Miksi suomen päättäjät eivät ajattele ihmisten parasta ylivelkaantumisen puitteissa? sillä varmasti yksi suurimmista velkaantumisista on nämä pika vippi palvelut joiden korot ovat ryöväämistä.
Miksi näitä on ylipäätänsä tullut markkinoille jotta ihmiset ottaisivat joka vippi paikasta velkaa velan päälle ajattelematta seurauksia, näin ainakin peliongelmaiset sekä huume että alkoholiongelmaiset varmasti tekevät.
Normaali tavan tallaaja varmaankin astelee normaali pankkiin ottamaan kohtuu korkoisen lainan.
Ei ollut ennen tälläisiä hömppä luoton antajia, mutta ei ollut ihmiset ennen samanlaisessa ahdingossakaan, t: mietiskelijä
LOPETTAKAA
13
551
Vastaukset
- poika!
Silloin kun sä lykkisit hiekkalaatikolla leikkiautoa niin mutsis oli pankissa ottamassa vekseliä joka vastaa nykyään pikalainaa... että se siitä. Miksi päättäjien pitäisi kantaa vastuu aikuisista ihmisistä?
- kokemusta on
Suomalaisilla on tällä hetkellä asuntolainaa 65 miljardia euroa ja kulutusluottoja 14 miljardia euroa, joten mikäli näihin tilastokeskuksen lukuihin on uskominen ja heidän mukaan pikalainoja on tänä vuonna haettu 100 miljoonalla, on niiden osuus hyttysenp. Suomalaisten kuluttajien koko velkataakassa
- Anonyymi
Tämä lainoitustoiminta on hädänalaisten, sekä muuten taloudellisissa vaikeuksissa olevien ihmisten tietoista kyykyttämistä, ihmisarvoa loukkaavaa toimintaa, joka on henkistä väkivaltaa, eikö laissa kielletä tämmöiset ihmisiin kohdistuvat teot? Nyt varmaan tekopyhät, vastaavat yksilönvapaus argumentein. Nyt on jo korkea aika lopettaa nämä lainoitusbisnekset!
- Anonyymi
Muistattehan kuitenkin maksaa kaikki velkanne, vaikka korkeat korot harmittaisivatkin.
- Anonyymi
Päättäjät tarvitsevat orjia äänestämään puoluettaan sekä halpaa 9€ työvoimaa.
Siksi pikavipit salittiin, nyt on kiristetty ehtoja vähitellen että 20% korkokatto uusista vastaa luottokorttivelkaa. Samasta syystä positiivista luottorekisteriä on
vastustettu, olisi estänyt ylivelkaatumisen, nyt on tarpeeksi velkavankeja joten
rekisteri voidaan rakentaa.
Viranonomaisaskartelu kestää 5.v mutta Asiakastiedon järjestelmä on valmis (velkakysely), pankeista Aktia & Säästöpankkien Keskuspankki ovat mukana. Muuten kaikki tunnetuimat pikavippitahot, kuten Bank Norwegian, Insta Bank,
Collector, ST1 Finance, Svea Ekonomi. Isoja pankkeja kuten Nordea, OP, DanskeBank, S-Pankki ei viellä mukana. Osalta menisi business alta kun uusia lainoja ei lainajärjestelmä antaisi myöntää eikä asiakastietoja isommat tahot halua viellä antaa, vasta kun on ihan pakko.
Lista: https://www.asiakastieto.fi/pdf/positiiviset-luottotiedot-tietoa.pdf - Anonyymi
Suomalaisia voi näköjään suoraan verrata kiinalaisiin ja pohjoiskorealaisiin. Kaikki kolme tarvitsevat jotain suurta johtajaa joka sanelee täysin mitä saa tehdä ja mitä ei.
Aikuiset ihmiset. 😆- Anonyymi
Huono yleistys. Kiinassa ja varsinkaan Pohjois-koreassa ei ole pikalainoja. Jos joku alkaa siellä pikalainoja kauppaamaan, katkeaa kaula.
Vapaa markkinatalous on mennyt liian pitkälle. Sahaa oma oksaansa. - Anonyymi
Kuka sahaa omaa oksaansa? Markkinatalous vai kuluttaja, joka elelee yli varojensa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka sahaa omaa oksaansa? Markkinatalous vai kuluttaja, joka elelee yli varojensa?
Juuri näin. Kukaan ei pakota ottamaan vippejä. Niin on kaupatkin täynnä karkkeja, alkoholia ja tupakkaa. Ei niitäkään ole pakko ostaa.
Jotkut haluaa tännekin kommunistimeininkiä, niin on kaikilla yhtä kurjaa.
- Anonyymi
Millä ne päättäjät ajattelee? Kysyn vaan?
- Anonyymi
Millä yksilöt ajattelee? Kysyn vaan?
- Anonyymi
Kukaan ei pakota tekemään velkaa. Säästä ensin ja osta sitten, niin velkaa ei tarvitse tehdä.
Pikavipeissä ei ole mitään vikaa. Ne tarjoavat rahaa tarpeeseen. Se on omaa luonteenheikkoutta ja typeryyttä, jos ottaa pikavippejä niin ettei ole mitään selkeää maksusuunnitelmaa kuinka sen vipin maksaa takaisin. Aivan oikein, että typeriltä otetaan rahat pois, jolleivat he osaa käsitellä rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama917650Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1236364Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1624472Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2353091Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta902648Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh442012- 1331606
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971554Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo46849Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21812