TUKEA MARKKINATALOUDELLE

Markkinatalouden toiminta on pelastettava hinnalla millä hyvänsä. Kansalaisilla on velvollisuus yhteistuumin tukea rahalaitoksia sekä rahoitus- ja sijoitusyhtiöit, jotta ne selvitytyvät akuuteista ongelmistaan. Eduskunnan on ensi tilassa säädettävä laki, jonka nojalla kerätään elvytysverona ylimääräinen 5 %:n siivu kaikista ansiotuloista. Vastaavasti päomatulojen verotus on puolitettava.
1131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sarkos ja muut kihot on ihmeissään mitä olisi tehtävä.Suomen kukonpoika on loukkaantunut kun ei päässy juhliin mukaan.Suurin ongelma on kuitenkin valuuttojen hullut liikkeet jotka kaatavat pankkeja toinen toisensa perään.nyt ois hyvät neuvot tarpeen kun käsien taputuskaan ei enää auta.ku mä olin vielä nappula suomessa oli noin 3000 n markan yläraja mitä sai viedä ulkomaille ja se on vielä nytkin voimassa Norjassa ja monissa alkuperäiskansoissa mutta meillä kaikki spekulantit saa vapaasti keinuttaa venettä ja kapteenit pitää vaan kokouksia .saas nähdä kuinka monta pankkia pitää vielä kaatua ennenkuin noillekki on pantava jokin raja.Silloin ollaan taas säännöstelytaloudessa mutta onhan sekin markkinataloutta tähän hulluuteen verrattuna missä parikymppiset talousnerot ampuu sinne tänne .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JA KIIREESTI kirjoitti:

Markkinatalouden toiminta on pelastettava hinnalla millä hyvänsä. Kansalaisilla on velvollisuus yhteistuumin tukea rahalaitoksia sekä rahoitus- ja sijoitusyhtiöit, jotta ne selvitytyvät akuuteista ongelmistaan. Eduskunnan on ensi tilassa säädettävä laki, jonka nojalla kerätään elvytysverona ylimääräinen 5 %:n siivu kaikista ansiotuloista. Vastaavasti päomatulojen verotus on puolitettava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu