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222176Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962014- 831877
- 481575