puu-öljykattilan puullapoltto

Hei viisaat lvi asiantuntijat

Olen poltellut vain puulla arimax 25 kw puu-öljy kattilaa.2000 l varaaja on käytössä, mutta se vaatisi isomman kattilan, saa lisätä 5 kertaa päivässä pakkasilla. Voisiko myös öljynpolttotilassa polttaa puuta jos laittaisi arinan. näyttää siltä että vesitilakiertää sieltä ali toisin kuin puupolttotilassa. Tulisikohan hiillos siellä aiheuttamaan vaurioita. Tulisiko savu- tai häkä ongelmia. Mitähän palotarkastaja tuumaisi?
92038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voisit ehkä kytkeä ilma-vesilämpöpumpun varajaan.
Airpro AW 10- soveltuu ehkä parhaiten.
Löytyy netistä

Äänestä
  • Joo meillä sama juttu edessä. Netissä Airpro AW 10.www.sinidos.fi sivuilla

    Äänestä

Laita alapalokattila tai liitä vnhaan kattilaan etupesä Varmax, tai siirry hake polttajaksi stokerilla.

Äänestä

niin kaikki lämpö tulee pakkasilla huoneisiin ja selviät vähemmällä työllä.

Äänestä

Laita sähköpatterit seinille lämmittämään.

(oli pakko jatkaa samaa viisasta linjaa kuin nuo edelisetkin. Yksi ehdottaa vilpiä, toinen stokeria ja kolmas älypää jatkuvaa päivystystä kattilan edessä. Odota niin kohta joku ehdottaa maalämpöä. Tuskin tuohon osaa kukaan vastata tuntematta kattilan rakennetta)

Äänestä

Nyt tuohon kannattaisi kytkeä maalämpöpumppu. Se on halvempaa kuin öljy ja puuta voisi polttaa edelleen. Lisäksi kaupan päälle tulee maakylmä.

Äänestä
  • Jep, jos on rahat vähissä niin maalämpöpumppu tai aiemmin ehdotettu VILP on varmasti oikea ratkaisu. Ne on niin halpoja, parin halkomotin hinnalla saa pihaan tuotuna (siis kuljetuksen maksettua, ja pumppu ei sitten paljon siihen päälle enää maksa).

    Äänestä

Yksi huomion arvoinen seikka voisi olla paine, kattilan suunnittelija on kuitenkin öljypuolta suunnitellessaan olettanut että siihen laitetaan poltin joka on varustettu puhaltimella, tällä on se merkitys, että kanavat voi suunnitella ahtaammiksi, ja virtausta voi häiritä enemmän vaikkapa erilaisilla turbulensseillä.

Tietysti, jos veto on todella hyvä, ja öljypuolelta löytyy turbulenssit jotka voi heittää mäkeen, niin sitten hommalla voisi olla edes teoreettiset mahdollisuudet.

Alapuolisesta vesitilasta en olisi niin huolissani, vähän veikkaan että puupuolelta se puuttuu lähinnä siksi että sillä tavalla saadaan enemmän tuhkatilaa, kun tuhka kuitenkin toimii tehokkaana eristeenä, eikä siksi puupuolen pohjalla ole juurikaan käytännön merkitystä lämmönsiirrossa. Toisaalta nestemäinen vesihän ei päästä lämpötilaa nousemaan yli kiehumispisteen, joka kattilan sisällä on yli 100 astetta sen paineesta johtuen, mutta sittenkin veden kiehumispiste on sen verran matalalla, että niillä lämpötiloilla ei pitäisi olla juuri minkäänlaista vaikutusta teräksen kestävyyteen.

Toisaalta ainahan voi pelata varman päälle ja laittaa jonkinlaisen eristeen, esim. rautalevy pienellä ilmavälillä riittää kyllä pitämään pahimmat lämmöt sisällä.

Mutta jos projektiin saa uhrata vähän eurojakin, niin suosittelisin ennemmin harkitsemaan vaikka etupesää. Etupesä toimii kattilan kannalta jotakuinkin samalla tavalla kuin kaasupoltin.

Äänestä
  • Kuullostaa järkitekstiltä kerrankin.
    Ilmalämpöpumppuhan olisi hyvä lisä mutta ei varmasti auta paljoa helmikuussa, juuri silloin kun lämmittäminen ei enää tunnu harrastukselta vaan työltä. Pitääpäs kysellä niistä etupesistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahat vähissä virittelijä kirjoitti:

Hei viisaat lvi asiantuntijat

Olen poltellut vain puulla arimax 25 kw puu-öljy kattilaa.2000 l varaaja on käytössä, mutta se vaatisi isomman kattilan, saa lisätä 5 kertaa päivässä pakkasilla. Voisiko myös öljynpolttotilassa polttaa puuta jos laittaisi arinan. näyttää siltä että vesitilakiertää sieltä ali toisin kuin puupolttotilassa. Tulisikohan hiillos siellä aiheuttamaan vaurioita. Tulisiko savu- tai häkä ongelmia. Mitähän palotarkastaja tuumaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu