Tulehtunut terska+esinahka?

KOO

Onko kellään kokemusta sellaisesta että terska punoittaa ja on kosketusarka, esinahka on kireä ja punoittava ja siitä tulee hieman verta välillä? Onko se silloin tulehtuma?

Vastatkaa!

ps. ei tartte vastata jos ei ole mitään JÄRKEVÄÄ sanottavaa!

9

33433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuule

      Mene lääkäriin näyttämään sitä munaasi äläkä kysele tyhmiä täällä.

    • Ozzy

      ..se on. Mene lääkäriin. Itselläni oli vähän vastaava ja pitkään tykkäsi nuori nätti naislääkäri pyöritellä mun pippeliä käsissään. Rupes jo vähän verta pakkautuun tuonne alakertaan.
      No.. lääkkeet sain ja tuli taas ehta peli!!

    • Nöffe

      Kyllä se luultavasti jokin tulehdus on. Aika häiritseviä tuommoiset vaivat on, aina ei edes kehtaa mennä lääkäriin. Itsekään en kehdannut mennä näyttämään heti mutta sitten kyllä piti mennä.

    • Batler Britton

      Ärsyttävä vaiva, vaikea nukahtaakin. Ittellänikin ollut ja taas oireilee. Jos ei pääse jostakin syystä päiviin peseytymään, eikä muista "kenttäolosuhteissa" sitä edes kunnolla pyyhkiä, tulee vaiva varmimmin. Näin olen hoitanut: huolellinen pesu 2-3 kertaa päivässä, mieluimmin suihkussa, huolellinen kuivaus ja sitten levitetään Dactacort-emulsiovoidetta tulehtuneille pinnoille (saa apteekista ostaa ilman reseptiä). Joskus auttaa sekin, kun hyvin pestynä ja kuivattuna antaa esinahalle ja terskalle "ilmahoitoa", t.s. esinahka taakse vedettynä antaa yksinkertaisesti lman hyväillä esinahkaa ja terskaa. Vaiva johtunee sienestä tai bakteerista. Jos ei auta niin lääkärille. Vielä vinkki: pitkien kalsareitten alle lyhyet, ei kovin löysät kalsarit ja kalun ja pikkukalsareitten väliin esim. puhdas sukka taitettuna niin, että kalu pysyy hyvin paikallaan eikä niinkään ärsyynny liikkeistä. Ja vielä toinenkin vinkki:
      googleta "esinahan tulehdus".

      • kikkeli pää

        oot kokellu (kikkelipää)


      • kikkeli pää
        kikkeli pää kirjoitti:

        oot kokellu (kikkelipää)

        en tienny et tää toimii srr


    • Jormatsu

      Itellä ollut noin kolmisen vuotta esinahka punasena. Krooninen esinahan tulehdus ja sen kanssa on eletty rauhassa. Olen käynyt useeammalla urologilla ja jokainen urologi todennut saman asian tulehduksesta. Ihotautilääkäri otti soluviljelmän jonka mukaan mtään bakteeria ei löytynyt. Sukupuolitauteja minulla ei ole.

      Urlologien mukaan laikkaustarvetta ei ole, koska tulehdus on "maltillista". Ongelmana on, että yhdynnässä peniksen limakalvo venee rikki ja on kipeä muutaman päivän.

    • eetu25

      3 vuotta aika pitkää minulla on ja ollu 2 vuotta miten sen hoita nepeasti kunton

      • Anonyymi

        Balaniitti eli esinahan alainen tulehdus.

        Asia on hoidettavissa melko helposti oikeilla lääkkeillä. Kotikonstein voi kokeilla Lactasyd tai Avecyd nimisiä nestesaippuoita joita saa ainakin apteekeista.

        Jos kyseessä hiivatulehdus joka lienee yleisin, kannattaa hakkia samalla apteekkikäynnillä Canesten 2% tai Daktarin 2% emulsiovoidetta.

        Jos eivät auta kuukaudessa, niin kannattaa käydä lääkärissä. Pitkittynyt tulehdus lisää solumuutusten mahdollisuutta ja vakavampia sairauksia.

        Joillakin lääkäriasemilla on netissä toimiva lääkäri chat jonka kautta on mahdollista saada reseptilääke jolla vaiva melko varmasti lähtee.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11021
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2473
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      916
    Aihe