Koivutisle ei ole hirvikarkote

kilukarva

Uuutena karkoteaineena eri nimillä markkinoitu tervamainen koivutisle ei ole tehonnut ainakaan hirviin. Taimikoihin sekä hajusteena että oksiin ruiskutetusta tisleestä piittaamatta hirvet söivät taimia ja tisleoksia yleisesti. Tisle on kaiketi laitettu myyntiin ilman ennakkotestauksia. Pistävän hajuinen aine aiheutti vain päänsärkyä ja harmittelun siitä, ettei tullut käytettyä parempia menetelmiä. Lieneekö edes syöpäriskiä selvitetty, ovathan tervat varsin epäillyttävässä maineessa.

4

5957

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi

      Koivutisle (tarkemmin Eco-koivu karkoite) on saanut eviralta koemarkkinointiluvan hirvienkarkoitukseen.

      Tämä tarkoittaa, että tuote on todettu ohjeiden mukaan käytettynä ihmiselle vaarattomaksi.

      Lisäksi markkinointiluvan saantiin on valmistajan pitänyt osoittaa tuotteelle ainakin jonkinlaista tehoa omissa kokeissaan. Joten ihan höpöjutussta ei voi olla kyse. Itse olen kuullut tuotteesta ihan myönteistä palautetta.

      Ohjeen mukaan tislettä ei ruiskita suoraan puihin, vaan imeytetään puupelletteihin tai lastuihin ja lastut laitetaan kangaspusissa tms. roikumaan suojattavan taimikon reunoille.

      Odotamme jännityksellä saako aine jatkuvan markkinointiluvan evralta kasvinsuojeluaineen statuksella.

    • luomubiologi

      Kokeiltuani koivutislettä (markkinoilla mm. nimillä Eco-koivu karkote ja Hirvimuuri) päädyin siihen, että valmiste vain lisää hirvituhoa. Vaikka hajupusseja oli ohjetta enemmän, ei minkäänlaista tehoa havaittu. Hirvet söivät männyn- ja koivun taimia alkutalvesta lähtien.

      Tehty työ meni hukkaan ja tappiota tuli lisäksi siitä, ettei tullut käytetyksi paremmaksi tunnettuja menetelmiä. Siis vahinko vain lisääntyi.

      Missä ovat alustavat valmistajan tai tutkijoiden tulokset koivutisleen tehokkudesta hirvituhoissa? Itse en usko nopeasti haihtuvan ja veteen liukenevan valmisteen yleensäkään tehoavan karkotteena käytännön olosuhteissa. Onko varmaa, ettei valmiste haihtuessaan vaaranna haistelemaan joutuvan terveyttä?

      Lupaviranomaisilta voisi toivoa parempaa harkintaa. Myös määräaikaisia myyntilupia pitäisi perustella selkeästi ja asiallisesti. Nyt toiminta vaikuttaa liiaksi kansalaisten harhauttamiselta sinänsä kannatettavan luomutoiminnan nimissä.

      • Istuttaja

        Mitä Muita menetelmiä olet käyttänyt,itse en tunne muita kuin riista-aita, nyt ruiskutin tuota hirvimuuria kokeeksi.


      • humppalekako
        Istuttaja kirjoitti:

        Mitä Muita menetelmiä olet käyttänyt,itse en tunne muita kuin riista-aita, nyt ruiskutin tuota hirvimuuria kokeeksi.

        Käsittääkseni tisleen teossa löytyy kyllä tietotaitoa maastamme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8123
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6369
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2440
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2430
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      42
      2204
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe