Kertokaa turkulaiset, miksi ajatte muutamilla tie osuuksilla niin alinopeutta. Ajan joka päivä Naantalintietä ja yhdeksän kerta kymmenestä saa körötellä jonkun tunarin perässä 70-75 80:in alueella. Myös Saaristotiellä Kaarinasta Paraisille mennessä on sama meininki.
Miksei sitä villkua voi käyttää oikein. Eli kun päätätte vaihtaa kaistaa, vilkku päälle, sitten tarkistatte peilin, vilkaisette olan yli ja vaihdatte rauhallisesti kaistaa, jos tilaa on. On turha vilkuttaa siinä vaiheessa kun kaistanvaihdon, tai kääntymisen on jo tehnyt. Myös kolmion takaa olisi paljon helpompi lähteä, jos etuajo-oikeutettua tietä pitkin tuleva autoilija antaisi tietoa kääntymisestään.
Miksi ette voi ryhmittäytyä kunnolla kun käännytte. Olen ajanut 25,25m pitkää moduuliyhdistelmää työkseni, eikä silläkään saa koukata vasemmalle, kun on kääntymässä risteyksestä oikealle. Väittäisen, että jokainen alle henkilöauto mahtuu kääntymään Turun keskustankin risteyksissä ilman tuota koukkaamista.
Sitten, älkää viitsikö tihkusateella pitää pyyhkijöitä monsuuniasennossa, kun seisotte risteyksissä. Paitsi että se näyttää typerältä, se naarmuttaa tuulilasia ja kuluttaa pyyhkimiä.
Vastailkaapa nyt aluksi näihin. Kiitos.
Miksei sitä villkua voi käyttää oikein. Eli kun päätätte vaihtaa kaistaa, vilkku päälle, sitten tarkistatte peilin, vilkaisette olan yli ja vaihdatte rauhallisesti kaistaa, jos tilaa on. On turha vilkuttaa siinä vaiheessa kun kaistanvaihdon, tai kääntymisen on jo tehnyt. Myös kolmion takaa olisi paljon helpompi lähteä, jos etuajo-oikeutettua tietä pitkin tuleva autoilija antaisi tietoa kääntymisestään.
Miksi ette voi ryhmittäytyä kunnolla kun käännytte. Olen ajanut 25,25m pitkää moduuliyhdistelmää työkseni, eikä silläkään saa koukata vasemmalle, kun on kääntymässä risteyksestä oikealle. Väittäisen, että jokainen alle henkilöauto mahtuu kääntymään Turun keskustankin risteyksissä ilman tuota koukkaamista.
Sitten, älkää viitsikö tihkusateella pitää pyyhkijöitä monsuuniasennossa, kun seisotte risteyksissä. Paitsi että se näyttää typerältä, se naarmuttaa tuulilasia ja kuluttaa pyyhkimiä.
Vastailkaapa nyt aluksi näihin. Kiitos.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miksi turkulaiset tukkivat aina moottoritien vasemman kaistan? Monet köröttelevät koko vähäisten teiden matkat ohituskaistalla, oltiin sitten menossa H:kiin, T:reelle tai naurettavaa pätkää Porin suuntaan.
Kerrankin seurasin kauniina iltapäivänä perheenäitiä, joka farmari lapsukaisia täynnä sinnikkäästi ajeli 120 alueella n. 90km/h ohituskaistaa oikean ollessa tyhjä. Kymmenisen kilometriä odottelin kunnes sitten syyllistyin oikealta ohittamiseen.
Moottoritiellä ei todellakaan päde Koulukadun säännöt, seikka lienee tiedossa liikenneopettajilla? LP voisi myös hetkeksi jättää sen tutkanäytön vahtimisen ja seurata liikenteen "mallikansalaisten" käyttäytymistä.
Johtuisko rajoituksista, noilla teillähän on monilta olsin kuuden kympin rajoitus. Itse ajan rajoitusten mukaan mutta suurin osa näyttää ajavan keskinopeutta 70, eli 80 alueella hiljaa ja 60 alueella lujaa.
Sama ilmiö esintyy Onko se valtatietie 25 tai jotain, no kuitenkin Karjaan ja Tammisaaren välinen osuus. Nopeusrajoitus on 100 km/h. Melkein joka ikinen kerta joku paikallinen "jyväjemmari" köröttää vanhalla henkilöautollaan 70 km/h. Jonoa muodostuu ja sitten porukkaa rupeaa nyppimään sekä vaaralliset ohitukset alkakoon.
Ei se jemmari sitä jonoa aiheuta vaan ne sen perässä ajavat pököpäät, jotka menevät puskuri puskurissa kiinni ohittamatta.
1 ei ole jono ;)
se olikin joku ekonomi jolla ei ollut kiirettä mökille.
Naantalin pikatiellä harvemmin pääsee
80 km/h ajamaan. Saman huomaa melkein joka
kerta kun kyseisellä tiellä ajaa.
