Mikäli Porin keskusta halutaan, etenkin viikonloppuisin rauhallisemmaksi ja turvallisemmaksi, niin kyllä niiden useiden autotoilevien poliisipartioiden pitäisi jalkaantua kävelypartioiksi. Vähäisempi kalusto voisi sitten kuljettaa selvästi humalaiset putkaan ja kuljetustyötä voisi sopimus-suhteessa tehdä vaikka vartiointiliikkeet.
Ennen Porissakin oli esim. torilla ja linja-autoasemalla omat poliisit, jotka hoisivat vaan sen alueen. Suurkaupungeissa jalkautettuja poliiseja saattaa yhdellä korttelinsuoralla olla useita.
Suomessa poliisit tietenkin vastustavat jalkautumista, koska silloin joutuu helpommin tosi töihin!
Ennen Porissakin oli esim. torilla ja linja-autoasemalla omat poliisit, jotka hoisivat vaan sen alueen. Suurkaupungeissa jalkautettuja poliiseja saattaa yhdellä korttelinsuoralla olla useita.
Suomessa poliisit tietenkin vastustavat jalkautumista, koska silloin joutuu helpommin tosi töihin!
Vastaukset 32
Vanhimmat
lisäksi poliisit kiinnittävät aivan liikaa huomiota valtion ylimääräiseen "verotuloon" eli autoilijoiden kyttäämiseen. Ylinopeudet, turvavyönkäyttö, rengasratsiat ja kännykkään puhuminen. Toki rattijuopot otetaan suhthyvin kiinni, MUTTA onhan siellä muutakin tekemistä kuin ne autoilijat.
kun parioin autossa istumalla. Muutoinkin aivan liian vähän puututaan väkivaltaan ym rikoksiin kun pääpaino on autojen ja kuskien tarkkailulla.
syy kännisten kanssa joutuu painimaan. Autoilijoiden se on siistinpää.
vanhuksia, jotka eivät uskalla iltaisin edes kävelylenkille! Tämä tieto on totta, koska se on heille järjestetyn kyselyn tulos.
Ei sille voi mitään jos vanhuksilla on aiheettomia pelkoja. En ole hirveästi kuullut että keskustassa olisi tapahtunut vanhuksiin kohdistuvaa väkivaltaa tai muuta vastaavaa.
tai,mitkä aiheuttavat -sairaus, koti-olot sosiaaliset ongelmat,keneele selvittäminen kuuluu.Naapurit tulevat töistä opiskelee ja harrastaa,pitäis kuulemma toistenkin asioita hoidella.Unesta herättäminen silloin kun on väsynyt toisella silmällä työssäkö ja toisella nukutaan.
poliisitkin kaupungin koon mukaan, miksi porissa pitäisi olla etuoikeuksia pikkukaupunkina ylimääräisiin poliiseihin.
kun kerkiävät johonkin jonninjoutavaan kynttiläkulkueeseenkin 2-4 miehen voimalla osallistumaan.Aivan uskomatonta
kissanristiäisiin, jos ei tartte hikoilla!
suurkaupungin verran ja sen yksistään pitää riittää syyksi!!!!! Vetelät ylipainoiset poliisit, kuten se yksi judoa harrastava pullukka, jos se juoksee sata metriä, niin sydäri on varma!
Porin kärppien kaukalopallopelissä monesti kuten tänäänkin.
Mitä helkúttia ne siellä teki?
Taisivat vartioida ettei joltain eläkeläiseltä putoa tekohampaat.Hyvää tekemistähän se on hikoilun sijasta.
sulta on varastettu aapinen kun ei oikein kirjoitushommat suju. opettele ensin kirjoittamaan ja tule sitten vasta tänne piipittämään.
mm. pisteen jälkeen lause alkaa ISOLLA KIRJAIMELLA! EPÄILEN, ETTÄ OIKEINKIRJOITUSTAIDON LISÄKSI, SINULTA ON VIETY AIVOT!
varmaan itse poliisi? Lyöntivirhe tms. ei nämä kirjoitukset tänne mitään suomenkielen yokokeita ole. Asia tuli ainakin mulle selväksi epäilen, että sulla se jäi vaiheeseen?
