S-Pankin korot

miten helpoiten

Näkeekö S-Pankin korkotarjouksia verkkopankista muuten kuin siirtämällä käyttötilille rahaa? Tällöin voi käyttötilillä olevaan summaan asti saada verkkopankista suoraan tarjoukset. Jos tarjous ei riitä, niin rahat taas pois käyttötililtä? Mutkikasta. :(

10

1029

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta.
    • miten vaikeiten

      Onko siellä sitten muutettu käytäntöjä, vai mitä täällä höpistään?

    • minä vaan

      Ainakin kuukausi sitten korkotarjouksilla saattoi leikkiä ihan saldosta riippumatta.

      Toinen vaihtoehto on katsoa korot Kauppalehden korkosivulta, ne vastaavat verkkopankin korkoja. Valitettavasti ne päivittyvät vain kerran viikossa.

      S-pankin korkotarjous pysyy samana, kun summa vaihtelee (muistaakseni) 10 000 - 99 999 euron välillä.

      • Satatonnia pistää

        Niin, vaan satkuun asti pysyy samana. Aivan...


    • gjhjyu

      Et voi pyytää tajousta suuremmalle summalle kuin tililläsi on. Typerää. Totta kai pitäisi voida kysyä paljonko esim. 10 000:lle saa korkoa 3kk:ssa vaikka juuri sillä hetkellä tilillä olisi vaikkapa 7 000.

      • ainakin laski

        koron, jos ei ole katetta, heittää vaan ulos. Erittäin helppo ja yksinkertainen käytössä tehdä just määräaikaisia talletuksia itse,ei tarvitse jonotella pankissa. Siis tosi kätevää.


    • S-pankin systeemi oli tosiaan alunperin sellainen, että määräaikaistalletuksen korkoa ei nähnyt suuremmalle summalle kuin mitä omalla S-tilillä oli rahaa. Kuitenkin tämän vuoden kesällä, muistaakseni kesäkuussa, järjestelmä muutettiin sellaiseksi, että koron voi nyt katsoa mille summalle tahansa S-tilin saldosta riippumatta. Testasin juuri äsken, että niin se edelleenkin toimii.

    • Sakkokorkoja ! Epäkohta ole...

      S-pankki, kun siirtyi kaupassa pankkikortiksi ponuskortista, on jäänyt suuri epäkohta. Asiakas ei tiedä ostaessaan, että onko siellä ponuksia. Muiden pankkikorttien kanssa ei saa ostettua. Kassa ilmoitta, ettei ole katetta. Kuluttajan suojan pitäisi puuttua tähän epäkohtaan. Olen aina kysynyt, että onko siellä tämä summa rahaa. Sanotaan, että on. Sitten tulee 5 euron ylityskorko maksu. Tämä on tapa saada asiakkaat maksamaan pankille rahaa. Kyse on hodarin ostosta, joka on saman hintainen. Saldon tiedon saaminen on kuitenkin puhelimella tai internetillä kysyttävä. Tai jos on kaupassa, jossa on kassa sitä varten. Mielestäni tämä on huijausta. Olen sanonut tästä asiasta, mutta ei ole tullut muutosta. Vaikka menee 50 senttiä yli, eikä sekään, kuin siksi, koska kassa sanoo, että on.

      • joka lähtöön

        kunhan etsit sen sinulle opivan,jos tili ylittyy. Minä ainakin olen tyytyväinen omaan korttiini ja on vielä ilmainen ja makselen sillä niin Suomessa kuin ulkomaillakin, ei valittamista.


      • viestisi on sekava!

        Sun viesti on niin sekava ettei siitä ota pirukaan mitään tolkkua. oletko maahanmuuttaja vai kännissäkö ton sepustuksesi laitoit kun ei sulta tunnu Suomen kieli sujuvan? ja mitä sä tarkoitat ettei muka muiden pankkien kortit toimisi? siis missä ei toimi? kaupassako? miten se liittyy s-pankkiin??


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3095
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      60
      2300
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1520
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1159
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1009
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe