Voiko vielä istuttaa

kukkasipuleita ?

Asiaa on kai kysytty aikaisemminkin, mutta en löydä sitä juttua.
Hitaana hämäläisenä heräsin ja innostuin vasta nyt ajattelemaan ensi kevättä ja kesää, eli voiko vielä istuttaa kukkasipuleita ensi kevään ja kesän iloksi ?

3

701

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä voi

      Niin kauan, kun lapio tai rautakanki menee maahan,voi sipuleita istuttaa.

    • ihmeessä

      laita sipuleita maahan syksyllä. Nykyään ei tule enää talvea vaan maa jäätyy, sulaa, jäätyy, sulaa jää.... jolloin sipulit on mennyttä. Mikäli joku sipuli saattais säilyä hengissä niin kukkii se vain hetken maaliskuussa lumen ollessa vielä maassa.
      Minä laitan sipulit maahan hutikuussa roudan sulettua. Silloin on pihalla kukkaloisto juhannuksesta myöhään syksyyn. Kun lähdin mökiltä pari päivää sitten oli kukat vielä täysin voimissaan.
      Tein lisää kukkapenkkejä. Hormitiiliä reunoiksi. Keväällä laitan 100 sipulia.
      Se, että istutusajaksi ilmoitetaan syksy ja kukkimisajaksi maaliskuu koskee vain etelän maita jossa ei ole talvea. Kyllä kaikki sipulit, kukat ym. lähtee kasvamaan vuodenajasta riippumatta kunhan valoa ja lämpöä riittää.
      Kokeile vaikka.

      • Kiitos vinkistä!

        En ehtinyt istuttaa mökille kauneimpia sipuleitani ja nekin tulppaaninsipulit, mitkä istutin, kävi myyrä syömässä. Jokaisella istutuskohdalla oli kuoppa. :(

        Nyt, kun laitan sipulit ohjeesi mukaan keväällä maahan, niin ehkä kukinta ei ole ohi mökille tullessani kesälomaa viettämään. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      172
      1186
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      72
      1002
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      738
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      661
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      37
      617
    8. 28
      605
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      601
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      589
    Aihe