osaako kukaan sanoa voiko vuokranantaja korottaa vesilaskua takautuvasti? Eli saimme kirjeen vuokranantajalta että uusi hinta vedelle 3.03€ kuutiolta, sisältäen jätevesimaksun. Korotus astuu voimaan 1.7.2008. Kirjeessä on vielä sanamuoto tälläinen "Muutos astuu voimaan 1.7.2008. Joten maksamme vesimaksua lisää kolmelta kuukaudelta takautuvasti.
Voisiko joku vastata onko asia mennyt lain mukaan.
vesilasku
12
2457
Vastaukset
- Ei voi
Ei voi laillisesti. Maksakaa lasku ilman korotuksia ja riitauttakaa loppuosa laskuhuomautuksella vuokranantajalle. Jos menee perintään niin riitauttakaa virallisesti eli kiistäkää omalla vastineellanne vuokranantajan oikeus korottaa takautuvasti yksipuolisesti vesimaksua. Riitautetusta laskusta ei voi seurata maksuhäiriömerkintää ennen asian selvittämistä, riitauttaminen jäädyttää koko perintäprosessin.
- susannami
Neuvokaa nyt viisaat mihin valitan. Kuluttajariitalautakunnan sivuilta en löydä sopivaa lomaketta millä valittaa. Soitin muuten laskusta isännöitsijälle ja kerroin että lasku on virheellinen. Pappismies piti päänsä, että maksakaa vain. Joten nyt täytynee valittaa kun vain tietäisi minne:(
- oma mittari
Ota nyt se vuokrasopimus esille ja katso, mitä siinä on vedestä sanottu.
- susannami
Vuokrasopimuksessa sanotaan että veden hinta on 0.72€/kuutio. Meillä on oma mittari.
- mutta kirjeen saapumispäivästä
susannami kirjoitti:
Vuokrasopimuksessa sanotaan että veden hinta on 0.72€/kuutio. Meillä on oma mittari.
eteenpäin on voimassa tuo uusi hinta.Vesimaksun korotukseen on oikeus vuokranantajalla koska ne on yleisestikkin nousseet ja nousevat kokoajan.
- kiinteistön hoito kallista
mutta kirjeen saapumispäivästä kirjoitti:
eteenpäin on voimassa tuo uusi hinta.Vesimaksun korotukseen on oikeus vuokranantajalla koska ne on yleisestikkin nousseet ja nousevat kokoajan.
Asuntojen omistajilla kiinteitstöjen huoltohinnat on kohonneet huomasti parina viime vuotena. On kiinteistöveroa, energian ja öljyn hinnanlisää ja kohonneita jäte- ja vesimaksuja.
Mutta todellakaan takautuvast ei tieltä maksua voida periä, mutta kirjeen päiväyksestä eteenpäin kyllä. Ehkä vuokran antaja on saanut taloyhtiöltä ilmoituksen kohonneista maksuista ja unohtanut tms ilmoittaa siitä teille? Mutta on miten vaan, takautuvasti tuollaisia ei saa periä.
Yritä ensin sopia vuokran antajan kanssa ja kerro, että laillista takautuvien maksujen perintä ei ole.
- Ohhoh oho
Onpas järkyttävä korotus. Veikkaan kusetusta. Takautuvasti ei tarvitse maksaa jos ei ole sovittu ehdoista.
Nyt herää kysymyksiä eli onko noin suuri korotus laillinen ja onko tuo ilmoitus tehokas eli sitova jos kerran sisältää pahan virheen voimaan astumisessa?- landlord
"...onko noin suuri korotus laillinen..."
Totta hitossa on, myyjä määrittää hinnan - asiakas päättää ostaako tuotteen vai ei. - mutta mutta
landlord kirjoitti:
"...onko noin suuri korotus laillinen..."
Totta hitossa on, myyjä määrittää hinnan - asiakas päättää ostaako tuotteen vai ei.tuossahan kysyttiin korotuksista eikä hinnasta.
- omakotiasukki
Veden hinta jätevesimaksuineen on tuo n. 3 € kuutiolta. Vuokranantaja haluaa siis maksun kulutetusta vedestä, ei muuta.
Ilmoitustapa ei ole laillinen... - Sopimus pätee
landlord kirjoitti:
"...onko noin suuri korotus laillinen..."
Totta hitossa on, myyjä määrittää hinnan - asiakas päättää ostaako tuotteen vai ei.Sehän menee sen mukaan mistä on sovittu. sovittu sopimuksen TEKOHETKELLÄ.
Vuokrasopimuskin on laillinen sopimus eikä sitä niin vaan saa rikkoa jälkikäten ilman seurauksia.
Lain mukaan sellainen vuokrasopimus jossa "myyjä" määrittää hinnan sopimuskauden aikana mielivaltaisesti on täysin laiton.
- ja lue lakikirjaa
Jos ei muuta ole sovittu, vuokra on se mitä on sovittu. Sitä ei saa korottaa. Sopimus mikä sopimus.
Jos taas sopimuksessa on sovittu että vuokraa saa korottaa sillä tai tällä perusteella, niin sitten mennään sen mukaan, edellyttäen että peruste on lainmukainen. Mielivaltainen peruste on lainvastainen.
Ja laki sanoo nimenomaan että etukäteen pitää ilmoittaa.
Eli maksa uusi vuokra (jos sen korotukselle on edes mitään perusteita) vasta seuraavassa vuokrassa ja ilmoita vuokraisännälle että takautuva korotus on lainvastainen. Ja jos vuokraisäntä on niin tosihölmö että lähtee perimään, palkkaa lakimies. Se vuokraisäntähän häviää jutun ja maksaa viulut.
Sitten tässä on tietysti se näkökohta että vuokraisännällä on yleensä keino saada teidät pihalle. Mutta viitsiikö jos on kysymys aika pikkurahasta ja uusi vuokralainen on aina riski.
Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta 31.3.1995/481
----
3 luku
Vuokran suuruus
27 §
Vuokran määräytyminen
Vuokra määräytyy sen mukaan, mitä siitä on sovittu, jollei tästä tai muusta laista muuta johdu.
Vuokran tarkistamisesta voidaan sopia ottaen huomioon, mitä indeksiehdon käytön rajoittamisesta annetussa laissa (1195/2000) säädetään. Jos on sovittu, että vuokranantaja saa vuokrasuhteen aikana yksipuolisesti määrätä vuokran korotuksen ajankohdan tai määrän, tällainen sopimusehto on mitätön, jos ei ole myös sovittu perusteesta, jonka mukaan vuokraa sopimussuhteen aikana saadaan korottaa. Vuokranantajan on ennen korotetun vuokran voimaantuloa kirjallisesti ilmoitettava vuokralaiselle uusi vuokra ja sen voimaantuloajankohta. (5.12.2003/1038)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362749Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122537100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es372258Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201861Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511535Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo351528- 381463
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251353- 241148
- 231097