S-Pankin korot

miten helpoiten

Näkeekö S-Pankin korkotarjouksia verkkopankista muuten kuin siirtämällä käyttötilille rahaa? Tällöin voi käyttötilillä olevaan summaan asti saada verkkopankista suoraan tarjoukset. Jos tarjous ei riitä, niin rahat taas pois käyttötililtä? Mutkikasta. :(

10

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta.
    • miten vaikeiten

      Onko siellä sitten muutettu käytäntöjä, vai mitä täällä höpistään?

    • minä vaan

      Ainakin kuukausi sitten korkotarjouksilla saattoi leikkiä ihan saldosta riippumatta.

      Toinen vaihtoehto on katsoa korot Kauppalehden korkosivulta, ne vastaavat verkkopankin korkoja. Valitettavasti ne päivittyvät vain kerran viikossa.

      S-pankin korkotarjous pysyy samana, kun summa vaihtelee (muistaakseni) 10 000 - 99 999 euron välillä.

      • Satatonnia pistää

        Niin, vaan satkuun asti pysyy samana. Aivan...


    • gjhjyu

      Et voi pyytää tajousta suuremmalle summalle kuin tililläsi on. Typerää. Totta kai pitäisi voida kysyä paljonko esim. 10 000:lle saa korkoa 3kk:ssa vaikka juuri sillä hetkellä tilillä olisi vaikkapa 7 000.

      • ainakin laski

        koron, jos ei ole katetta, heittää vaan ulos. Erittäin helppo ja yksinkertainen käytössä tehdä just määräaikaisia talletuksia itse,ei tarvitse jonotella pankissa. Siis tosi kätevää.


    • S-pankin systeemi oli tosiaan alunperin sellainen, että määräaikaistalletuksen korkoa ei nähnyt suuremmalle summalle kuin mitä omalla S-tilillä oli rahaa. Kuitenkin tämän vuoden kesällä, muistaakseni kesäkuussa, järjestelmä muutettiin sellaiseksi, että koron voi nyt katsoa mille summalle tahansa S-tilin saldosta riippumatta. Testasin juuri äsken, että niin se edelleenkin toimii.

    • Sakkokorkoja ! Epäkohta ole...

      S-pankki, kun siirtyi kaupassa pankkikortiksi ponuskortista, on jäänyt suuri epäkohta. Asiakas ei tiedä ostaessaan, että onko siellä ponuksia. Muiden pankkikorttien kanssa ei saa ostettua. Kassa ilmoitta, ettei ole katetta. Kuluttajan suojan pitäisi puuttua tähän epäkohtaan. Olen aina kysynyt, että onko siellä tämä summa rahaa. Sanotaan, että on. Sitten tulee 5 euron ylityskorko maksu. Tämä on tapa saada asiakkaat maksamaan pankille rahaa. Kyse on hodarin ostosta, joka on saman hintainen. Saldon tiedon saaminen on kuitenkin puhelimella tai internetillä kysyttävä. Tai jos on kaupassa, jossa on kassa sitä varten. Mielestäni tämä on huijausta. Olen sanonut tästä asiasta, mutta ei ole tullut muutosta. Vaikka menee 50 senttiä yli, eikä sekään, kuin siksi, koska kassa sanoo, että on.

      • joka lähtöön

        kunhan etsit sen sinulle opivan,jos tili ylittyy. Minä ainakin olen tyytyväinen omaan korttiini ja on vielä ilmainen ja makselen sillä niin Suomessa kuin ulkomaillakin, ei valittamista.


      • viestisi on sekava!

        Sun viesti on niin sekava ettei siitä ota pirukaan mitään tolkkua. oletko maahanmuuttaja vai kännissäkö ton sepustuksesi laitoit kun ei sulta tunnu Suomen kieli sujuvan? ja mitä sä tarkoitat ettei muka muiden pankkien kortit toimisi? siis missä ei toimi? kaupassako? miten se liittyy s-pankkiin??


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      740
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe