Huomasin tässä muutama päivä sitten että oikean jalan polvi on alkanut naksumaan tosi paljon. Naksunta ja rutina tuntuu kun esimerkiksi istun, nostain jalkaani ja liikutan sitä eteen ja taakse ja tunnustelen polvea samalla. Sitten kun nousen esimerkiksi rappusia, tuntuu naksunta todella selvästi ja vieläpä kuuluu todella kovaa. Niin selvästi että muutkin sen kuulevat aivan selkeästi. Polvi ei ole kipeä. Rappusissa kävelyn jälkeen sitä saattaa vähän jomottaa mutta varsinaista kipua ei ole. Ikinä ei ole ollut polvissa mitään ongelmia. Minulla on ylipainoa mutta ei kuitenkaan aivan hirvittäviä määriä. Liikuntaa en harrasta päivittäin työni takia mutta harrastelen mm. tanssimista viikottain. Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta? Mistähän voisi olla kyse? kiitos kaikille vastauksista!
Polvi Naksahtelee
Smann
2534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni sama homma, vaikka ihan erillainen kuitenkin.
Sain rasitusvamman polveeni 2 viikkoa sitten vaellusretkellä. Polvi on ollut hitsin kipeä siitä saakka . Särkylääkkeitä söin alkuun.Ja voitelin jos millä voiteilla, hevosrasvallakin. Ensin oli kovaa liikekipua, nyt se on muuttunut leposäryksi ja ... paukkuu ja rutisee.
Onko kokemuksia?
Tarttisko mennä lekuriin?
En menis mielelläni.
Hei! Mulla oli samanlainen tilanne. Sain "rasitusvamman" polveeni pitkästä kontillaan työskentelystä. Aluksi kipua rasittaessa ja paukahteli sekä vihlasi välillä. Lääkäri diagnoosi rasitusvamma, lepoa ja tulehduskipulääkettä. Kipu paheni leposäryksi ja naksuminen paheni sekä jalka turvoksissa. Ei pysty enään kävelemään. Nyt Ortopedi diagnosoi kierukkavamman ja odotan tähystykseen. Se siitä rasitusvammasta, suosittelen lääkäriin..