Miksi suomen päättäjät eivät ajattele ihmisten parasta ylivelkaantumisen puitteissa? sillä varmasti yksi suurimmista velkaantumisista on nämä pika vippi palvelut joiden korot ovat ryöväämistä.
Miksi näitä on ylipäätänsä tullut markkinoille jotta ihmiset ottaisivat joka vippi paikasta velkaa velan päälle ajattelematta seurauksia, näin ainakin peliongelmaiset sekä huume että alkoholiongelmaiset varmasti tekevät.
Normaali tavan tallaaja varmaankin astelee normaali pankkiin ottamaan kohtuu korkoisen lainan.
Ei ollut ennen tälläisiä hömppä luoton antajia, mutta ei ollut ihmiset ennen samanlaisessa ahdingossakaan, t: mietiskelijä
LOPETTAKAA
13
552
Vastaukset
- poika!
Silloin kun sä lykkisit hiekkalaatikolla leikkiautoa niin mutsis oli pankissa ottamassa vekseliä joka vastaa nykyään pikalainaa... että se siitä. Miksi päättäjien pitäisi kantaa vastuu aikuisista ihmisistä?
- kokemusta on
Suomalaisilla on tällä hetkellä asuntolainaa 65 miljardia euroa ja kulutusluottoja 14 miljardia euroa, joten mikäli näihin tilastokeskuksen lukuihin on uskominen ja heidän mukaan pikalainoja on tänä vuonna haettu 100 miljoonalla, on niiden osuus hyttysenp. Suomalaisten kuluttajien koko velkataakassa
- Anonyymi
Tämä lainoitustoiminta on hädänalaisten, sekä muuten taloudellisissa vaikeuksissa olevien ihmisten tietoista kyykyttämistä, ihmisarvoa loukkaavaa toimintaa, joka on henkistä väkivaltaa, eikö laissa kielletä tämmöiset ihmisiin kohdistuvat teot? Nyt varmaan tekopyhät, vastaavat yksilönvapaus argumentein. Nyt on jo korkea aika lopettaa nämä lainoitusbisnekset!
- Anonyymi
Muistattehan kuitenkin maksaa kaikki velkanne, vaikka korkeat korot harmittaisivatkin.
- Anonyymi
Päättäjät tarvitsevat orjia äänestämään puoluettaan sekä halpaa 9€ työvoimaa.
Siksi pikavipit salittiin, nyt on kiristetty ehtoja vähitellen että 20% korkokatto uusista vastaa luottokorttivelkaa. Samasta syystä positiivista luottorekisteriä on
vastustettu, olisi estänyt ylivelkaatumisen, nyt on tarpeeksi velkavankeja joten
rekisteri voidaan rakentaa.
Viranonomaisaskartelu kestää 5.v mutta Asiakastiedon järjestelmä on valmis (velkakysely), pankeista Aktia & Säästöpankkien Keskuspankki ovat mukana. Muuten kaikki tunnetuimat pikavippitahot, kuten Bank Norwegian, Insta Bank,
Collector, ST1 Finance, Svea Ekonomi. Isoja pankkeja kuten Nordea, OP, DanskeBank, S-Pankki ei viellä mukana. Osalta menisi business alta kun uusia lainoja ei lainajärjestelmä antaisi myöntää eikä asiakastietoja isommat tahot halua viellä antaa, vasta kun on ihan pakko.
Lista: https://www.asiakastieto.fi/pdf/positiiviset-luottotiedot-tietoa.pdf - Anonyymi
Suomalaisia voi näköjään suoraan verrata kiinalaisiin ja pohjoiskorealaisiin. Kaikki kolme tarvitsevat jotain suurta johtajaa joka sanelee täysin mitä saa tehdä ja mitä ei.
Aikuiset ihmiset. 😆- Anonyymi
Huono yleistys. Kiinassa ja varsinkaan Pohjois-koreassa ei ole pikalainoja. Jos joku alkaa siellä pikalainoja kauppaamaan, katkeaa kaula.
Vapaa markkinatalous on mennyt liian pitkälle. Sahaa oma oksaansa. - Anonyymi
Kuka sahaa omaa oksaansa? Markkinatalous vai kuluttaja, joka elelee yli varojensa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka sahaa omaa oksaansa? Markkinatalous vai kuluttaja, joka elelee yli varojensa?
Juuri näin. Kukaan ei pakota ottamaan vippejä. Niin on kaupatkin täynnä karkkeja, alkoholia ja tupakkaa. Ei niitäkään ole pakko ostaa.
Jotkut haluaa tännekin kommunistimeininkiä, niin on kaikilla yhtä kurjaa.
- Anonyymi
Millä ne päättäjät ajattelee? Kysyn vaan?
- Anonyymi
Millä yksilöt ajattelee? Kysyn vaan?
- Anonyymi
Kukaan ei pakota tekemään velkaa. Säästä ensin ja osta sitten, niin velkaa ei tarvitse tehdä.
Pikavipeissä ei ole mitään vikaa. Ne tarjoavat rahaa tarpeeseen. Se on omaa luonteenheikkoutta ja typeryyttä, jos ottaa pikavippejä niin ettei ole mitään selkeää maksusuunnitelmaa kuinka sen vipin maksaa takaisin. Aivan oikein, että typeriltä otetaan rahat pois, jolleivat he osaa käsitellä rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091175
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116998- 125906
- 93749
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 72501