Vihaan kirjoitusvirheitä! Vihaan sitä kun ihmiset eivät osaa oikeinkirjoitusta tai kielioppia. Vihaan sitä kuinka kaikki opettajani tuntuvat tekevän kirjoitusvirheitä joka kolmannessa lauseessa. Vihaan ihmisiä jotka luulevat osaavansa kirjoittaa eivätkä esimerkiksi tajua pilkkusääntöjen ideaa. Eräässä pelikeskuksessa on eräs itseään täynnä oleva käyttäjä, joka luulee että aina ennen kun-sanaa täytyy laittaa pilkku. Hän kirjoittaa esimerkiksi tällaisia lauseita: "Minä, kun ihan luulin." Siis miten vitussa joku voi luulla että tuossa kohtaa tulee pilkku? Lisäksi täällä Tunnustusten luolassakin näkee tunnustuksia, joissa joku kertoo vihaavansa kirjoitusvirheitä, mutta tunnustus onkin itse ihan virheitä pullollaan. Voi tsiisus.
En todellakaan ymmärrä mikä yhdyssanoissa on niin vaikeaa! Siis voi vittu, jos on esimerkiksi sana "bussipysäkki", onhan se selvää että siinä on vain yksi asia kyseessä eikä erikseen kahta asiaa "bussi" ja "pysäkki"! Kyllähän sen nyt tajuaa että jos johonkin sanaan kuuluu kaksi osaa niin ne osat tulevat yhteen. Mitä järkeä että puhuttaisiin erikseen bussista ja pysäkistä, kun on ihan selvää että bussipysäkillä tarkoitetaan sitä paikkaa missä odotetaan bussia? Siis miten on mahdollista ettei joku osaa yhdyssanoja? Se on maailman helpoin asia, voi saatana oikeesti. Nehän tulee luonnostaan oikein! On uskomatonta miten tyhmää kansaa suomalaiset ovat tässäkin asiassa.
Ja ärsyttää kun ihmiset kirjoittavat näin: "Jumbo -kauppakeskus". Mistä he oikein repäisevät tuon välin tuohon? Tietysti yhdyssanoissa käytetään väliä ennen viivaa vain silloin kun alkuosassa on kirjoitettu sanat jostain syystä erikseen ja sanoja on vähintään kaksi. Esimerkiksi näin: "Hiipivä haamu -kilpailu", mutta ei "Jumbo -kauppakeskus", koska Jumbo on vain yksi sana. Se kirjoitetaan siis "Jumbo-kauppakeskus".
Lisäksi omistusliitteiden puute on vittumaista. "Minun koira"... Tietysti se on "minun koirani"! Miten joku ei tajua kuinka vajaalta "minun koira" kuulostaa kirjakielessä? Ja kuulostaa-sanasta: Se todella on yhdellä eikä kahdella l-kirjaimella. Ei siis "kuullostaa" vaan "kuulostaa". Kuullostajat kuullotetaan helvetin liekeissä.
Ja voi, on niitä paljon muitakin virallisissakin yhteyksissä esiintyviä virheitä. En vaan jaksa luetella niitä tässä enempää. :)
Siinä oli teille kirjoitusvirheidiooteille vähän kitinää ja valitusta. Siis mikä siinä oikeinkirjoituksessa voi olla niin vaikeaa? Ymmärrän tietysti luki- tai muut "kirjoitushäiriöt", mutta jos niitä ei ole, oikeinkirjoitus on maailman helpoin juttu. Yrittäkää ees. Pliis.
Joskus on masentavaa tietää olevansa fiksumpi kuin 95% suomalaisista.
Kirjoitustyylisi paljastaa valitettavasti sen, että 95 % ovat samanlaisia "vitunääliöitä" kuin sinä. Todennäköisesti äo:si asettuu 60 - 70 väliin. Ota nyt vaan kiltisti iltalääkkeesi ja käy nukkumaan.
Oisko ollu syytä tarkistaa toi sun oma tekstis ihan ensin... ei sekään nyt niin kaunista ja virheetöntä ollu. :D
saanut kiinni? Tekstin nk. älyllinenosio oli nimenomaan lainattu tekstistä, jota tuotti hlö, joka kuvittelee kuuluvansa siihen 5 % älymystöön. No ei se mitään ei se sinun vikasi ole. Voit syyttää siitä vaikka siittäjääsi tai vaikka koko sukua. Ota sinäkin iltalääkkeesi ja käy nukkumaan.
voi ollu ollu. Mikä suomenkielen sana? Tarkoititko OLLUT?
