vapautettu sauhan aikana

m51.1

Terve,



Olen siis vapautettu 10-vuotta sitten asepalveluksesta: 51.1 Nikamavälilevysairaus ja hermojuurioireisto johtuvista syistä

Sain C-miehen paperit.

Vaivaa on hoidettu konservatiivisesti ja nyt 30 iällä on alkanut kinnostamaan nuo vapaaehtoisen maanpulustuksen kurssit, joita olen suorittanut viime keväästä asti ( ja mukavaa on ollut!)

Voinko hakea Reserviläisliiton jäsenyyttä vaikka en ole silloin asepalvelusta päässyt suorittamaan?

Eli hyväksytään reserviläisliittoon vain ne jotka ovat armeijan suorittaneet?

5

2050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mene vain kursseille

      siitä vaan

    • **Aikka

      Sulla on ollut sairauden vuoksi C palvelusluokka. Jos nouset luokkaan B, mitä mä tästä ymmärtäisin, voit vaikka anoa vapaaehtoisesti suorittamaan asepalvelusta. Eli mä en tiedä mitään paikkaa itse asiassa, jossa tuo olisi este. Sinulla on vapautus rauhan ajan palveluksesta, eikö totta. Eli tiukan paikan tullen olisit jopa palvelusvelvollinen.

      Mulla löytyi syntymävika selästä, ja putosin C mieheksi. TÄmä kuitenkin korjattiin, ja nousin B palvelusluokkaan, ja kaikki ovat aina ymmärtäneet minua oikein hyvin. Nyt olen jo 50-vuotias.

      • kaikella kunnioituksella

        oot A paperis jo ansainnu.


    • voi liittyä

      kaikki, miehet, naiset, on sitten käynyt varusmiespalveluksen tai ei. Ikää kun vain on riittävästi ja sinullahan tuota näyttää olevan. Käy liiton sivuilla katsomassa oman paikakunnan yhdistyksen tiedot ja ota yhteyttä vaikka puheenjohtajan tai liityt nettisivujen kautta ja koitat jostain selvittää oaman yhdistyksen toimintaa. Myös MPK;n kursseille voit osallistua.

    • reskers

      armeijan käynyt -83..jälkeenpäin loukkaannuin työtapaturmassa niin pahoin että nyt olen vapautettu rauhanajan palvelusta, muuta jos lähtö tulisi niinkuin joillekkin tuli vuonna -39 niin sinne tiukimpaan paikkaan meikäläisestä ei olisi pysyvien vammojen vuoksi, mutta kotirintamallekaan en jäisi vaan menisin vaikka väkisin johonkin sellaiseen jossa meikäläisestä olisi edes jotakin hyötyä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10802
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6913
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5583
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4860
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4134
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3649
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3454
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3382
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2824
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      55
      2599
    Aihe