vapautettu sauhan aikana

m51.1

Terve,



Olen siis vapautettu 10-vuotta sitten asepalveluksesta: 51.1 Nikamavälilevysairaus ja hermojuurioireisto johtuvista syistä

Sain C-miehen paperit.

Vaivaa on hoidettu konservatiivisesti ja nyt 30 iällä on alkanut kinnostamaan nuo vapaaehtoisen maanpulustuksen kurssit, joita olen suorittanut viime keväästä asti ( ja mukavaa on ollut!)

Voinko hakea Reserviläisliiton jäsenyyttä vaikka en ole silloin asepalvelusta päässyt suorittamaan?

Eli hyväksytään reserviläisliittoon vain ne jotka ovat armeijan suorittaneet?

5

2108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mene vain kursseille

      siitä vaan

    • **Aikka

      Sulla on ollut sairauden vuoksi C palvelusluokka. Jos nouset luokkaan B, mitä mä tästä ymmärtäisin, voit vaikka anoa vapaaehtoisesti suorittamaan asepalvelusta. Eli mä en tiedä mitään paikkaa itse asiassa, jossa tuo olisi este. Sinulla on vapautus rauhan ajan palveluksesta, eikö totta. Eli tiukan paikan tullen olisit jopa palvelusvelvollinen.

      Mulla löytyi syntymävika selästä, ja putosin C mieheksi. TÄmä kuitenkin korjattiin, ja nousin B palvelusluokkaan, ja kaikki ovat aina ymmärtäneet minua oikein hyvin. Nyt olen jo 50-vuotias.

      • kaikella kunnioituksella

        oot A paperis jo ansainnu.


    • voi liittyä

      kaikki, miehet, naiset, on sitten käynyt varusmiespalveluksen tai ei. Ikää kun vain on riittävästi ja sinullahan tuota näyttää olevan. Käy liiton sivuilla katsomassa oman paikakunnan yhdistyksen tiedot ja ota yhteyttä vaikka puheenjohtajan tai liityt nettisivujen kautta ja koitat jostain selvittää oaman yhdistyksen toimintaa. Myös MPK;n kursseille voit osallistua.

    • reskers

      armeijan käynyt -83..jälkeenpäin loukkaannuin työtapaturmassa niin pahoin että nyt olen vapautettu rauhanajan palvelusta, muuta jos lähtö tulisi niinkuin joillekkin tuli vuonna -39 niin sinne tiukimpaan paikkaan meikäläisestä ei olisi pysyvien vammojen vuoksi, mutta kotirintamallekaan en jäisi vaan menisin vaikka väkisin johonkin sellaiseen jossa meikäläisestä olisi edes jotakin hyötyä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      122
      3140
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1968
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1182
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      935
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe