Teholta blogi

pitkästä aikaa!

keskiviikko, lokakuu 01, 2008 - 11:21
Tervehdys Espanjasta
27.09.2008, Portbou

Tervehdys!

Terveiset Portbou -nimisestä pienestä rannikkokaupungista, Ranskan ja Espanjan rajalta. Olimme täällä IAT keikalla viime perjantaina 19.9, jonka jälkeen itse jäin tänne lomailemaan ja tekemään joitakin duunejani viikoksi.

Olemme aloittamassa pienimuotoisen IAT keikkailun myös suomen rajojen ulkopuolella.Tämä Espanjan keikka oli ystäväni Matias Kaupin järjestämillä festivaaleilla. Festarit järjestettiin nyt ensimmäistä kertaa, idea hieman Sodankylän filmifestarihengessä - musiikkia, elokuvia ja teatteria. Pienessä kylässä meren rannalla. Hieno ja lämminhenkinen tapahtuma, jolla varmasti on luvassa jatkoa ensi vuonna, suosittelen lämpimästi. www.festivalsurpas.org

Tämä keikka, ja siitä saatu feedback osoitti myös että ei se kielimuuri ole esteenä keikkamme energiapläjäyksen vastaanottamiselle. Pienen festivaalin yleisö otti keikkamme vastaan avoimin mielin, keskittyneesti kuunnellen ja vapautuneesti joraten. Lyhyen pätkän keikasta on yksi paikalla ollut jo laittanut youtubeen:
www.youtube.com/watch?v=U6AJccHGRbo

Seuraava ulkomaan vierailumme on Fullsteamin järjestämä "showcase" -keikka Berliinissä Popkomm-tapahtumassa 10.10.2008

Tänä syksynä meillä on lisäksi vain pari keikkaa Suomessa. Sitten laskeudumme Suomen lempeään talveen hautomaan uutta materiaalia.

Itselläni on ollut ja tulee olemaan monenlaista puuhaa IAT-hommien ulkopuolellakin. Olen jo vuosia hautonut tuotoksieni omaa julkaisukanavaa, ja nyt se on sitten pitänyt ottaa ja laittaa ns. levy-yhtiö toimintaan. Osoitteessa www.udumood.com voitte katsastaa tilannetta tuolla saralla.

Syksyn 2007 Blanco Spirituals levytys, levyn julkaisu, kevään konserttikiertue ja kesän festarikeikat kun on nyt takanani, niin voin todeta viimeisen vuoden olleen aika aktiivista aikaa. Pieni paussi on paikallaan, ladataan akkuja tuleviin koitoksiin ja annetaan teille musiikkimme kuuntelijoille/kokijoillekin pieni hengähdys ennen kuin taas uudet tuulet puhaltelevat IAT-purjeisiin.

Lämpimästi tervetuloa kuitenkin noille syksyn viimeisille keikoille, Berliiniin 10.10., Kouvolaan 24.10. tai Tampereelle 25.10.


-T-

2

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lokaajakuita

      artikkelissa Ananda-lehdessä (pdf-muodossa):

      www.anandalehti.fi/img/010308.pdf

      • Jumalan Poika

        Hyvin osaa tuo Tehokin käyttää kieltä ja ilmaista selkeästi omia ajatuksiaan, ja ei se nyt varmaan ihan paskaakaan puhu.
        Mut eipä Ismo kenen tahansa kanssa nyt yhteistyötä tekisikään. Huomaahan tuon, että myös esim. Jukka Ormalla on sana hallussa ja aika hyvä yleistieto ym. kun lukee nuita kansan parissa levyjen kansilehtisiä.
        Pitkää ikää kaikille ismo- muusikoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      364
      12306
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5377
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      212
      3918
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      195
      2583
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1962
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      870
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      842
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      752
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      706
    Aihe