Tulehtunut terska+esinahka?

KOO

Onko kellään kokemusta sellaisesta että terska punoittaa ja on kosketusarka, esinahka on kireä ja punoittava ja siitä tulee hieman verta välillä? Onko se silloin tulehtuma?

Vastatkaa!

ps. ei tartte vastata jos ei ole mitään JÄRKEVÄÄ sanottavaa!

9

34687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuule

      Mene lääkäriin näyttämään sitä munaasi äläkä kysele tyhmiä täällä.

    • Ozzy

      ..se on. Mene lääkäriin. Itselläni oli vähän vastaava ja pitkään tykkäsi nuori nätti naislääkäri pyöritellä mun pippeliä käsissään. Rupes jo vähän verta pakkautuun tuonne alakertaan.
      No.. lääkkeet sain ja tuli taas ehta peli!!

    • Nöffe

      Kyllä se luultavasti jokin tulehdus on. Aika häiritseviä tuommoiset vaivat on, aina ei edes kehtaa mennä lääkäriin. Itsekään en kehdannut mennä näyttämään heti mutta sitten kyllä piti mennä.

    • Batler Britton

      Ärsyttävä vaiva, vaikea nukahtaakin. Ittellänikin ollut ja taas oireilee. Jos ei pääse jostakin syystä päiviin peseytymään, eikä muista "kenttäolosuhteissa" sitä edes kunnolla pyyhkiä, tulee vaiva varmimmin. Näin olen hoitanut: huolellinen pesu 2-3 kertaa päivässä, mieluimmin suihkussa, huolellinen kuivaus ja sitten levitetään Dactacort-emulsiovoidetta tulehtuneille pinnoille (saa apteekista ostaa ilman reseptiä). Joskus auttaa sekin, kun hyvin pestynä ja kuivattuna antaa esinahalle ja terskalle "ilmahoitoa", t.s. esinahka taakse vedettynä antaa yksinkertaisesti lman hyväillä esinahkaa ja terskaa. Vaiva johtunee sienestä tai bakteerista. Jos ei auta niin lääkärille. Vielä vinkki: pitkien kalsareitten alle lyhyet, ei kovin löysät kalsarit ja kalun ja pikkukalsareitten väliin esim. puhdas sukka taitettuna niin, että kalu pysyy hyvin paikallaan eikä niinkään ärsyynny liikkeistä. Ja vielä toinenkin vinkki:
      googleta "esinahan tulehdus".

      • kikkeli pää

        oot kokellu (kikkelipää)


      • kikkeli pää
        kikkeli pää kirjoitti:

        oot kokellu (kikkelipää)

        en tienny et tää toimii srr


    • Jormatsu

      Itellä ollut noin kolmisen vuotta esinahka punasena. Krooninen esinahan tulehdus ja sen kanssa on eletty rauhassa. Olen käynyt useeammalla urologilla ja jokainen urologi todennut saman asian tulehduksesta. Ihotautilääkäri otti soluviljelmän jonka mukaan mtään bakteeria ei löytynyt. Sukupuolitauteja minulla ei ole.

      Urlologien mukaan laikkaustarvetta ei ole, koska tulehdus on "maltillista". Ongelmana on, että yhdynnässä peniksen limakalvo venee rikki ja on kipeä muutaman päivän.

    • eetu25

      3 vuotta aika pitkää minulla on ja ollu 2 vuotta miten sen hoita nepeasti kunton

      • Anonyymi

        Balaniitti eli esinahan alainen tulehdus.

        Asia on hoidettavissa melko helposti oikeilla lääkkeillä. Kotikonstein voi kokeilla Lactasyd tai Avecyd nimisiä nestesaippuoita joita saa ainakin apteekeista.

        Jos kyseessä hiivatulehdus joka lienee yleisin, kannattaa hakkia samalla apteekkikäynnillä Canesten 2% tai Daktarin 2% emulsiovoidetta.

        Jos eivät auta kuukaudessa, niin kannattaa käydä lääkärissä. Pitkittynyt tulehdus lisää solumuutusten mahdollisuutta ja vakavampia sairauksia.

        Joillakin lääkäriasemilla on netissä toimiva lääkäri chat jonka kautta on mahdollista saada reseptilääke jolla vaiva melko varmasti lähtee.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      46
      631
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      543
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe