Sain kaverilta akvaarion, jonka mukana tuli vanhat asukit. Yksi nistä herättää nyt kummastusta, koska en löydä siitä mitään infoa enkä kuvia...
Tässä kuvaus: leväbarbin ja tulievän muotoinen, väritykseltään tumma selkä, sitten oranssi ohut raita, musta raita ja vaalea maha. Evissä oranssia ja niiden kärjet valkoiset.
Kertokaa mikä kalanen tämä on!!!
Tässä kuvaus: leväbarbin ja tulievän muotoinen, väritykseltään tumma selkä, sitten oranssi ohut raita, musta raita ja vaalea maha. Evissä oranssia ja niiden kärjet valkoiset.
Kertokaa mikä kalanen tämä on!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tulijuovabarbi?
http://www.akvaariokeskus.com/ab2005/kalat/kuvat-karppi/tulijuovabarbi.jpg
Onko kala yhtä iso kun leväbarbi vai pieni, kuten tetrat?
ja ihan täyskasvunen on jo
ei ollu se sun ehdottama... se on siis ihan saman näkönen ku tulievä ja leväbarbi, väritys on vaan erilainen.
Kertoo kuitenkin enemmän kuin tuhat sanaa ;)
Eka tuli mieleen jokin seeprakala laji mutta se siis on täysmittaisne leviksen mitoissa... liki viisitoista senttinenkö?
- kuonobarbi Epalzeorhynchos kalopterus
- juovaimubarbi Garra cambodgiensis
- viherimubarbi G. ceylonensis
- tulijuovabarbi Puntius denisonii
- mustajuovarasbora Rasbora einthovenii
- hohtorasbora R. pauciperforata
No, se kuva olis plussaa, feisbukkiin tai kuvablokiin tai johonkin kun sen saat niin katellaan lisää...
Ja siel on sellanen kuvakansio ku akvaario tai jotain, toivottavasti en oo suojannu sivua.... ei jaksais alkaa säätää... Eti liisa thompson
tos ois linkki jos onnistuu
http://www.new.facebook.com/photo.php?pid=798661&l=8a9c9&id=705733415
Makroa käyttöön!
Mikä makro...?
olin väärän kuvan laittanu...
eli täs: http://www.new.facebook.com/photo.php?pid=872989&l=adc29&id=705733415
Se oli siis on toi mun eka veikkaukseni, kuonobarbi
Tilavaan akvarioon... 250 litraa
Reviirikala josta tulee aikas agressiivinen vanhemmiten... saattaa aiheuttaa ongelmia jahtaamalla kaikkea akvariossa olevaa muuta kalastoa. Etenkin saman kaltaiset/muotoiset/näköiset kalat saavat taatusti tietää minkälaista on olla kuonobarbin reviirillä, omalla vastuulla.
Vesistö vaatimukset muuten ihan seuraakva luokkaa, ei erityis vaatimuksia sen suhteen.
Nyt sain selvyyden! Katoin noita kuvia netistä, mut ei ne mitä katoin ni ollu yhtään samannäkösii. Mutta luotan sanaan! Ihan ok kaveri se on, ei pahemmin häiriköi :)