On ihailtavaa, että puututaan epäkohtiin. Tiedän paljon ihmisiä, joita kirjoitusvirheet todella ärsyttävät. Kun kerran kirjoitetaan keskustelupalstalle, voi mielestäni nähdä sen verran vaivaa, että myös kirjoittetaan oikein.
oikea suomenkielenmaisteri. Itse muistelen opinahjovuosiltani, että ei olisi hyvä aloittaa lausetta kun sanalla, mikäli verbaalisuus tuottaa jotain muuta. Toisaalta mitä hyvää on viestissä, joka näennäisesti on kirjoitettu oikein mutta tyyli on perseestä! Täytyy kyllä totuuden nimissä myöntää, että itseäni kiinnostaa asiat, eikä esim. pilkku tai vaikka lyöntivirheet. No meitä on moneen junaan....
tuo älykkyysosamäärä menevän täydellisesti hukkaan jos väärinkirjoitus vihastuttaa noin paljon. Toivottavsti et pura turhautumistasi minkään koulun oppilaisiin ja opettajiin. Voisi kuvitella, että mitä älykkäämpi yksilö sitä vähemmän pienet virheet ja vastoinkäymiset häiritsee. nim:lukihäiriöinen
yksi järkeväkin mielipide. Pääaihe oli se, että poliisi voisi jalkaantua kadulle ihmisten pariin. Kirjoituksessa tai otsikossa oli virheitä, ehkä lyönti tai kirjoitettu liian nopeasti? Itse kirjoitetun tekstin tarkastaminen, etenkin kun nämä kirjoitukset täällä eivät edusta mitään virallistalinjaa on pikkumaista. Taitaa olla niin, että näillä tietyillä pilkunviilaajilla on huono kyky hahmottaa luetusta tekstistä asia?
Mitä tulee ko. kirjoittajan vihjailuun älyllisistä lahjoista, niin uskallan epäillä. Älykäs itseään arvosta ihminen ei kirjoita tuon sisältöistä tekstiä!
olla täydellinen porilainen..ei virheen virhettä missään..the best
En tiennytkään että tällä palstalla törmää näin helposti todellisiin neroihin. Sinun kirjoituksesi avasi silmäni.
perustaa oma palsta näille oikeinkirjoitus venkureille! Jonkun kirjoittama asia menee täysin pertziilleen ja asian ydin unohtuu, oikeinkirjoitus ei ole pääasia vaan asian esilletuominen!
Jokkaanehan suapi kirijottaa omal murtteellaa jos vuop halluu ja se ei ole siun tehtäväs tulkita miten mää haluan skriivata tekstini.
Vastaukset saat tietty antaa omalla oppimallasi tavalla, pääasia että itse ASIAAN otetaan kantaa ja jaetaan mielipiteitä ja näkemyksiä suuntaan taikka toiseen, mutta turhanpäiväinen nipottelu kuuluu jo häiriköinnin puolelle!
Eiks täs pitänyt miettii porin poliisiasiaa? Yhdyssana tai ei, mutta kyllä mun miälestä kaupunkiin tarttis saada lisää komeita nuoria konstaapeleja katukuvaan!
Juuri näin.
Mikä perkele saa ääliöt kirjoittamaan ylimääräisen n-kirjaimen kanssa sanan "enää"?!
Mikä helvetin ENÄÄN?
Ei ole Suomenkieltä tämä sana.Opetelkaa nyt jumalauta siellä koulussa jotakin kun kerran sinne pääsette lorvimaan!
sinunkin v-käyräsi nousee? Miten lainkaan pärjäät vähän suurempien asioiden kanssa? Veikkaan, että menet melkolailla kipsiin!
järkeä? jos tulee kirjotus virheita (pieniä semmosia)onko sillä mitään väliä jotekuinkin tajuaaa kuitenkin eikö se oo tärkeintä nyt kun itsekkin kirjoitan minulla on kyllä virheitä tässä.pisteitä puuttuu jne.. tajuat kuitenkin oot varmaan joku itteensä täynnä oleva opettaja toi on todella ;:,.alhaista tietenkin kun tärkeitä asiakirjoja ja muita rustaa saa olla tarkkana mutta tämä on keskustelu palsta ei mikäään 10 luokan opetus konkurssi
HUOM: Miten äidinkieli poliiseihin liittyy?? kerro
tiedän että tekee mielesi nalkuttaa virheistä mutta tajuaa vauvakin tuon että tämä on kirjoitus palsta. Suoraan sanoen LoL ei pahalla eikä hyvällä vaan mieti itse hheeeeheehehehe
Ja hyvää virheiden tarkistelua Bye Bye..
Alkukirjoitukseni sai mukavasti huomiota, kun tekee siihen muutaman kirjoitusvirheen. Tämä taktiikka näköjään toimii. Mikäli teillä on mielestänne tärkeää kerrottavaa, niin kannattaa kokeilla samaa taktiikkaa!
Valitettava sivujuonne oli se, että keskustelu liukuu helposti sivuraiteille. Vielä kerran köötös!