Näyttää tuottavan turkulaisille suuria ongelmia. Jos kaikki väistäisivät systemaattisesti tien oikeaan reunaan niin kuin kuuluisi tehdä, olisi hälytysajoneuvojen paljon helpompi kulkea puikkelehtimisen sijaan. Mutta turkulaiset on turkulaisia...
Ei Turku mitään. Menkääs Raumalle ajamaan jos uskallatte. KUKAAN ei tiedä liikennesäännöistä tuon taivaallista. Suosittelen nelipistevöitä, kuppi-istuinta, turvakaaria, kypärää ja ajopukua varusteisiin... Ja tietty massaltaan yli 1500kg auto ettei ekana ole metsään menossa.
..siellä ei ainakaan:
1) Voi ajaa moottoritien väärää kaistaa.
2) Eikä ylipäätäänkään väärää kaistaa, suuntaansa kun on vain yksi kaista ja sekin ahdas ja hidasteita pullollaan.
3) Eikä olla muun -paitsi kevyen liikenteen- tien tukkeena, pyöräilijät, rullaluistelijat ja miltei rollaattoritkin kun ylittävät helposti yleisesti sallitun 20 km/h.
Tiedän eräitä, jotka hallitsevat liikennesäännöt kohtuullisesti, joten väitteesi on perätön. Näihin ei toki kuulu ainutkaan pysäköinninvalvoja, he eivät edes tunne keskeisiä pysäköintisäännöksiä, vaatimuksena onkin tunnistaa iso- ja pikkuviisari ja pystyä havaitsemaan parkkikiekko. Suosittu saalistuskohde on sairaalan kappelin seutuvat, omaisten hakiessa vainajiaan joskus mielentila on sellainen, että parkkikiekko unohtuu ja siitäkös kaupunki iloitsee!
Parkkipirkkojen tieheys lienee maailman huippua. Jos näet arkipäivänä työikäisen naisen kävelevän kaupunkilla, 9:10 kyseessä on pysäköinnin valvoja.
Liikennesääntöjä ei myöskään tunnu tuntevan liikennemerkkejä asettava ja ajoratamerkintöjä tekevä taho, mutta se lienee alalle tyypillistä?
Suorastaan provosoivia ovat ne monet risteykset, jotka tilapäisesti levenevät kaksikaistaiseksi ja menevät uudelleen sumppuun. tästä lieneekin muodostunut tapa, että vasenta kaistaa ajetaan suoraan? Oikean käyttäminen johtaa joko pussiin jäämiseen tai reippaaseen vetäisyyn. Jälkimmäisestä saa välittömästi lukea paikallislehden kansan kanavilta.
Rauman liikennesuunnittelun JULKINEN tavoite onkin tehdä ajoneuvoliikenteestä mahdotonta, jotta maailmanperintökohde säilyisi.. tosin autiona.
Samaan aikaan toisen toimiston väki tuskailee työpaikkojen ja palvelujen hiipumista.
Et sillai..
>Tiedän eräitä, jotka hallitsevat liikennesäännöt kohtuullisesti
Epäilemättä. Mun juttuja EI kannata ottaa aivan tosissaan ;)
Olen asunut Paraisilla nyt pari kuukautta ja ihmettelen aivan samaa! Saaristotie on melkein aina ruuhkainen, ja ohittaminen on lähes mahdotonta. 60:n rajoituksia on niin paljon, että matka mantereelle on välillä kiusallisen hidasta. 80:n alueilla pitäisi totisesti saada ajaa sitä 80:ä! Mutta tyypit köröttelee 70:ää kesäkelillä ja vetävät vaikka 30:n auton letkaa aivan tyynenä.
Olen lyhyen tuntuman perusteella kehitellyt teorioita.
1) Poliisi on joskus sakottanut oikein urakalla ja mahdollisesti epäreilusti isoa joukkoa paikallisia?
2) Valvontakamerat on säädetty joskus aivan naftiksi. Epäreilua, ja paikalliset muistaa ja kertoo eteenpäin?
3) Paikallisissa on iso osa ikääntyneitä (usein suomenruotsalaisia), jotka ovat aina asuneet siellä ja sisäistäneet totaalisesti kiireettömän elämänmenon? Samoin on usein saaristoteillä salakavalia liukkaita, notkelmissa jne?
4) Kesämökeille menijät haluavat ajaa hitaasti, koska he ovat Espoon ökyjä ja haluavat mahdollisimman monen kiinnittävän huomiota kalliiseen autoon?
5) Turkulaiset ajavat alinopeutta tosiaan muuallakin. Erityisesti liikennevaloista lähteminen on aivan dementoitunutta. Sopisiko siihen selitykseksi kohta 4)? Ja se, että turkulaiset on yleensäkin aika sakeita ja huonoja ottamaan kokonaisuutta huomioon.
Muuten hyviä kysymyksiä, mutta mitä v..tua se sinulle kuuluu, jos joku pitää pyyhkijöitä päällä vaikkei siihen ehkä olisi tarvetta?
Sen verran kuuluu, että olen niin köyhä, että täytyy ostaa teidän rikkaampien vanhoja romuja, joissa on kaikissa tuulilasi ihan naarmuilla.
Hehhee.. Sulla on myös huumorintajua.