Eli iahan perusteista lähdin ja ongelma tuli heti eteeni?
public class Hoi {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Hoi maailma!");
}
}
Kun yritän käynnistää komentoriviltä ohjelman tallentamastani paikasta (käyttis on win xp) komennolla: javac Hoi.java
niin ruudulle tulostuu ettei tunnista käskyä, joten missä vika?
*.java tiedosto ei käynnisty
6
1228
Vastaukset
- lkjsadf
javac ei koneella tai pathissä. Asenna jdk / katso http://vlaurie.com/computers2/Articles/environment.htm
- jdk ja netbeans
Tätä minäkin ihmettelen. Eli olen ladannut JDK:n koska käyttämäni Netbeans vaatii sen.
Mutta ei puhettakaan että mistään komentokehoittesta ajaisi noita ohjelmia.
MIksi se JDK ei ole path:ssa jos sen on asentanut sen oma asennusohjelma? - Asentaja____
jdk ja netbeans kirjoitti:
Tätä minäkin ihmettelen. Eli olen ladannut JDK:n koska käyttämäni Netbeans vaatii sen.
Mutta ei puhettakaan että mistään komentokehoittesta ajaisi noita ohjelmia.
MIksi se JDK ei ole path:ssa jos sen on asentanut sen oma asennusohjelma?Asennusohjelma olettaa, että jos käyttäjä käyttää komentoriviä/ikkunaa, niin käyttäjällä on asiaan liittyvät "perusasiat" hallussa. Se ei lisää ohjelmaa automaattisesti polkuun vain siitä syystä, että käyttäjä ei osaa käynnistää ohjelmia elleivät ne ole polussa. Asennusohjeissa on kuitenkin mainittu asiasta:
http://java.sun.com/javase/6/webnotes/install/jdk/install-windows.html - lc1
Asentaja____ kirjoitti:
Asennusohjelma olettaa, että jos käyttäjä käyttää komentoriviä/ikkunaa, niin käyttäjällä on asiaan liittyvät "perusasiat" hallussa. Se ei lisää ohjelmaa automaattisesti polkuun vain siitä syystä, että käyttäjä ei osaa käynnistää ohjelmia elleivät ne ole polussa. Asennusohjeissa on kuitenkin mainittu asiasta:
http://java.sun.com/javase/6/webnotes/install/jdk/install-windows.htmliIhmettelen kuitenkin miksei, aloittelevia ohjelmoijia oteta huomioon, koska ei kaikille tule ensiksi mieleen että Path pitää itse kirjoittaa?
Itse sain sen kyllä heti toimaan kiitos teidän ja sen että tajusin kysyä täältä : ) - Asentaja____
lc1 kirjoitti:
iIhmettelen kuitenkin miksei, aloittelevia ohjelmoijia oteta huomioon, koska ei kaikille tule ensiksi mieleen että Path pitää itse kirjoittaa?
Itse sain sen kyllä heti toimaan kiitos teidän ja sen että tajusin kysyä täältä : )Nykyään aloittelevien ohjelmoijien oletetaan ehkä käyttävän jotakin kehitys ympäristöä (kuten Eclipse, Netbeans, tms.), jotka etsivät usein kääntäjän ja luokkakirjastot Windows:n rekistereiden avulla. Lisäksi asiasta on ohje asennusohjeissa, kohdassa neljä jossa kerrotaan miten ohjelman saa käyntiin ja miten sen voi lisätä polkuun, joten tavallaan myös ne aloittelevat ohjelmoijat on otettu huomioon jotka käyttävät komentokehotetta.
Ehkä toisaalta kysymys on myös asennus ja poisto ohjelmasta, joka on helpompi toteuttaa jos sen ei tarvitse sorkkia ympäristö muuttujia. Jotkut asennusohjelmat tosin kysyvät asennuksen lopussa, haluaako käyttäjä asennusohjelman lisäävän ohjelman hakemiston PATH ympäristömuuttujaan, ja halutaanko lisäys tehdä kaikille käyttäjille, joten siinä mielessä tuo asennusohjelma voisi olla käyttäjäystävällisempi. Toisaalta kun nykyään koneen käyttäjät eivät välttämättä tiedä ympäristö muuttujista mitään, niin kyseisen kysymyksen kysyminen asennuksen yhteydessä on vähän niin ja näin, kun asennuksen pitäisi kuitenkin olla mahdollisimman yksinkertaista.
Automaattisesti, eli ilman kysymättä, asennusohjelma ei oikein voi lisätä polkua PATH ympäristömuuttujaan, sillä se voi aiheuttaa ongelmia. lc1 kirjoitti:
iIhmettelen kuitenkin miksei, aloittelevia ohjelmoijia oteta huomioon, koska ei kaikille tule ensiksi mieleen että Path pitää itse kirjoittaa?
Itse sain sen kyllä heti toimaan kiitos teidän ja sen että tajusin kysyä täältä : )"Ihmettelen kuitenkin miksei, aloittelevia ohjelmoijia oteta huomioon, koska ei kaikille tule ensiksi mieleen että Path pitää itse kirjoittaa?"
Syynä on se, että sulla on joku Windows. Ohjelmointiin käytellään jotain siihen helpommin soveltuvia käyttiksi. Esimerkiksi tässä käy Javan asennus kun kirjoittaa kehotteeseen "sudo apt-get install sun-java6-jdk" ja se on sen jälkeen kunnossa ilman mitään ylimääräistä säätöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201787
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991598Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491134Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441010Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46838Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760