Onko mitään mahdollisuutta vähentää viinistä sen käydessä happamuutta?
Voiko lisätä jotain emäksistä ainetta?
Maha ei kestä hapokasta viiniä!
Happamuuden
6
1089
Vastaukset
- eli kalkkia
saa alan myymälöistä.
- viinistä, niin
älä anna käydä loppuun asti; lopeta käyminen noin2-3 kuplaa minuutissa ja tai sitten jälkimakeuta, eli lisäät viiniin sokeria sen ollessa muuten valmista.
- mielellään ottaisin
vinkkejä minäkin.
- Se auttaa määrittelemään ma...
ominaispainomittari näyttää sopivan asteen. On se ohje siitä valmispakkauksesta tai sitten marjojen käymispakkauksesta.
Jos oikein muistan, niin yleisin kotiviinin suosittu makeusaste on 15 ominaispainomittarilla mitattuna VALMIINA. Se pätee todellakin. Se maistuu aina kaikille eri aineiksilla, olipa kuivapakattu, pakastettu tai tuore.Ominaispainomittari todella on avuksi, vaikka oma suun maku on. Jos joku tykkää kuivana viiniä, niin kannattaa pullottaa ensimmäistä pari pulloa sellaisenaa, ja sitten vasta makeuttaa vaikkapa 5 sokeriliuoksella ja siirtyä lisää sitten makeuttamaan lopulta 15 . On koettu ja maistettu, todella makuasia eri ihmisillä. Toinen kuivana ja taas toinen puolimakeana tai sitten makeana. - em. nick
Se auttaa määrittelemään ma... kirjoitti:
ominaispainomittari näyttää sopivan asteen. On se ohje siitä valmispakkauksesta tai sitten marjojen käymispakkauksesta.
Jos oikein muistan, niin yleisin kotiviinin suosittu makeusaste on 15 ominaispainomittarilla mitattuna VALMIINA. Se pätee todellakin. Se maistuu aina kaikille eri aineiksilla, olipa kuivapakattu, pakastettu tai tuore.Ominaispainomittari todella on avuksi, vaikka oma suun maku on. Jos joku tykkää kuivana viiniä, niin kannattaa pullottaa ensimmäistä pari pulloa sellaisenaa, ja sitten vasta makeuttaa vaikkapa 5 sokeriliuoksella ja siirtyä lisää sitten makeuttamaan lopulta 15 . On koettu ja maistettu, todella makuasia eri ihmisillä. Toinen kuivana ja taas toinen puolimakeana tai sitten makeana.Kannattaa hankkia apteekista tai vastaavasta, mistä saa liitua tai kalkkia. Jos tarkoitat raparperista tehtyyn kotiviiniin. Itse en ole kokeillut, olin vaan lukenut jostain.
- ovat eri asioita
em. nick kirjoitti:
Kannattaa hankkia apteekista tai vastaavasta, mistä saa liitua tai kalkkia. Jos tarkoitat raparperista tehtyyn kotiviiniin. Itse en ole kokeillut, olin vaan lukenut jostain.
vaikka molemmat vatsaa korventavatkin. Kuivuus poistuu sokerilla - en ole koskaan tarvinnut ominaispainomittaria; ihmisille myydään kaikkea turhaa; jos ei suu maista makea/kuiva astetta niin sitten tietty täytyy moinen hankkia.
Olen kokeillut hapokkuuteeneen kalkkia, ns. viiniliitua, ihan tavallista valkoviiniä tehdessäni - ehkä se hieman auttoi. Samalla jätin sitruunahaposta puolet pois; kyllä seon mielestäni pehmentänyt makua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18511391
- 575412
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462677- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131841Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441785Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271443Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411440Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61366Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371349