mysteerit?

mystinen make

Kertokaahan hyviä leffoja, joissa ideana mysteerin selvittäminen. Esim. ihan vaan murhan tai katoamisen selvittäminen tai jonkin oudon tapauksen setvintä tms.

Kiitos.

17

2384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pxä

      Hieno topikki. Hyvä mysteeri on mahtava juttu. Nostan hattua maullesi. Jos seuraavat eivät ole tuttuja niin tsekkaa ihmeessä:

      - Kunnes toisin todistetaan, 1990. Harrison Ford pääosassa.
      - Se7en ja Uhrilampaat. Sarjamurhien ratkomista.
      - David Fincherillä on toinenkin hieno, mutta hidastempoisempi sarjamurhaajajuttu Zodiac. Leffan painopiste on enemmänkin ratkaisijoissa ja siinä kuinka juttu heihin vaikuttaa. Samasta aiheesta on tehty useampikin leffa, joten kannattaa olla skarppina.
      - Epäillyt, eli The Usual Suspects. Hyvä mysteeri, hieno loppukusetus.
      - Basic Instinct. Mutta jatko-osa kannattaa kiertää kaukaa.
      - Mementossa jäljitetään kyllä murhaajaa, mutta totuus aukaistaan omalla rytmillään katsojan silmille. kyllä sen silti mysteerileffaksi voisi lukea.
      - Hitchcockin Takaikkuna ja homage/remake Paranoia (engl. Disturbia).
      - Hitchcockin "syyttömän miehen teemaa" hyödyntävät mukavasti myös Takaa-ajettu (se Fordin leffa), Neuvottelija (Sam Jackson pääosassa) ja Spielbergin Minority Report. Kaikki kääntyvät lopulta sen oikean rikollisen jäljittämiseksi.
      - Sam Raimilla on yliluonnollinen jännäri nimeltä The Gift, jossa ratkotaan murhatapausta selvännäkijän avulla.
      - Dario Argenton Bird with a Crystal Plumage, suomeksi Paratiisilinnun arvoitus. Argentolla on myös muitakin nastoja giallo-mysteeripätkiä, kuten Tenebre ja Profondo Rosso. Omaperäinen tyyli tekijällä.
      - Ben Affleck yllätti hiljan ohjaajana leffalla nimeltä Gone Baby Gone. Kertoo lapsen katoamisesta ja tapauksen ratkaisemisesta.
      - Edellisestä mieleen tuli Sean Pennin The Pledge - Kunniasanalla. Zodiacin tavoin siinäkin on painopiste Jack Nicholsonin esittämässä eläkeläiskytässä eikä siinä että saadaanko juttu ratkaistua.
      - Periaatteessa Citizen Kane on myös mysteerileffa, koska kasvottomaksi sivulliseksi jäävä toimittaja yrittää selvittää mikä on "Rosebud".
      - Tässä asiayhteydessä on pakko mainita Hot Fuzz. Oikeastihan se on komedia, mutta murhamysteerejä siinäkin selvitellään ja lopussa on oikeastaan aika nasta kusetus.
      - Scream-trilogiassa pähkäillään aina että kuka naamion takaa löytyy.
      - I, Robot. Ison rahan scifi-toimintapätkä, mutta murhajutun muotoon puettu.
      - From Hell. Jahdataan Viiltäjä-Jackiä. Monen mielestä huono verrattuna alkuperäissarjakuvaan.
      - Fracture - Murtumaton. Mukava pienimuotoinen jännäri. Siinä tosin syyllinen tiedetään heti kättelyssä, mutta kunnon Columbo-henkeen seurataan että kuinka se saadaan kiinni.
      - Identity. Nokkela versio Agatha Christien "Eikä yksikään pelastunut" -klassikosta. Siinä on muuten kirja joka kannattaa lukea!
      - Idän pikajunan arvoitus. Filmattu useaankin otteeseen, esim. TV-sarja Poirot'n jaksona. Itse viittaan lähinnä 70-luvulla tehtyyn, Albert Finneyn ja isonimisen näyttelijäkaartin tähdittämään versioon. Toki, alkuperäiskirja on paras. Ja jos mysteereistä tykkää niin ainahan Agatha Christietä kannattaa lueskella.


      Eiköhän noilla pääse alkuun...?

      • mystinen make

        Kiitos hatusta ja ehdotuksista! Pentele kun melkein kaikki nähty jo. Gift ja Zodiac olivat erittäin hyviä. Oikeastaan myös Identity.


      • sinne päin...
        mystinen make kirjoitti:

        Kiitos hatusta ja ehdotuksista! Pentele kun melkein kaikki nähty jo. Gift ja Zodiac olivat erittäin hyviä. Oikeastaan myös Identity.

        Mr.Brooks kannattaa katsoa, The Air I breath ja [REC].


