Käymislämpötila

JuKKa

Usein kuulen sekä harrastelijoilta, että myös kotiviinituotteiden valmistajilta, että käymislämpötilani on ehdottomasti liian korkea, se kun on jopa yli 30 astetta.

Koskaan ei ole hiiva "palanut", ja kysynkin, että mitä haittaa siitä, korkeasta lämpötilasta on, kun kukaan ei ole koskaan sitä sanonut.

Myös maku on aika lailla sama.

1

5169

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkausten valmistajat ilmoittajat ainakin, että viinihiiva ei enää toimi kunnolla, jos mäskin lämpötila ylittää 25-27 astetta ja samalla myös kaikki viinin aromiaineet "palavat" pois viinistä ja sen maku muuttuu pahaksi.

      Viininvalmistuksessahan valkoviinin käymislämpötila pidetään tosi alhaisena - jopa alle kymmenessä asteessa - mutta käymisaika onkin silloin paljon pidempi kuin malttamattomilla kotitarhureilla. Tämä nimenomaan makusyistä - viinissä halutaan säilyttää mahdollisimman paljon hedelmäisyyttä ja aromia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      667
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      619
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    8. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe