vaalimainonta näyttää viriävän hissukseen.
on tullut vasta yhden ehdokkaan kuvallista "probakandaa" paikallislehdessä (Paikallinen), kyse on pyhäjärveläisestä näkökulmasta.
kertokaapa, mitä ja mistä äänestäjä odottaa/haluaa löytää ja nähdä ehdokkaan mainoksessa?
onko lehtimainos nykyaikaa?
entä postilaatikkoon jaettavat esitteet?
käyntikortit?
nettisivustot?
kiinnostaa laajsti tämä asia, uskoisin ehdokkaita, jotka nyt aloittavat vaalityötänsä.
On se muuten käsittämätöntä, että joillakin on rohkeutta asettaa itsensä alttiiksi tässä kuntayhtymä/liitos pyörittelyn sekoittamassa kunnassa?
Hatun nosto ja kumarrus kaikille ehdolle asettuneille. Onnea ja menestyksekästä vaalityötä.
on tullut vasta yhden ehdokkaan kuvallista "probakandaa" paikallislehdessä (Paikallinen), kyse on pyhäjärveläisestä näkökulmasta.
kertokaapa, mitä ja mistä äänestäjä odottaa/haluaa löytää ja nähdä ehdokkaan mainoksessa?
onko lehtimainos nykyaikaa?
entä postilaatikkoon jaettavat esitteet?
käyntikortit?
nettisivustot?
kiinnostaa laajsti tämä asia, uskoisin ehdokkaita, jotka nyt aloittavat vaalityötänsä.
On se muuten käsittämätöntä, että joillakin on rohkeutta asettaa itsensä alttiiksi tässä kuntayhtymä/liitos pyörittelyn sekoittamassa kunnassa?
Hatun nosto ja kumarrus kaikille ehdolle asettuneille. Onnea ja menestyksekästä vaalityötä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mielestäin sellainen tasapainoinen mainos on hyvän, normaali-ilmeen kuvan kanssa sellainen,että haluan katsoa mitä ehdokkaan ajatusmaailma sisältää.
vilun väristyksiä aiheuttaa "massakuvaus" jossain pimeässä huonossa studiossa, jossa ehdokkaan ilme on kamerasta säikähtynyt, yrmeä, pelonsekainen tai joteski pöllähtänyt.
ehdokkaat voiskin antaa julkisuuteen itsestään sellaisissa tilanteissa otettuja kuvia, missä he ovat omassa elementissään..työssä, kotona, harrastuksissa..jne.
viimevuosina on kunnallisvaaleissa mainostettu samalla "vuosisadan kauhein hetki-kuvilla"..
uudistukaa hyvät ehdokkaat.
uskaltakaa ottaa tilanne haltuun, ei ne puoluepomot aina ole niitä parahaimpien esimerkkien antajia..
ja luonnollisen kuvan lisäksi tärkeimmät kunta-asiasi esitteeseen, niin eiköhän ainakin meikän ääni irtoa. valitettavasti silti vain yhdelle, vaikka olis useitakin hyviä.
niin, pääsääntöisesti ehdokas katsoo tuimasti eteenpäin ja näyttäis hyökkävän kuvaajan kimppuun:)
olevien pyhäjärvisten ehdokkaiden vastauksia. Huoletta saa jättää ne mielestään, jotka ovat valmiita kuntaliitokseen ja ne jotka haluavat kirjaston maksulliseksi. Siis kirjaston, joka on köyhän ainut ilo, siellä voi lukea lehtiä ja lainata kirjoja. Ei kaikilla ole varaa ostaa kirjoja ja tilata lehtiä. Mutta kyseiset henkilöt eivät kyllä näytä paljon lukevankaan.
Se tulee vain hitaasti mutta varmasti se kuntaliitos,ja todellakin muutosta haluava.
olen sitä mieltä (ehdokas), että kirjastopalveluista ei saa tinkiä. Päinvastoin. Annetaan sen hoito uuden virkeän sivistysjohtajan johdettavaksi. Ei missään tapauksessa maksulliseksi. Samoin olen sitä mieltä, että kuntaliitosta ei tehdä Pyhäjärvellä niin kauan kuin se on mahdollista. Sitten kun "vievät väkisin" kuin "pässiä narusta". Meillä on mahdollisuuksia hyvin paljon enemmän vertailtaessa naapurikuntiin. Tulkoot naapurikunnat meille- siinä jotain älliä.
Kun palvelut niputetaan eli laitetaan yhden johdon alle, käy aina AINA NÄIN; hinnat nousee, maksut nousee, kulut nousee, palkat nousee, verot nousee, matkakulut nousee, verenpaine nousee jne..
Kuntayhtymä (sotena) lie pakko niellä karvoineen kakkineen, mutta mitään lisäniputuksia ei.
Ei sivityspuolta joka käytännössä tarkoittaa vapaa-ajan toimesta aina koulutoiminnan yhteen reikään pudottamista.
Ei rakennus/ympäristövalvontaa, joka on maaseutumaisissa kunnissa idioottimainen valinta. Ympäristövalvonta on jo nyt kuin jokatalvinen mahdollinen lumi, sitäkin saadaan jos on tarpeeksi kylmää.
Pelkästään näissä neljässä kunnassa rehottaa järkyttäviä "lähes ympäristörikoksia" ja tämän hetkinen hajautettu valvonta ei yksinkertaisesti riitä valvomaan kuin korkeintaan työpöydälle tulevia virallisia ohjesääntöjä.
Maastoon työntekijä ei ehdi.Miksi siis lisäpalkkaa kuntayhtymällä viranhaltijalle, joka entistä varmemmin istuu kuin tatti työhuoneessaan tutkiessaan neljän kunnan p---kalaläjiä ja niiden lakipykäliä vain kirjoista?
Eihän syy ole siis viranhaltijan, vaan olevien/tulevien päättäjien, mikäli valvontalääniä lisätään?
Vaalimainonnasta; kaikki tieto ehdokkaasta on nyt tarpeen. vain henkilökohtaisuudet (yksityiselämästä) ei kuulu minun tietää.eikä sinunkaan.
tv.äänestäjä keskeltä.
Ensiksi ehdokkaasta; ei yksityiselämän "hipaisuja" tarvitse revittää kunnallisvaaleissa sen enempää kuin missään muussakaan työpaikkahaastattelussa.
Olen tuumannut jotta jos joku alkaa jostakin henkilöstä levittää/väittää "se teki, tekee ja on" -sen kanssa, no tiijäthän Sen kanssa, niin silloin tämmöisten juorujen puhuja on menettänyt uskottavuutensa välittömästi.
Niin on ja näin olen ajatellut aina, pienen ikäni ja toiminut myös näin.
Turhaudun silmänräpäyksessä, kun aletaan supattaa "ootko kuullut että...".
Mutta kun puhutaan ihmisestä hyvää, kannustavasti, siihen lähden riemuiten mukaan.Hyviä sanoja ei koskaan tässä maailman ajassa ehditä lausua, tarkoittaen totta, liikaa.
Ellen tunne ihmistä, voin osallistua yleisellä tasolla vahvuuksien vahvistamiseen sekä yhteisön etuihin tukemalla hyvällä tuntematontakin, kyllä hän myöhemmin ehtii tulla tutummaksi.