      • mystinen make
        sinne päin... kirjoitti:

        Mr.Brooks kannattaa katsoa, The Air I breath ja [REC].

        nähty


    • Mnää

      Vaikka The Name of the Rose, Ninth Gate

      • kirjana

        Ninth Gate on kirjana älyttömän paljon parempi kuin elokuva, suosittelen lukemaan.


      • Mnää
        kirjana kirjoitti:

        Ninth Gate on kirjana älyttömän paljon parempi kuin elokuva, suosittelen lukemaan.

        Minulla muuten on kirja kesken parhaillaan, leffa jäi aika mysteeriseksi joten halusin siihen jotain selvennystä. Saa nähdä.


      • kirjoittanut tuon
        Mnää kirjoitti:

        Minulla muuten on kirja kesken parhaillaan, leffa jäi aika mysteeriseksi joten halusin siihen jotain selvennystä. Saa nähdä.

        kirjan Ninth Gate??? Juu. Kirjaversiot ovat yleensä parempia kuin leffansa. Poikkeuksiakin on. Garpin maailma toimi kyllä elokuvanakin :)


      • Mnää
        kirjoittanut tuon kirjoitti:

        kirjan Ninth Gate??? Juu. Kirjaversiot ovat yleensä parempia kuin leffansa. Poikkeuksiakin on. Garpin maailma toimi kyllä elokuvanakin :)

        Arturo Pérez-Reverte


      • Löysinkin
        Mnää kirjoitti:

        Arturo Pérez-Reverte

        kirjan jo kirjastosta :)


    • pxä

      No mutta eihän ne mysteerit siihen lopu.


      - David Cronenbergin The Brood
      - Polanskin Chinatown
      - Vanhat kunnon Maltan haukka ja Syvä uni
      - Nicolas Cagen 8MM
      - Warren Beattyn Parallax View, suomeksi muistaakseni Ansa
      - Christian Balen The Machinist. Nerokas leffa.
      - Adrian Lynen Jaakobin painajainen
      - Twelve monkeys. Oot vissiinkin nähny jo?
      - Gaslight, eli Kaasuvalo. Vanha hieno jännäri.
      - Coppolan Keskustelu, eli The Conversation. Hieno 70-lukulainen paranoiatarina.
      - Abre los ojos ja remake Vanilla Sky ovat myös näitä "mitä täällä oikein tapahtuu" -juttuja.
      - Alkuperäinen Wicker Man on hieno ja puistattava mysteeritarina. Uusintaversio on täyttä skeidaa.
      - Jim Carreyn Numero 23. Ei parhaimmasta päästä mutta toimii paremman puutteessa.
      - Oldboy, onko tuttu?
      - El Orfanato, siis Päiväkoti. Espanjalaishorrori. Itse ainakin tykkäsin paljon.
      - Angel Heart - Noiduttu sydän. Taas yksi legenda joka raiskataan pian remakella.
      - Entäs Kiss Kiss Bang Bang, ootko nähny?

      • pxä

        Jos et oo vielä tsekannu niin katso ihmeessä Brick! Nasta sekoitus indie-leffaa, film noiria ja teinien high school -kulttuuria.


      • emma
        pxä kirjoitti:

        Jos et oo vielä tsekannu niin katso ihmeessä Brick! Nasta sekoitus indie-leffaa, film noiria ja teinien high school -kulttuuria.

        Vanhat kunnon komisario Palmu-elokuvat. Etenkin Komisario Palmun erehdys.
        Oot varmaan nähnyt jo, mutta jos viime kerrasta pitkä aika, niin kyllä nämä kestävät toisenkin (tai useita) katsomiskertoja.

        Myös vanha, 70-luvulta, kauhuleffaksi kai luokiteltava, mutta jännän mysteerin selvittelyä sisältävä Changeling on hyvä.

        Fargo, Kuollut mies ei palttoota kaipaa, Ruusun nimi, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Donnie Darko. Sekä hulvaton See No Evil, Hear No Evil.

        Vanhat Kindaichi-elokuvat, EI uudet.


    • kjdfg

      Kolmas mies.
      Korppikotkan kolme päivää.

    • oli siis

      kylläkin paljon parempi kirjana. Se suorastaan hypnotisoi. Leffaversion nimi taisi olla Miss Smilla's sense on snow tms. Suosittelen kyllä kirjan lukemista :) Kirjoittanut tanskalainen Peter Hoeg noin 10-15 sitten. Löytynee kirjastoista.

    • mystinen make

      kiitoksia paljon kaikille! Hyviä vinkkejä tullut paljon

    • elokuvat...

      ovat minun mielestäni todella hyviä mysteeri-elokuvia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      233
      5384
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3181
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      133
      2427
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      1993
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      63
      1530
    6. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      907
    7. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      771
    8. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      53
      764
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      122
      757
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      9
      706
    Aihe