osaako joku neuvoa millä lailla minun tulee edetä?Keneen otan yhteyttä?Koira talon ulkorakennuksen nurkassa kiinni ketjun pätkässä,iso koira,kuin bernharilainen,mutta musta-valk.Liikkuma säde n.4m johon on kulunut syvä ura mitä pitkin koiraparka pystyy ainoastaan kävelemään. Ruokaa heitetään joskus,ei joka päivä,koppi pieni,koko koira ei mahdu sisään,raot seinissä.Olen seurannut tätä nyt pari kolme viikkoa. Koko ajan siinä paikassa kiinni? Työni vuoksi en voi mennä sanomaan taloon mitään ja kuulin että ovat omituista porukkaa,en ole koskaan nähnyt mitään liikettä talossa tai sen ulkopuolella,ainoastaan tämä koira istuu ulkona,säällä kuin säällä,apean ja surullisen näköisenä.Häntä on kamalassa kunnossa ja takussa, varmaan koira kärsii kovasti. Mitä teen?Kertokaa ihmeessä jos joku on auttanut koiraa samanlaisessa tilanteessa.En uskalla heittää ruokaa jos talosta näkevät ja tiedän ettei se auta tässä tilanteessa. En halua että koira istuu siinä koko talven pakkasessa ja kylmässä,vähällä ravinnolla. Näyttää siltä,ettei se varmaan kestä talvea,sillä voi olla vaik mitä tulehduksia ihossa,koska on paksu karvainen ja turkkia ei ole hoidettu.Mitä teen?
koira narun pätkässä kiinni
sydän sykkyrässä
4360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kiireelliset eläinsuojeluilmoitukset eläinsuojeluviranomaisille eli mm poliisille ja kunnaneläinlääkärille, ei kiireelliset vapaaehtoisille eläinsuojeluvalvojille.
Lista vapaaehtoisista eläinsuojeluvalvojista:
http://www.sey.fi/lahin_valvoja
Itse kävisin läpi nuo kaikki eli poliisin kunnaneläinlääkärin ja eläinsuojeluvalvojan. Tilanne on mielestäni hyvin vakava ja kiireellinen, ehdottomasti täyttää useammassakin asiassa eläinsuojelurikoksen tunnusmerkistön. Eri asia mitä nuo viranomaiset ja valvojat tekevät, usein laiminlyövät vastuunsa.
Helsingissä on muistaakseni myös eläinsuojelueläinlääkäri tai joku mitä ei muualla ole.
Tämä on maaseudulla ja tuo ei ole ainut tapaus jonka olen nähnyt.Tyypillistä maalaistaloissa,että koira pitää olla,"vahtina",mutta ei ole juoksunarua tai tarpeeksi isoa aitausta. Yksi koira ehkä vajaan 4m2 aitauksessa,joka ainut paivä,ei liikuntaa,istuu kopin katolla,ehkä siksi että jätökset maassa kopin ympärillä aitauksen sisällä. Ihmiset hirväen välinpitämättömiä tällaisissa asioissa.Varmaan monet näkevät nämä asiat,mutta niihin ei haluta puuttua,ehkä naapurisopu kärsii?Miettisivät joskus,jos itse joutuisivat istumaan siinä kaiket päivät omien paskojensa keskellä ja sateessa ym. Pistän asian eteenpäin ja seuraan mitä tapahtuu.Teen sen vaik oma työ kärsisi.
ilmoitus koirasta, vaikka välit menisivätkin hetkellisesti poikki.
Ton ilmoituksen voi tehdä nimettömänä, joten ei se naapuri edes tiedä, kuka ilmoitti.
Minä olen kahdesta naapurista joutunut ilmoittamaan viranomaisille, olivat hetken näreissään, mutta sittemmin ymmärtäneet asian.
Minä kerroin heille, että olen ilmoituksen tehnyt koiristaan, nyt heillä kummallakaan ei ole koiraa, saivat muutaman vuoden kiellon.
Heillä oli myös heitteillä olevaa karjaa tuolloin.
Käy oven takana kysymässä että onko koira koko ajan pihassa ilman ruokaa...ja jos koira ei ole vihainen ota se mukaasi ja soita sen kunnan eläinsuojelu-yhdistykseen..jos kerran noin huonos kunnossa oikeesti on!!!!